AKYAZI HABERLERİ:
A.T.S.O Başkanı Şinasi Bayraktar önemli açıklamalar
Göreve geldiği günden itibaren aktif bir çalışma içinde olan, akli fikri bu güzel ilçemize nasıl daha iyi hizmet edebilirim, işsizliğin kökünü nasıl kurutabiliriz, Akyazılılara ve dolayısıyla da insanlara iş ve aşı nasıl temin edebiliriz de olan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şinasi Bayraktar önemli açıklamalarda bulundu. İşte Bayraktar’ın açıklaması;  
 İşsizlik büyük sorun
Ardı ardına kurulan fabrikalar sayesinde artık İlçemizde işsizlik sorun olmaktan çıkmış durumdadır. Göreve geldiğim günden beri İşsizliğin belini bükecek ve Akyazılı hemşerilerimize iş ve aş temin etmek için bütün gücümüzü ortaya koyacağız diye söylediğim bir sözüm vardı. Bugün geldiğimiz nokta benim yıllar öncesinden söylediğim yerdir. Akyazı’da işsizlik diye bir sorun kalmamıştır. Geçmişte çalışmak için iş arayanlar vardı bugün ise fabrikalar çalıştıracak işçi arar hale geldi. Bu da gösteriyor ki, Akyazı’da işsizlik sorunu kökünden halledilmiştir.
Genç girişimciler için kurslar açtık
Ülkemizin genelinde olduğu gibi İlçemizde de genç girişimcilerimiz kendilerine fırsat verilmesini istiyor ve de bekliyor. Bunu dikkate alan Odamız İş Kur’la yaptığımız protokol çerçevesinde  Odamız toplantı salonunda açtığımız kurslara katılan 250 kişi sertifika almaya hak kazandı. Sertifika almaya hak kazanan bir girişimci KOSGEP’e müracaat ederek geri ödemiz ve hibe olarak 50 bin lira kredi alabilecekler. Sertifika sahibi olan girişimcilerimiz istemeleri halinde 50 bin lira hibe kredinin yanı sıra 100 bin lira daha faizsiz kredi alma imkanları olacak. Bu kursları açmamızın ana gayesi yeni girişimci kardeşlerimize iş sahası açmak, onların işsizlik sıkıntısını gidermek, açtıkları işyerlerinde çalıştıracakları işçilerle de işsizlik sıkıntısını kökünden ortadan kaldırmaktır. Ayrıca açılacak olan yeni işyerlerinin üreteceği malların satışı ile hem kendileri kazanacak hem de Akyazı ekonomisi kalkınacaktır.
İş ve Aş demek, Huzur ve Mutluluk demektir
Eğer insanlarımız çalışıyor, para kazanıyor ve eve giderken de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu ailesinin iaşesini götürebiliyorsa o insandan huzurlusu ve mutlusu yok demektir. Biraz evvel de belirttiğim gibi Akyazılı hemşehrilerimizin artık işi de var. Aşı da var. Öyleyse onlardan mutlusu yok. Bu durum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak hemşehrilerim mutluysa benden mutlusu yok anlamı taşır.
Artık seçiciyiz
İlçemiz sınırları içinde çok sayıda fabrika var. O fabrikalarda da çok sayıda hemşehrimiz çalışıyor. Yine çok sayıda yatırımcı Odamıza gelerek İlçemiz sınırları içinde yatırım yapmak istediklerini belirtiyorlar ve bizden yardım talep ediyorlar. Bizde onlara yatırımız çevremizi kirletmemeli. Doğaya ve insanlarda zarar vermemeli diyoruz. Kısaca yatırım için gelenleri artık seçer hale geldik. Bu durum kuşkusuz Akyazı’nın bugün ulaştığı yeri göstermesi bakımından önemlidir.
Yapılandırma önemli
19.08.2016 günü yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 Sayılı bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin Kanun gereği Odamıza kayıtlı olup, borçlu olan üyelerimiz için önem arz etmektedir. Bahse konu olan Kanunla üyelerin Odaya olan aidat borçlarındaki tüm gecikme zamları ile faizlerin silindiğini, ana borcun da 6 taksitle ödeme imkanı verilmesi üyelerimizin rahat bir nefes almasını sağlayacaktır. O nedenle Odaya borçlu olan üyelerimizin bu imkandan yararlanabilmeleri için 31 Ekim 2016 günü mesai bitimine kadar Odaya bir dilekçe ile müracaat etmeleri gerekiyor.
Okul ve hizmet binası konusu
Bilindiği gibi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz Genel Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile Akyazı’ya bir İlköğretim okul binası yapma konusunda anlaştık. Bu anlaşmamızı protokole döktük. Yer bizden binayı yapmak Birliğimizden hususu protokolümüzde yer aldı.
Okul binasının yapılacağı yeri Belediyemiz tahsis etti. Şu anda İmar tadilatıyla ilgili işlemler devam ediyor ve son noktaya gelindi.  Biter bitmez Birliğimiz İnşaat bölümü Akyazı’ya gelip çalışmalarına başlayacak. Önce törenle temeli atacağız. Sonra da inşaatı hızlı bir şekilde tamamlayıp 2017-2018 eğitim ve öğretim yılına yetiştirmeyi planlıyoruz.
Kendi hizmet binamızın yapımına ilişkin çalışmalarımız artık son noktaya gelmiş durumda. İmar Tadilatı yapılmış ve şu an askıda. Askıdan iner inmez bizde törenle temelimizi atıp inşaatımıza başlayacağız. Allahın izniyle de en kısa sürede inşaatımızı tamamlayıp hemşerilerimizin hizmetine sunacağız.
Sosyal Güvenlik hizmet binası
İlçemizde önemli bir eksiklik olarak gördüğümüz Sosyal Güvenlik Kurumumuzun (SGK) kendine ait bir hizmet binasının olmayışıydı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi olmasından da yararlanarak İlçemize Kuruma kendisine ait bir hizmet binası kazandırmak için çalışma başlattık. Şemsi Bayraktar’ın büyük katkısı ve desteği ile plan ve projesi hazırlanan ve onaylanan hizmet binasının yapımında artık son aşamaya gelmiş durumdayız. Bahse konu olan hizmet binasının yapıldığı yer Belediyemiz tarafından tahsis edildi. Çok büyük bir aksilik olmaması durumunda SGK’nun yeni hizmet binası bu yılın sonunda düzenlenecek olan bir törenle hemşehrilerimizin hizmetine sunulacaktır. Plan ve projeyi hazırlatan, onaylatan SGK Yönetim Kurulu üyesi Şemsi Bayraktar ile yerin tahsisini yapan Belediye Başkanı Hasan Akcan’a teşekkür ediyorum.
Ülkemizin huzuru ve mutluluğu her şeyden önemlidir
Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Adeta ateş çemberi içindeyiz. Ancak yüce Milletimizde olan Vatan, Millet, Bayrak sevgisi Ülkemiz için kötü düşünenleri perişan edecek kadar güçlüdür. Bunun en güzel örneğini 15 Temmuz gecesi tüm dünyaya gösterdik. Bazı şer güçler tarafından başlatılan darbe girişimi nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile yollara dökülen, meydanları dolduran, kışlalarından çıkan tankların canları pahasına üstüne çıkıp darbe girişimini engelleyen, o kalleşlere ve hainlere dünyayı dar eden bu yüce Milletimiz her santimi şehit kanları ile sulanmış olan bu güzel vatanımızın bir karışını bile kimseye vermeyeceğini o gece bir kez daha yedi düvele göstermiştir.
Biz Akyazılılarda Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda meydanları doldurup vatan hainlerine geçit vermemek için günlerce nöbet tuttuk. Herkes gördü ki, bu yüce Millet asla pes etmez, asla kimseye boyun eğmez, asla boyunduruk altına girmez ve asla vatan hainlerine fırsat vermez. Nitekim vermedi de.  Hazır yeri gelmişken 15 Temmuz gecesi hainlerin kurşunlarına hedef olup şahadet şerbeti içen vatanseverlerle, yine bu güzel yurdumuzu bölüp parçalamak isteyen hainlerle mücadele ederken şehit olan kardeşlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Gazilerimize de acil şifalar temennisinde bulunuyorum. 
Son olarak şunları söylemek isterim.  Güzel yurdumuz üzerinde hain emelleri olanlar asla hedeflerine ulaşamayacaklardır. Bu yüce Milletimiz Vatanına, Bayrağına göz dikenlere asla izin vermemiştir. Bundan sonra da vermeyecektir. Güzel Ülkemiz her zaman dimdik ayakta olacak ve düşmanlarına korku salmaya, dostlarına da güven vermeye devam edecektir.
Ethem Acar


Akyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ramazan Etkinliklerinde Ömer Döngeloğlu Akyazı’ya...
İlahiyatçı ve sunucu Ömer Döngeloğlu Ramazan Etkinlikleri için Akyazı’ya geliyor

Haberi Oku