AKYAZI HABERLERİ:
Akyazı Ticaret Ve Sanayi Odası Meclis Toplantısından Önelimli Kararlar Çıktı
Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası olağan Meclis toplantısını yaptı. Oda Meclisi ilk olarak Yönetim Kurulu tarafından alınan kararları bir kez daha gözden geçirdikten sonra onayladı.
AKYAZI’NIN ACİLEN
  • KARMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
  • 4 YILLIK FAKÜLTE
  • SERA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’ ne ihtiyacı var.
 
Meclis Toplantısında, Meclis Üyeleri Akyazı için acilen yapılması gereken üç maddeyi gündeme getirdiler. İlk olarak hızla gelişmekte olan sanayimizde çarpık yapılaşmayı önlemek, tarım arazilerine sanayi yapılaşmasının ve çevre kirliliğinin önüne geçmek  için acilen olmazsa olmaz olan OSB’nin kurulması,  nüfusu hızla ilerleyen ilçemize dört yıllık fakültenin getirilmesi son olarak ta Sanayisi ve Turizm ile gelişen ilçemize tarımda da hız verecek Sera OSB nin bir an evvel kurulması gerekmektedir. Bizler Meclis Üyeleri olarak Yönetim Kurulu Başkanımız Z.Şinasi Bayraktar’a Akyazı için çok önemli olan bu çalışmaların acilen yapılması gerektiğini ve yapılacak çalışmalarda da Başkanımızın arkasında durarak her türlü desteği vereceğimizi belirtmek istiyoruz, dediler.
Başkan Bayraktar, Meclis Üyelerinin belirttiği Akyazı için aciliyeti bulunan bu konular hakkında yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.  Kuzuluk Sanayi Bölgesinde mevcut fabrikaların bulunduğu sanayi alanı haricinde 570 dönüme  kurulması düşünülen OSB ‘ne ilave edilecek 530 dönüm alanın  Turizm alanından çıkartılarak 1100 dönümlük sanayi alanını ortaya çıkardık. Turizm bölgesinde bulunan 530 dönümlük alanın sanayi alanı olması,  turizm bölgesinden çıkartılması için bizlere destek veren Sakarya Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş, Sakarya Akparti Millevekili Sayın Mustafa İsen ve İl Tarım Müdürü Sayın Mehmet Erdemir’e katkı ve hizmetlerinden dolayı ATSO Meclisi olarak teşekkürlerimizi sunarız,dedi
Başkan Bayraktar, İlçemiz 1995 yılından itibaren sanayide cazibe merkezi konumuna gelmiş ve sürekli sanayi göçü almaktadır. İlçemizde bulunan sanayi fabrikaları, 2015 yılındaki üretimlerinden net satış miktarlarına göre, 2016  yılındaki sıralamada Türkiye genelinde Akyazı’da faaliyetini sürdürmekte olan 3 sanayi kuruluşu   ilk 500 firma arasında, 2 sanayi kuruluşu da  ikinci 500 firma arasına   girmiştir.Şehrimizin planlı gelişmesine katkıda bulunulması, Tarım alanlarının sanayide kullanılmasının önüne geçilmesi, sağlıklı, ucuz güvenilir bir altyapı ve ortak tesisler kurulması, sanayi kuruluşlarının akarsuları kirletmemesi, hava kirliliği yaratmaması ve çarpık sanayileşmenin önüne geçilmesi,müşterek arıtma tesisleri ile çevre kirliliğinin önlenmesi için Meclisimizin de belirttiği gibi  Akyazı sınırları içerisine OSB kurulması artık acilen şart olmuştur. Ayrıca Sanayi sektöründen Odamıza resmi olarak OSB den yer almak isteyen 50 ye yakın firma talebi bulunmaktadır.
Başkan Bayraktar, geçtiğimiz ay Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin düzenlediği IX. Ticaret ve Sanayi Şurasında Başbakanımıza İlçemizde OSB kurulması ile ilgili rapor  dosya halinde sunulmuştur. Aynı şurada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’de mevcuttu. Başbakanımıza sunulan rapor doğrultusunda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın talimatları ile Akyazı’da OSB kurulması ile ilgili, Bilim. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne konunun araştırılması ve OSB kurulma çalışmalarının başlatılması ile ilgili ön çalışmanın yapılması talimatı verilmiştir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürümüz Özcan Keskin Bey ilçemize gelerek OSB  kurulması düşünülen 1100 dönümlük sanayi alanında incelemelerde bulunmuştur.
Yine ilçemiz sınırlarında Tarımsal Sera OSB kurulması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmayı Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Gündüz bey takip etmekte ve  süreç hızla yol almaktadır.  600  Dönüm  alana kurulması düşünülen Sera OSB için ilçemizde bulunan jeotermal sıcak sulardan faydalanılacak olup, ilçemiz ekonomisine tarımsal alanda çok büyük katma değer katacaktır. Bölgemizden ve dışarıdan büyük yatırımcılar gelerek Sera OSB de yatırımlara başlayacaktır.
Başkan Bayraktar, diğer bir husus olarak ilçemize dört yıllık Fakülte kurulması için çalışmalar yaptıklarını, bu çalışmalara İlçemiz Belediye Başkanı Hasan Akçan, İlçe Başkanı Fevzi Bora, İlçemizde bulunan Sivil Toplum Örgüt başkanları ve diğer Esnaf Oda Başkanları da büyük destek vermektedirler. İlçemizde oluşan müteşebbis heyet ile birlik ve beraberlik içiresinde 4 yıllık  bir fakülte kazandırarak ilçe ekonomisini canlandırmak istiyoruz, dedi.
Meclis Üyeleri, İlçenin ve bölgenin biran evvel ekonomik olarak gelişmesi için  Karma OSB’nin kurulması, 4 Yıllık Fakültenin açılması  ve Sera OSB nin de kurularak hizmete geçirilmesi acilen gerekmekte olduğunu dile getirdiler.
Ethem AcarAkyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tügva Akyazı’dan Anlamlı Ziyaretler
Türkiye Gençlik Vakfı Akyazı İlçe Temsilciliği, Sakarya Vali Yard. Akyazı Kaymakam V. Sayın Mehmet Fatih...

Haberi Oku