AKYAZI HABERLERİ:
Belediye Meclisi Kablosuz Mobese İstediAkyazı Belediye Meclisi Ekim ayına ait ilk olağan toplantısını yaptı.Hasan Akcan’ın başkanlığında toplanan belediye meclisi toplantısına mazereti olan AKP’li Üye Emrullah Kut’un haricinde diğer meclis üyeleri tam kadro katıldı.

Üç gündem maddesini görüşüp karara bağlayan Akyazı Belediye Meclisinin ilk gündem maddesi Akyazılı iş adamı ve Belediye Meclis üyesi Mehmet Öztürk ile Taşkınlar Konfeksiyon sahibi iş adamı Abdullah Taşkın tarafından sosyal hizmetler ve engellilerin yararlandırılması şartı ile belediye hibe edilmek istenen 2005 model Renault marka aracın hibe olarak alınması maddesiydi. Bu madde oy birliği ile kabul edildi ve bahse konu olan araç hibesi gerçekleşmiş oldu.

Gündemin ikinci maddesi Akyazı’ya mobese sistemi kazandırılmasına ilişkin bir maddeydi. Oturum başkanı Hasan Akcan Mobese ile ilgili olarak iki sistem olduğunu söyledi ve biri kablolu, diğeri de kablosuz olan sistemlerden birine meclis olarak evet diyeceğiz ve kararı aldıktan sonrada yine belediye olarak imzaladığımız protokol çerçevesinde üzerimize düşeni yapacağız dedi.

Konuyla ilgili olarak mesleği ile ilgili olduğu için belediye meclis üyesi Yavuz Sultan Anat meclis üyelerine teknik bilgi verdi. Anat, kablosuz Wimax sistemin bugün için en geçerli sistem olduğunu söyledi ve bu sistem bugün için Kırıkkale, Eskişehir, İstanbul Fatih İlçesi, Edremit ve Sungurlu’da kullanıldığına dikkat çekerek, bu sistemi kullananlar bugüne kadar hiçbir sorun yaşamamışlardır dedi.

Wimax sistemin güvenliğinin çok yüksek, görüntü ve sesin çok net olduğunu belirten Yavuz Sultan Anat, mesafe sıkıntısının da yaşanmadığı bu sistemin Akyazı içinde en uygun sistem olduğunu söyleyerek açıklamasını tamamladı.

Konuyla ilgili olarak MHP’li Meclis üyesi Murat Öz ile AK Parti’li Meclis üyesi Alim Gül kendi görüşlerini dile getirdikten sonra yapılan oylama sonucunda Akyazı Mobese’nin kablosuz sistem olması ve belediye olarak ta sistemin hayata geçirilmesi için ayrıca 250 bin Tl. hibe yapılması konusu MHP’li meclis üyesi Murat Öz’ün çekimser oyuna karşılık diğer üyelerin tamamının oyları ile kabul edildi.

Gündemin 3.maddesi temizlik işlerinin ihalesine ilişkin bir maddeydi. 2015-2016 yılları (iki yıl) için temizlik hizmetleri için ihale açılması kararı alındı. İhalenin Aralık ayı içinde açılması bekleniyord.

GÜNDEM DIŞI KONUŞMALAR

Gündem dışı ilk konuşmayı MHP’li Meclis Üyeli Murat Öz yaptı. Öz, belediye tarafından yerleri satılan mahalle sakinlerinin yapılan satışlara tepkili olduğunu söyledi ve satış yapılmadan önce satışı yapılacak olan yerin bulunduğu mahalle muhtarı ile mahalle sakinlerinin görüşlerinin alınmasını istedi.

Belediye yönetiminin anlatımları ile icraatları arasında farklılıklar var diyen Murat Öz, kent konseyinin zaman geçirilmeden kurulmasını istedi ve AKP grubunda birkaç oy farkla alınan kararların olması halinde muhalefet partisi meclis üyelerine de konu ile ilgili olarak görüşlerinin alınmasını istedi.

Bizim meclisimizde görüşülmeden Büyükşehir Meclisine giden bazı kararların geri döndüğünü söyleyen ve Büyükşehir Meclisinde rencide olmamak için bu konuda daha duyarlı davranılması gerektiğini söyleyen Murat Öz,Dini alan ve Pancar Ekicileri Kooperatifinin talebi Büyük Şehir Meclisinden neden geri döndü ve Akyazı Otogarı nereye yapılacak diye sordu.

 

Öz’ün  son sorduğu soru ise As Akyazıspor’un alt yapısı ile ilgiliydi. Öz, As Akyazısporun tüm kademelerinde Akyazılı olanlara görev vereceğiz sözünün alt yapıya yapılan atamayla bozulduğunu söyledi ve alt yapıya başkan Akcan’ın seçim çalışmalarında sunuculuk görevini yapan birine teslim edildiğini söyledi.

MHP’li üye Harun Köymen de bir Firma tarafından Bıçkıdere deresinde yapılan çalışmaların bölge halkını tedirgin ettiğini söyledi ve ilgili Firma şayet bıçkıderesindeki suyun tamamına el koyarsa o zaman o bölge halkı bunu kabul etmez dedi.

CEVAP BAŞKAN AKCAN’DAN GELDİ

MHP’li iki üyenin sorularına cevap belediye başkanı Hasan Akcan’dan geldi. Akcan, yer satışlarının temcit pilavı gibi her toplantıda dile getirildiğine dikkat çekti ve şu an itibarıyla belediyemizin elinde bin 500 civarında tapu var. Bu yerlerin hiçbirinin belediyemize yararı yok. O nedenle satıp elde edilen parayı hizmete dönüştürüyoruz dedi ve yerlerin satışı yapılırken almak isteyen mahalle sakini olursa gelip ihaleye girer ve satın alır dedi.

Kent konseyini kurma aşamasında olduklarını söyleyen Akcan, otogarın Küçücek kavşağında yapılacağını, dini alan ile Pancar Ekicileri Kooperatifi talebinin Büyükşehir Meclisinden yeniden planlara alınması için geri döndürüldüğünü söyledi.

Akyazıspor alt yapısını dışarıdan biri değil Akyazılı birine teslim ettiklerini söyleyen Başkan Akcan, o gün dışarıdan gelen o arkadaşımız şimdi Akyazı’da oturuyor ve oyunu da Akyazı’da kullanıyor dedi.

Grup toplantılarında öyle oylama falan yapmadıklarını, aldıkları tüm kararları oy birliği ile aldıklarını söyleyen Başkan Hasan Akcan, bizde asla yanlış olmaz dedi ve MHP’li meclis üyelerini de kendilerine katılmaya davet etti.

Bıçkıderesi ile ilgili çalışmalarını sürdüren firmanın tüm izinlerini ve ruhsatlarını Ankara’dan aldığını belirten başkan Akcan, ilgili firma İlçemiz sınırlarına devasa bir işletme yapacak. El birliği ile onlara destek olmalıyız dedi.

 Ethem Acar
Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Akyazı'da yaylalara çıkış yasaklandı
Beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle Akyazı Kaymakamlığı, olası mahsur kalma olaylarının yaşanmaması...

Haberi Oku