AKYAZI HABERLERİ:
Bir Asrın Çınarı TRT Diyanette
Perşembe Günü Akşam 21:00
Cumartesi Günü Akşam 18:30 TRT Diyanette İzleye bilirsiniz
Ülkemizin en eski kurumlarından biri olan Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde bugüne kadar binlerce insan çalıştı, din hizmetinde bulundu. Müftülerimiz, imamlarımız, müezzin kayyımlarımız ve Kur’an Kursu hocalarımız…
 
Bir Asır Bir Çınar programı emekli din görevlilerimize bir vefa borcu olarak ortaya çıktı. 
 
Geride bıraktıkları izler, görev yıllarında karşılaştıkları zorluklar, yaptıkları hizmetler ve unutamadıkları hatıralar Bir Asır Bir Çınar programıyla ekranlara geliyor.
 
Aktüel bir üslupla hazırlanan program emekli din görevlilerimizin hayatlarından gerçek bir kesit sunuyor. Aile yaşantıları ve çevresiyle ilişkileri de sinematografik bir anlatımla yansıtılıyor.
 
TRT Diyanet Kanalı Akyazı Küçücek mahallesindeki evinde ziyaret ettiği emekli müftü araştırmacı Yazar Ragıp Güzelin Çalışmaları hakkında çeşitli bilgiler edindi.
TEKDER Onursal Başkanı Adil Yıldız, Dolmabahçe Sarayı emekli Müdürü Remzi Yurt, Akyazı 24 Haber sitesi Genel yayın yönetmeni Ethem Acar ve mahalle esnafları ile yapılan söyleşiler ile Ragıp Güzel Hakkında Çeşitli bilgiler edinildi.
Çekimlerin İkinci gününde ise Ailesi ve Aile yakınları ile yapılan söyleşiler il devam etti.
Ragıp Güzel Kendinden Kısaca Şöyle Bahsetti ,evet resmi olarak Emekli olduk ama faal olduğum günlerden daha çok çalışıyor yazıyor ve okuyorum Bizler dinimizi ölene kadar anlatmak tebliğ etmek zorundayız, gittiğimiz il dışı ve ülke dışı programlarından ne alıyorsun diye soranlar oluyor sadece biletimi gönderin yeter diyor ve Allah rızası için bireyler yapmaya gayret ediyoruz “dedi.
Ragıp Güzel Kimdir
Akyazı Küçücek mahallesinde 1946 yılında doğan Ragıp Güzel 1958 yılında Küçücek ilkokuluna başladı. Orta ve lise tahsilini Sakarya İmam Hatip lisesinden 1967 yılında mezun oldu.1969 yılında başladığı İzmir yüksek İslam Enstitüsünden 193 yılında mezun oldu. 
Üniversitede öğrenciyken 1969 yılında Çanakkale Biga ilçesinde ilçe vaizi olarak göreve başladı. Yedi yıl vaizlik görevini tamamlayan güzel 1977 den 1989 yılına kadar Akyazı ve Hendek imam Hatip liselerinde okul müdürlüğü görevlerinde bulundu.1988 yılında İstanbul Zeytinburnu müftülüğünde başladığı müftülük görevinden 1995 yılında emekli oldu. 

Emekli müftü Ragıp Güzel 1964 yılında başladığı kitap yazma hayatına ilk kitabı olan “ilahi hikmetler” adlı 151 sayfalık kitabı 1976 basıldı. İlk yazdığı  “İlahi Hikmetler” adlı kitabı için mısır tanıtma bakanlığı tarafından takdirname ile ödüllendirildi. 

Yazdığı kitaplarının kendisinin için paha biçilemez değerde olduğunu ifade eden emekli müftü Ragıp Güzel, ilk kitabımı 1964 yılında daha öğrenci iken yazmaya başladım. Ve 1976 yılında da basıldı. İlk kitabım için mısır devleti tanıtma bakanlığından tarafıma takdirname ile ödüllendirdi. Buna büyük bir şevk ve azim verdi. Ogün bugün yazdığım kitap sayısı 107 oldu basılması için matbaaya gönderdi. 108. kitabım olan  “hikmetli olaylar adlı kitabımı yazmaya başladım. Yazdığım Kitaplardan şimdiye kadar 73 tanesi yayınlandı. Şimdiye kadar yazdığım kitaplar Aile Hayatı, Tarih, Sağlık, Tasavvuf, Edebiyat Beşeri İlişkiler ve Çocuk İsimleri gibi konular teşkil etmekte. 

Yazdığı kitaplardan olan “Güzel vaazlar” adlı beş ciltlik kitabı din görevlileri ve vaizler tarafından kaynak kitap olarak kullanıldığını belirten emekli müftü güzel,1995 yılında bir buçuk yılda yazmış olduğum beş ciltlik Güzel vaazlar adlı kitabım birçok ilde din görevlileri ve vaizler tarafından kaynak eser olarak kullanılmakta. 

Şimdiye kadar yurt dışında ve Türkiye’nin birçok ilinde yüzlerce konferans ve seminer verdiğini belirten Ragıp Hoca, 1993 yılından beri şimdiye kadar yedi ülkede de ve birçok ilde yüzlerce konferans ve seminer verdim. 2000 yılında Türklerin eğitim ile ilgili Avrupa eğitim şurasına davet edildim şurada yetişkinler ile ilgili önerilerimiz bilgilerimizi paylaştık. Özellikle yurtdışında bulunduğum konferanslarda yapmış olduğumuz ev ziyaretlerinde üç evden birinde muhakkak benim yazdığım kitapları gördüm. Buda beni mutlu ediyor dedi. 

YAZDIĞI İL KİTABI KENDİSİNE HEDİYE EDİLDİ 

İstanbul Zeytinburnu müftülük görevi esnasında 23 yıl önce başından geçen olayı unutamadığını da belirten Ragıp hoca, 1989 yılında görev yaptığım Zeytinburnu müftülüğü sırasında ilçeye bağlı telsiz mahallesinde bir vatandaş tarafından yaptırılan camiinin hizmete açılması için müftülüğümüze başvuruda bulunuldu. Görevim gereği yapılan camiinin uygunluğunu incelemek için teftişe gittik bizi camiyi yaptıran soyadını hatırlayamadığım şaban efendi karşıladı ve bizi caminin bütün müştekilini gezdirdi. Camiin bir odasını da kütüphane yaptırmış. Kitapları incelerken dikkatimi çeken ince bir detay vardı. Tüm kitaplar ciltlenmiş idi. Bende bu kadar düzenli ve güzel olduğu için kendilerini tebrik ettim. Şaban efendide bana kütüphaneden bir kitap seçerek bana uzattı ve dedi ki. Hocam bu kitabı okudum çok beğendim ve bunlardan 20 tane aldım eşe dosta dağıttım size de bir tanesini hediye ediyorum kabul edin dedi. Beden kitabı elime aldım ve beğenilen kitabı inceleme başladım ki bir baktım benim 1964 yılında daha öğrenci iken yazmaya başladığım ve 1976 yılında da basılan ilk kitabım “ilahi hikmetler” adlı kitaptı. O an tarifsiz bir duyguya kapıldım alada unutamadım dedi. 

1975 yılında Isparta ege ordu komutanlığına bağılı 40. alayda yedek subay olarak askerliğini yaparak vatani görevini yerine getiren Evli ve bir erkek iki kız evladı olan emekli müftü Ragıp Güzel için zamanın Küçücek belediyesi tarafından meclis kararı ile oturduğu evin sokağına “Ragıp güzel sokağı ismi verildi. 

48 yıla 107 kitap sığdıran emekli müftü Ragıp güzel baba soruyorlardı. Ne zaman kadar yazacaksın diye. Bende yaşım kadar yazacağım demiştim. Şimdi ise yazdığım kitaplar kadar yaşayacağım diyorum. Ve hala da yazıyorum “dedi.
Perşembe Günü Akşam 21:00
Cumartesi Günü Akşam 18:30 TRT Diyanette İzleye bilirsiniz
Ethem AcarAkyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bu Gençler Durmak Bilmiyor !!!
Türkiye Gençlik Vakfı Akyazı İlçe Temsilciliği gençlere yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Haberi Oku