AKYAZI HABERLERİ:
Akyazı Belediyesinin Ocak ayı Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıda 9 gündem maddesi görüşüldü.

Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında 9 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Meclis Toplantısına başlamadan önce Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan: “ İdlip’de Esad güçleri tarafından yapılan hain saldırı sonucu, içlerinden birinin de Pamukovalı olan 8 Mehmetçiğimizin şehit, 5 Mehmetçiğimizin de yaralanmış olması vesileyle Şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralanan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Kederli ailelerinin, Sakarya’mızın ve milletimizin başı sağ olsun.

24 Ocak’ta Elazığ ve çevre illerde de kuvvetli hissedilen deprem yaşadık. Meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Bu büyük depremde Akyazı’mızın da katkılarının bulunduğunu gururla söylemek istiyorum. Akyazı SABAH Derneği 25 Ocak’ta 2 araç ve 9 kişilik ekiple deprem bölgesine gidip yardım eli uzatmış olduk. Depremin ertesi günü Belediyemiz olarak kampanya başlatıp kısa sürede tüm Akyazılı vatandaşlarımızın topladığı 1 kamyon yardımı Elazığ’a gönderdik. Toplanan yardımları ücretsiz olarak deprem bölgesine ulaştıran Engin ve Olgun Aslan’a Akyazı’mız adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Şubat ayı meclis toplantımızda alacağımız kararlar İlçemiz adına hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

Akyazı SABAH derneğine ve yardımları götüren Engin ve Olgun Aslan’a plaket verildi.

Meclis Toplantısı'nda gündem dışı konuşan MHP Meclis Üyesi Ahmet Çetin: “ Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılan hain saldırı sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize rahmet, kederli ailelerine ve büyük Türk Milletine baş sağlığı dilerken, yaralı askerlerimize de başsağlığı diliyorum.

Ayrıca 24 Ocak’ta Elazığ ve Malatya'daki deprem sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da Allah'tan rahmet yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Elazığ ve Malatya’ya yapılan yardımlar için de tüm vatandaşlarımıza MHP Akyazı Teşkilatı olarak teşekkür ediyorum.

Sayın Başkanım deprem kaçınılmaz bir gerçeğimizdir, biz de deprem bölgesiyiz. Bununla alakalı deprem afetine yönelik nasıl çalışmalar yapılacak sizden bilgi istiyoruz. Yaptığımız Mahalle ziyaretlerinde Vakıf Mahallesi halkı doğalgazın ne zaman geleceğini bilmek istiyor bu konuda açıklama yaparsanız mutlu oluruz. Mahalle muhtarı ve halkı Vakıf'ta okul ile Camii önünde karşıdan karşıya geçerken tehlike yaşadıklarını ve bu yola çare bulunmasını talep ettiler bu konuda ne tür çalışmalar yapılabilir bilgi istiyoruz.” dedi.

Gündem dışı konulara Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan: "Vakıf'ta Kuzey Marmara Otoyolu'nun bağlantı kavşağı yapılıyor şu anda. Normalde de trafik olan bir bölge, çalışmalarından dolayı da daha yoğun oluyor. Otoyol çalışması 8 ay kadar daha süreceği tahmin ediliyor, bitene kadar bu yoğunluk devam edecek. Geçici bir çözüm olarak oraya yaya geçidi yapabiliriz ya da Büyükşehir'den talep ederek ışık koydurabiliriz. Doğalgaz ile ilgili imar planı çalışmalarımız devam ediyor. Bizim yapabileceğimiz şey alt yapısını hazırlamak. Ondan sonrası AĞDAŞ'ın görevi. Bizim çalışmalarımız bittikten sonra müracaatlarımızı yapacağız. Deprem ile alakalı deprem toplanma yerlerimiz var. Vatandaşlarımıza bilgi için afişler ve ilanlar hazırlayabiliriz. Bu konu hakkında çalışmaları başlatacağız." dedi.

Gündem Maddeleri

1-Belediye Meclisimizin 07/01/2020 tarih ve 05 nolu kararı ile Hukuk Komisyonuna havale edilen, Belediyemiz ve mücavir alan sınırlarımız içerisinde kurulan ve kurulacak olan semt ve üretici pazarlar ile ilgili Belediyemiz Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından hazırlanan Pazaryeri Yönetmeliği ile ilgili Hukuk Komisyonu Raporunun görüşülmesi.

2-Belediye Meclisimizin 07/01/2020 tarih ve 09 nolu kararı ile İmar Komisyonuna havale edilen, İlçemiz Cumhuriyet Mahallesinde mülkiyeti Maliye Hazinesine ait 1/1000 Ölçekli İmar Uygulama Planında ‘Ticaret + Konut Alanı’ olarak ayrılmış olan 20.i.3.b pafta 51 ada 29 nolu parselin ‘Ticaret + Konut Alanı’ nından ‘Emsal: 0.60 _ 3 Kat’ ‘Emniyet Alanı’ olarak dönüştürülmesi ile ilgili hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama İmar Plan Tadilatı ile ilgili İmar Komisyonu Raporunun görüşülmesi .

3-Belediye Meclisimizin 07/01/2020 tarih ve 10 nolu kararı ile İmar Komisyonuna havale edilen, 27.11.2019 – 27.12.2019 tarihleri arasında askı ilanı ile halka duyurulan Akyazı Belediye Meclisi’nin 05.02.2019 tarih ve 17 sayılı kararı ve Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisinin 11.11.2019 tarih ve 10/529 kararı ile onaylanan 1/1000 Ölçekli Akyazı Yeniorman (Ormanşevkiye) Mahallesi 1/1000 Ölçekli İmar Planı Revizyonuna ilişkin hazırlanan plan değişikliğine yapılan itirazlar ile ilgili hazırlanan İmar Komisyonu Raporunun görüşülmesi.

4-Belediye Meclisimizin 07/01/2020 tarih ve 12 nolu kararı ile İmar Komisyonuna havale edilen, İlçemiz Pazarköy Mahallesi G25D09D1A-G25D08C2B pafta 103 Ada 17-18-19-21 ve 22 no’ lu Parsellerin ortasından doğu-batı yönünde geçen 7,00 m’ lik yolun kuzey-güney yönünde kaydırılması ile ilgili hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Plan Tadilatı teklifi ile ilgili İmar Komisyonu Raporunun görüşülmesi.

5-İlçemiz Kuzuluk Mahallesinde bulunan İhlas Kaplıca Evleri sitesi mükelleflerine ait 2020 yılı emlak ve çevre temizlik vergisinin, toptan İhlas A.Ş. tarafından belediyemize ödenmesi hususunda protokol yapma yetkisinin Belediye Başkanına verilmesi teklifinin görüşülmesi.

6- Sözleşmeli personele 2020 yılında ödenecek ücretlerin belirlenmesi teklifiningörüşülmesi.

7- Mülkiyeti Belediyemize ait Sakarya İli, Akyazı İlçesi, Çıldırlar Mahallesi, Kemikli Mevkii, G25-d-06-b pafta, 266 parsel nolu, 32.250,00 m² yüzölçümlü Mezarlık niteliğindeki taşınmazın5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7-s maddesi ve Ek madde-2 hükmü gereğince, 5393 Sayılı Belediye Kanununun Meclisin Görev ve Yetkileri başlıklı 18. Maddesinin (e) bendi ile diğer kuruluşlarla ilişkiler başlıklı 75. maddesinin (d) bendi gereği Sakarya Büyükşehir Belediyesine Mezarlık alanı olarak kullanılmak üzere devri, devir ile ilgili Belediye Encümenine ve Başkanına yetki verilmesi teklifinin görüşülmesi.

8-Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 08.07.2013 tarih ve 8/241 sayılı Meclis Kararı ile onaylanan Akyazı İlçe Merkezi ile Küçücek Mahallelerini kapsayan 1/5000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı ve bu plana istinaden yapılan 09.03.2015 tarihinde onaylanan 1/1000 Ölçekli İmar Uygulama Planında 18. Madde Uygulama Alanı içinde kalan ilçemiz Batakköy, Karaçalılık ve İnönü Mahallelerini kapsayan alanda 1/1000 ölçekli uygulama imar plan tadilatı yapılabilmesi hususunun görüşülmesi,

9-İlçemiz Yenimahallesi’nde Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 08.07.2013 tarih ve 8/241 sayılı meclis kararı ile onaylanan Akyazı İlçe Merkezi ile Küçücek mahallelerini kapsayan 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planı ve bu plana istinaden yapılan 09.03.2015 tarihinde onaylanan 1/1000 ölçekli imar uygulama planında 18. Madde uygulama alanı içinde kalan Yeni Mahalles 57 ada, 241-220-221 no’lu parseller üzerinde bulunan ‘İbadet Alanı’nın ‘Eğitim Tesisi Alanı’na dönüştürülmesi ile ilgili hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar plan tadilatı teklifinin görüşülmesi.

Görüşülen 9 madde kabul edildi. Mart ayının Meclis Toplantısı 3 Mart saat 14.00’de yapılacağı açıklandı.

Akyazı 24Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Soykan Vefat Eden Vefat Eden Halil Merti...
Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan; Akyazı Sosyal Gelişim Merkezinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü...

Haberi Oku