AKYAZI HABERLERİ:
Bir Ramazanıda Böyle İdrak Ettik
On bir ayın sultanı yaşlandı. Bugünler de tacını giyiyor. Kadir gecesi tacı ile bizlere veda ederken bizi Bayram sevincine sokacak. Lakin ne hüzünlü vedadır ki kendisi giderken geride kalanlar sevinçlidir. Giden de sevinçlidir. Kalan da sevinçlidir.
Nasıl bir bereketli okul ki bir aylık eğitimin sonunda hem kendisi hem eğitilenler memnun ve mutludur. Bizlere, kendine takılan tac gibi taclar taktırarak veda edip gidiyor. Ne giden elemli ne geride kalan elemlidir. Herkes son derece mutlu ve memnundur.
Mideler, bedenler temizlendi. Ruhların son temizlikleri tamamlanıyor. Diller, beyinler temizlendi ve son temizlikleri yapılıyor. Buna kalaylanıyor demek daha uygun olur.
Orucu sizden öncekilerine farz kıldığımız gibi sizlere de farz kıldık. Umulur ki itikat edesiniz. Korunasınız. Bu yüce buyruk bizi ferahlattı. Mutlu etti. Adeta maddi âlemden sonsuz lahuti âlemlere seyrü sefer ettirdi.
Bu mübarek ay Allah’ın bir ayetidir. Ayetler gönderilir ki, inananların imanı artar da inkârcıların inkârı artar. Bunun tecellisini de aşikâr görerek yaşadık. Biz Müslümanlar ne kadar büyük insanlarız. Ne kadar engin hürriyet perveriz. Ne kadar olgunuz ve ne kadar anlayışlıyız. Bu ramazan da bunu çok daha iyi gördüm ve inandım.
Saygı ve hürmet çerçevesini tamamen yıkan yeni dinin mensuplarına bile hoşgörü ile baktık. Bu yeni din derken hâşâ yeni bir din gelmiş değildir. Ancak yeni nesiller yeni din ihdas etmiş gibi saygısız ve pervazsız olmuşlar. Aşikâr yiyenler ve yedirenler hangi inancın mensubudur? Müslüman mı, Hristiyan mı, Yahudi mi? Çocukluğum da Fatih semtinde bir Ermeni vatandaşımız vardı. Lokanta sahibiydi. Sabah gelir lokantasını açar ve kuşluk vakti çıkıncaya kadar otururdu. Sonra evine gider ve ikindiye doğru gelirdi. Lokantasını açar ve iftarlık hazırlardı. Bu Hristiyan vatandaşımız Müslümanlara saygı gösterirdi. İnanca saygı duyardı. İnsana değer verirdi. Sanki kendisi de oruçluymuş gibi iftarda oruçlulara iltifatlarla beraber kendisi de orucunu açardı.
Bunca orucunu aşikâr yiyen ve asla Müslümanlara hürmet etmeyen bu insanlık gururunun yanında başı örtülü ve sakallı aynı zamanda da haşamalı şeklinde insancıkların da rahatça umuma açık yerlerde yemek yediklerini gördüm ve sizler de şahit oldunuz. Utanma duygusu rahmetli olmuş. Utanma duygusu kaybolunca insanların vasfının ne olacağı malumunuzdur. Utanmazlık almış başını gidiyor. Saygı, Hak rast getire!
Bize bu kadar saygı göstermeyen, Allah’ın emirlerine bu kadar lakayt kalan ve de bizim inanç hürriyetimize bu kadar müdahale etmekten sakınmayan bu insanlara karşı biz Müslümanlar ses çıkarmıyoruz. Biz ne kadar hoşgörülü insanlarız değil mi?
Deki hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Hiç inananlar ile inanmayanlar, orucunu tutanlarla tutmayanlar, saygı gösterenler ile saygısızlar bir olur mu? Tebrikler olsun ey Müslümanlar! Tebrikler ey saygılı Hristiyan ve Yahudiler!
Yazıklar olsun dini hafife alanlar.
Tut bizi ey oruç. Tut bizi ey Kadir gecesi. Tut bizi ey iftarlarda yapılan dualar. Arefe gecesi ve itikâfa girenlerin duası tut bizleri. Tut bizi ey neşe kaynağımız güzel bayramlarımız.
Tut bizi Ramazan ayının son Cuma’sı. Bugün yapılan dualar, bugün akan gözyaşları, okunan Kuran’lar, bir gönül almanın karşılığında umulur ki hepimiz kurtuluşa ereriz. Bugün dualarımızda Türkiye’mizin bekası ve huzuru, orta doğu da kaynatılan cadı kazanlarının sonu olur. Dünyaya huzur gelir. Akıllanmamıza ve tefekkür etmemize vesile olur.
Tefekkür tadında ve ümitlerimizin yeşermesi bereketiyle hayırlı Ramazanlar temenni ederim.
Selam ve dualarımla.
Ethem Acar

 

Akyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Akcan oyunu kullandı
Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri için oyunu...

Haberi Oku