AKYAZI HABERLERİ:
Akbalık Kırkpınar'ı Gölgede Bıraktı
1172 Güreşçi Akyazı-Akbalık’ta Buluştu Akyazı Akbalık Güreşleri Eski Günlerine Kavuşuyor.
Akyazı Belediyesi tarafından bu yıl 54.sü gerçekleştirilen Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan Güreşlerine bu yıl 20000 seyirci, 45’i Baş Pehlivan olmak üzere 1172 güreşçi katıldı.
Akbalık Açılışı Yapılan Heykellerle Anıtlaştı…
2014 yılından bu yana Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan Güreşleri Ağalığını yapan İdris Caymaz’ın gayretleri ile tarihsel olarak Akbalık Güreşlerini başlatan iki önemli isim Ordulu Mustafa Bük ve Zülküf Karabulut’un anılarının yaşatılması adına yaptırılan heykellerin açılış töreni, programa katılan protokol üyeleri ile birlikte gerçekleştirdi.
08 Temmuz’da Güreşlerin ve Sünnet Duası Yapıldı…
08 Temmuz 2016 Cuma namazının akabinde Akbalık Mahallesi camiinde Şehitlerimiz, Gazilerimiz ve vefat etmiş tüm güreşçilerimizin ve yine özellikle Akyazı Akbalık Güreşlerinin Banisi, Ordulu Mustafa Bük ve Zülküf Karabulut’un ruhlarına atfen, şehrin İmam-Hatip ve Müezzin Kayyumlarının katıldığı Kuran-ı Kerim tilavetleri ve dualarla hem Sünnet Şöleni hem de güreşlerin duası gerçekleştirildi. Bu programa sünnet ettirilecek çocukların aileleri ve Akyazılılar katıldı.
Akyazı Belediyesi Mehteran Bölüğünden İlk Konser…
Akyazı Devlet Hastanesinde steril ortamlarda gerçekleştirilecek olan sünnet kesimi öncesinde Akyazı Belediyesi Sünnet olacak çocukların elbiselerini temin ederek, Cuma günü program öncesinde otobüslerle şehir turu attırdı. Akabinde okumalar sonrasında yemek ikramı yapıldı. Sünnet programında Akyazı Belediyesi Mehteran Bölüğü ilk konserini verdi. Program sonrası katılımcılara çeşitli ikramlar yapılacak.  
10 Temmuz’da Dualı Çayır Şenlendi.
Yıllarca Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşlerinin adeta provası hüviyetini taşımış olan Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan Güreşlerine bu yıl 14 Kategoride 1172 Pehlivan katıldı.  10 Temmuz Pazar günü (Dün) kurban kesimi ve dualarla başladı. Güreş programı için Akyazı Akbalık Güreş Alanına yaklaşık 20000 izleyici katıldı. Akbalık Güreşlerini başlatan iki önemli isim Ordulu Mustafa ve Zülküf Karabulut’un anılarının yaşatılması adına yaptırılan heykellerin açılış töreni de güreşler öncesinde gerçekleştirildi.
Protokol Katılımı Yüksekti…
Akyazı Akbalık Güreşlerine Belediye Başkanı Hasan Akcan ve Güreş ağası İdris Caymaz ev sahipliği yaptı. Güreşlere Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Milletvekilleri Mustafa İsen , Tekirdağ Milletvekili Mustafa Erbay, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, 22.23 Dönem Sakarya Milletvekili Recep Yıldırım, 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım, Erbakan Fakfı Dernek Başkanı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Projeler Dairesi Başkanı Abdullah Taha Yıldırım,  İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Başkan Hasan Akcan ve Güreş Ağası İdris Caymaz’ın daveti üzerine çevre İl ve İlçelerin gelen güreş ağaları
İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Baş Komiseri İshak Göz ve misafirler katıldı.
Baş Pehlivan Yine Recep Kara…
Bu yılki güreşleri birinci tamamlayan ve başpehlivan olan 2015 Akyazı Akbalık Başpehlivanı Ordulu Recep Kara ikinci defa Akyazı Akbalık Güreşleri Başpehlivanı oldu. Başpehlivan Kara’ya altın kemerini Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş taktı. İkinci geçen yıl Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu, üçüncüler ise Süleyman Aykırı ve Hamza Köseoğlu oldu.
2017’de Akyazı Akbalık Güreş Ağası Yine İdris Caymaz…
Bu yıl özellikle Pehlivanlara dağıttığı altın ödülleri ile kendisinden söz ettiren ve 2014 yılından bu yana da Akyazı Akbalık Güreş Ağalığı yapan İdris Caymaz, bu yıl Güreş Tertip Komitesi kararı ile ihale açılmadan 2017 Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan Güreşleri Ağası seçildi.
45 Başpehlivan ve Toplamda 1172 Pehlivan…
Akyazı belediyesi ve Güreş Ağası İdris Caymaz’ın organizesinde Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan Güreşlerine bu yıl ülkemizde halen Yağlı Güreş sporuna devam eden ve çok tanınmış isimlerden, Kırkpınar baş pehlivanı Orhan Okulu, Osman Aynur,  2004, 2008 ve 2009 yılları Kırkpınar Başpehlivanı Recep Kara, Başpehlivan Ahmet Akkoyun, Faruk Akkoyun, Süleyman Aykırı, Hamit Altun, Adem Altun, Serhat Balcı, Abdullah Güngör, Serkan Serttürk, Mustafa Kemal Karaboğa, Salih Erinç, Ömer Aslantaş,  Sakarya’nın Baş pehlivanları, Ahmet Kavakçı, Murat Hikmet, Mahmut Kavakçı, Ümit Balta, Mustafa Başdemir, Armağan Furuncu ve bir çok tanınmış pehlivan Akyazı Akbalık Güreşlerine katıldı.
Akyazılılar Güreşleri Ücretsiz İzlediler…
Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan Güreşleri güreş alanı ve çevresi Akyazı Belediyesi ekiplerince hazırlandı. Binlerce izleyicinin katıldığı güreşlerde katılımcılar Güreş müsabakalarını ücretsiz olarak izlediler ve kendilerine Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan Ve Güreş Ağası İdris Caymaz tarafından çeşitli ikramlar da yapıldı
Güreş Ağası İdris Caymaz “ Bu yıl Büyük ödül Altın Kemer”
Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan Güreşlerinin 2014 yılından bu yana Ağalığını yapan Akyazılı İşadamı İdris Caymaz “Bu yıl 54.’sünü gerçekleştirdiğimiz Geleneksel Akbalık güreşlerimiz için Akyazı Belediyemiz ekiplerinle birlikte gece-gündüz çalıştık. Akyazı Belediyesi ile birlikte bu geleneği sürdürmek ve Akyazı’ya adına yakışır bir organizasyon yapabilmek için, spor için sporcularımız için, Akyazı için elimizden ne geliyorsa yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu yıl ki güreşlerimizde çekişme çok daha fazla oldu. Birbirinden değerli Başpehlivanları Akyazı Akbalık Güreş alanına getirdik. Akbalık Güreş sahamızla ilgili eksiklik ve noksanlıkları değerli Belediye Başkanımız Hasan Akcan’ın da verdiği talimat ve destekleri ile hep  birlikte giderdik. Başkanımız sağ olsun her ihtiyacımıza ve her talebimize anında yanıt verdi ve ortaya 45 Baş Pehlivan ve  1172 Pehlivanın katıldığı mükemmel bir organizasyon çıktı. Her yıl bir önceki yıldan çok daha güzel bir organizasyon yapmak için gece gündüz demeden çalışan özellikle Belediye personeli başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” dedi
 Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan “Akbalık güreşleri bu yıl izleyenleri mest etti”
Güreşlerin güzel bir ortamda geçmesi için birimleri seferber eden Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan  “İlçemiz bu güne kadar nice başarılı sporcuları bağrından çıkarmış ve halen de yeni başarılı sporcular çıkararak başarılarına devam etmektedir. İlçemize spor her zaman seviliyor ve her zamanda sevilecektir. Akyazı adına yakışır şekilde spor ile anılır hale gelmiştir. Bunun başlıca nedenleri de gençlerimizi spora sevk etme gayretlerimiz ve bizim gibi düşünen diğer idarecilerimizin olmasıdır. Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan güreşlerinin mimarı, en büyük kahramanları ve unutulmaz güreşçileri Ordulu Mustafa Bük ve Zülküf Karabulut’u minnetle ve şükranla anıyorum. Onların açtığı yoldan bu geleneği devam ettiriyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bizlerde bu sorumlulukla hareket ederek İlçemiz için bu yıl geçtiğimiz yıllarda olduğundan daha da güzel daha da büyük bir organizasyon için  hazırladık. Bu yıl 54.’sünü gerçekleştirdiğimiz güreşlerle Akbalık Yağlı Güreşleri geleneğini devam ettireceğiz. Bu yıl 1172 güreşçimiz Akyazı’ya geldi. Ve dün gerçekleştirdiğimiz organizasyona çevre il ve ilçeler de dahil yaklaşık 20000 vatandaşımız iştirak etmiştir. Güreş Ağamız Sayın; İdris Caymaz Akyazı Akbalık Yağlı güreşleri için elinden geleni yaptı, hiçbir fedakarlıktan da kaçmadı. Ben başta Ağamıza ve Akyazılı Güreşlerimiz Adem ve Hamit Altun olmak üzere tüm Belediye Personeline, organizasyona iştirak eden misafirlerimize teşekkür ediyorum. ”dedi.
Ethem Acar


 Akyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ramazan Etkinliklerinde Ömer Döngeloğlu Akyazı’ya...
İlahiyatçı ve sunucu Ömer Döngeloğlu Ramazan Etkinlikleri için Akyazı’ya geliyor

Haberi Oku