AKYAZI HABERLERİ:
AKYAZI BELEDİYE BAŞKANI HASAN AKCAN'DAN KARNELERİNİ ALAN ÖĞRENCİLERE TEBRİK, ÖĞRETMENLERE ve AİLELERİNE ANLAMLI MESAJ

KARNELERİNİ ALAN ÖĞRENCİLERE TEBRİK, ÖĞRETMENLERE ve AİLELERİNE ANLAMLI MESAJ

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan bugün karnelerini alarak Yaz tatiline başlayacak öğrencilere tebrik, Öğretmen ve öğrenci ailelerine ise anlamlı mesaj yayınladı
Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan bugün itibari ile Karnelerini alacak öğrencileri tebrik ederek yaz tatillerini nasıl geçirecekleri hakkında da tavsiyelerde bulundu

AİLELERE ve ÖĞRETMENLERE ANLAMLI MESAJ

Kendisi de bir eğitimci olan Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan Karne tatili ile ilgili olarak  yayınladığı mesajında “Rekabetin çok fazla arttığı, çocukların çocuk değil birer yarışçı gibi görülüp, ders çalışma konusunda aşırı zorlama ve baskılara maruz kaldığı günümüzde, karne dönemleri gerek çocuk açısından gerekse beklentileri yüksek aileler tarafından yoğun kaygı ve heyecanla beklenen dönemlerdir. Öncellikle her ebeveyn şunu aklından çıkarmamalıdır: karneler sadece çocukların ders başarısını göstermez. Aynı zamanda çocuğun hangi derslere ve alanlara ilgi duyduğunu, yaşıtları ile ilişkilerini ve sosyal bir ortam olan okuldaki uyumunu ve sorumluluk bilincini bizlere gösterir. Ayrıca her çocuğun farklı derslere yeteneği olduğu, bazı çocukların matematik gibi sayısal derslerde başarılı iken, bazı çocukların Türkçe gibi sözel derslerde daha başarılı olabileceği unutulmamalıdır.


Her ebeveyn ilk olarak çocuğunun kapasitesini ve yeteneklerini iyi bilmeli Karne dönemlerinde ebeveynlerin çocuklarına karşı uygulamaları gereken doğru tutumlardan bahsedecek olursak: Öncelikle çocuğa; sevilip ona değer verildiği hissettirilmeli, başarabileceği konusunda kendisine inanıldığı, sorunların aşılması için kendisine her türlü yardıma hazır olunduğu ifade edilerek çocuk desteklenmelidir.

Karnesi kötü olan bir çocuğa karşı kesinlikle aşağılayıcı, yaralayıcı veya tehdit edici yorumlarda bulunmamak gerektiğini unutmamamız lazım. Bu şekilde davranılması sonucunda çocuklarda okula ve öğrenmeye karşı isteksizlikten, kendine zarar verme davranışı gibi ciddi sorunlara kadar uzanan birçok olumsuz durumun ortaya çıkabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Kapasitesinin üzerinde abartılı beklentilerin çocuğun kaygısını artırabileceğini ve bu durumun başarısını olumsuz yönde etkileyip ileriki aşamalarda yoğun kendine güven sorunları yaratacağı unutulmamalıdır. Başka çocuklarla ya da kardeşiyle çocuğun karşılaştırılmasından kaçınılmalıdır. Bu durum çocuğun özgüveni ve benlik algısını olumsuz etkiler. Çocuk sevilmediği hissine kapılabilir. Çocukların karnesinde gelen notlara bakarak kesinlikle gelecekle ilgili tahminlerden ya da çocuğun kişilik yapısına yönelik yargılardan bulunmakta kaçınılmalıdır.

Karnesi kötü olan çocuklara ceza vermek ne kadar yanlışsa, karnesi başarılı olan çocuklara yüksek maddi değeri olan ödüller vermekte o kadar yanlış bir davranıştır. Karne ödülü olarak çocukla gurur duyulduğunu, takdir edildiğini ona hissettirecek manevi ödüller daha uygun olacaktır. Karne çocuğun ebeveynlerine verdiği değeri, sevgiyi, saygıyı gösteren bir araç değildir. Bu yüzden kötü notlarla dolu bir karne geldiği zaman çocuğu nankörlük, vefasızlıkla suçlamaktan kaçınılmalı, karnenin kötü olmasına yol açan nedenler araştırılmalı gerekirse bir çocuk psikiyatrisi uzmanı desteği alınmalıdır

Eğitim ve Öğretim Yılı'nın sona ermesi ile birlikte Karne günü bazı öğrenciler için mutluluk kaynağı olurken bazı öğrenciler için ise korku kaynağı olabilmektedir. Özellikle sert ve baskıcı ailelerin çocuklarında evden kaçma, intihar gibi istenmeyen davranışlar görülebilmektedir. Geleceğimiz nesillerin fertleri evlatlarımızı yetiştirirken Anne ve Babalar olarak Öğretmenler olarak dikkatli olmalıyız, sevgimizi saygımızı ve desteğimizi onlardan eksik etmemeliyiz yanlışlarında uyarılarda bulunmalı ama çözüm yollarını da göstermeliyiz.

BAŞKAN AKCAN 'DAN ÖĞRENCİLERE ve ÖĞRENCİ AİLELERİNE KARNE TATİLİ TAVSİYELERİ

TİYATRO VE SİNEMA PROGRAMI YAPIN


Çocuklarınızın karne tatilinde Sinema, Tiyatro gibi etkinliklere birlikte katılarak ve kendinize de uygun bir zamana denk getirerek birlikte kaliteli ve güzel zaman geçirebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuza yıllar sonra bile gülümseyerek hatırlayabileceği keyifli zamanlar sunabildiğiniz gibi, aranızdaki bağın daha da güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

SPORA YÖNLENDİRİN

Spor, fiziksel sağlığa olan önemli faydalarının yanı sıra çocukların yaratıcılığını geliştiriyor ve sorumluluk duygusu kazanmalarına katkı sağlıyor. Karne Tatili , çocuğunuzun spora başlatması için güzel bir fırsat olabilir. Çocuğunuzun; yaşı, vücut gelişimi, en önemlisi de tercihlerini göz önünde bulundurarak Yaz Spor okullarımızda eğitimleri verilen Futbol, basketbol,Voleybol,Hentbol,Tenis,Masa tenisi,Badminton veya yüzme gibi kapalı alanda yapabileceği spor dallarına yönlendirebilirsiniz.

EVDE OYNAYABİLECEĞİ BİR OYUN ALIN


Oyun, çocuklar için bir eğlence aracı değil, tamamen ihtiyaçtır. Bu nedenle oyun, tatilde onların başlıca etkinliği olur. Siz de çocuğunuza hem zihnini çalıştıracak, hem de zevk alacağı yeni bir oyun alıp, kendi başına ya da arkadaşlarıyla güzel zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki çocukların arkadaşlarıyla karşılıklı alışveriş ve iletişime geçtiği bu oyunlar, zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin yanı sıra sosyalleşmeleri için de son derece önemlidir.

EĞLENCELİ ZİYARETLER YAPMASINI SAĞLAYIN

Ailece eğlenceli Yaz sporlarıyla tanışacağı ya da sürdüreceği tatil programı yapabilirsiniz. Ancak tatile çıkma fırsatınız yoksa ve büyük anne, teyzeler, halalar gibi ailenizden gelen ziyaret önerileri değerlendirmelisiniz. Hatta şartlarınız uyuyorsa, çocuğunuzun birkaç gün sizden uzak aile ziyaretleri yapması sosyal deneyim açısından oldukça önemlidir. Yine şartlarınız uyuyorsa aynı ziyaretleri, çocuğunuzun çok sevdiği bir arkadaşını davet etmek ya da çocuğunuzun ziyaret etmesini sağlamak şekline de dönüştürebilirsiniz.

MUTLAKA YAPMANIZ GEREKENLER

Birlikte kitap okuyun: Tatil, çocukların kendilerini geliştirmeleri için çok iyi fırsat aslında. Bu nedenle kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarından. Çocuğunuzla birlikte kitapçıları dolaşıp, keyif alacağı konularla ilgili kitaplar seçmek, okuma alışkanlığını destekler. Ancak bu etkinlikte onu desteklemek için aynı okuduğu kitabı anlatmasını istemeniz ya da o okurken yüksek sesle dinlemeniz, paylaşım duygusunun geliştirir.

Ödevlerini yapmasını sağlayın: Genellikle her çocuğa hafif de olsa, bir tatil ödevi verilir. Eğer çocuğunuzun böyle bir ödevi varsa, yapmasını desteklemelisiniz. Ancak sıkı bir program yerine, esnek çocuğunuza uygun bir ödev yapma programı oluşturmalısınız. Bu nedenle programı çocuğunuzla birlikte yapmanızda ve ödevini bitirip bitirmediğinizi günlük olarak kontrol etmenizde yarar var.

BU NOKTALARI GÖZARDI ETMEYİN!

Şiddet içeren oyunlara izin vermeyin: Pek çok çocuk için Karne Tatili evde daha çok bilgisayar oyun oynama anlamına geliyor. Ama siz, bilgisayar karşısında geçirdikleri süreye ve oyunların içeriğine karşı son derece dikkatli olmalısınız. Bilgisayar oyunlarına tümüyle karşı çıkmak, ona ‘Bilgisayar oyunu oynama” demek doğru bir yaklaşım değil. Çünkü özelikle çocuklarda yasaklanan şeylere karşı merak gelişiyor. Ayrıca çocuğunuz bu durumda size olumsuz tepkiler verebilir. Bu nedenle bilgisayar oyunlarını yasaklamak yerine, birlikte karar verdiğiniz eğitici ve eğlendirici oyunları oynamasına izin verin. Çocuğunuzun bu yasağı anlayışla karşılaması için ona şiddet içeren oyunlara neden izin vermediğinizi sade bir dille anlatmayı da ihmal etmeyin.

Süreye dikkat edin: Günümüzde hemen her çocuk zamanının çoğunu bilgisayar ve televizyon karşısında geçiriyor. Uzun süre bilgisayar ve televizyon karşısında oturmak ise çocuklarda göz rahatsızlıkları, duruş problemleri ve radyasyona maruz kalma sonucu gelişen pek çok sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Karşılıklı bir iletişimi olmayan bilgisayar oyunu, televizyon aktiviteleri yerine, arkadaş etkileşimini artıran, sosyal ilişkileri şekillendiren, bir grubun parçası olduğunu hissettiren, iletişim kurma ve grupta var olabilme yetilerini geliştiren aktiviteleri tercih edin.

İNTERNETİ DENETLEYİN


Siz bilinçli bir anne babasınız, dolayısıyla çocuğunuzun internetteki zararlı sitelere girmesi için gerekli önlemleri almışsınızdır. Ancak eğer dikkatinizden kaçmışsa, Karne Tatili tatilinde yapmanız gereken ilk şey, çocuğunuzu zararlı sitelerden koruyan programlardan yararlanmak olsun. Bu programlar sayesinde çocuğunuzun hangi web sitelerini görüntüleyebileceğini, hangi oyunları oynayabileceğini ve hangi programları kullanabileceğini düzenleyebilirsiniz.


Bu duygu ve düşüncelerle Tüm öğrencilerimizin karne tatillerini tebrik ediyor. Güzel bir yaz tatili geçirmelerini temenni ediyorum.

Hasan Akcan


Akyazı Belediye Başkanı

 

 Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ramazan Yufkaları Açılıyor
Sakarya Akyazı ilçesinde ve Taşburun Mahallesinde Ramazan yufkaları Makarnaları açılmaya devam ediyor.

Haberi Oku