AKYAZI HABERLERİ:
Hac ve Umre 'de Medine de Ziyaret Edilmesi Gereken YerlerMedine’de ziyaret edilecek yerler Medine’de ziyaret yerleri, Medine şehrinde nereler ziyaret edilmeli
Hac ve umre ziyaretini yapan Müslümanların Medine şehrinde mutlaka gitmesi ve görmesi gereken mübarek yerler ve ziyaret yerleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gerekli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.
Medine şehri ve Medine Haremi
Medine, Mekkeden sonra Müslümanlar için Cenab-ı Hakk’ın mukaddes kıldığı ikinci beldedir. Mekkede olduğu gibi, Medine şehrinin çevresinde de Harem bölgesi vardır. Sınırları bizzat Peygamber Efendimiz (S.A.S) tarafından tespit edilen Harem bölgesi yaklaşık 22 km. kadardır. Mekkenin etrafını saran Harem bölgesinin merkezi Kâbe olduğu gibi, Medine şehrinin etrafını kuşatan Harem bölgesinin merkezinde de Mescid-i Nebevi yer alır. Buharide geçen bir hadis-i şerif Medinenin Harem bölgesi olduğunu şu ifadelerle anlatır: “Medine şuradan şuraya kadar haremdir. Bu bölgenin ağaçları kesilmez. Burada Kitap ve Sünnete uymayan işler yapılmaz. Kim burada Kitap ve Sünnetle çelişen şeyler icat ederse Allah’ın meleklerin ve bütün insanların laneti onun üzerinedir.”

Mescid-i Nebevi 
Mescid-i Nebevi, Allah Resûlünün Medineye hicret ettikten sonra ashabıyla birlikte ilk inşa ettiği mesciddir. Burası Mescid-i Haramdan sonra yeryüzünün en faziletli mescididir. Peygamber Efendimiz (S.A.S): “Benim mescidimde kılınan bir namaz, Mescid-i Haram hariç, başka mescidlerde kılınan bin namazdan daha faziletlidir” buyurmuştur.


Mescid-i Nebevinin içinde Peygamber Efendimizin kabri ile minberi arasında yer alan Ravza-i Mutahhare isminde bir yer vardır ki, burası cennetten bir parça sayılan kutsal bir alandır. Burası yaklaşık
200 metre karelik bir alandır.

Peygamber Efendimiz (S.A.S) irtihal-ı dar-ı beka buyurduğunda Mescid-i Nebevi’ye bitişik olan Hz. Aişe’nin odasına defnedilmiştir. Daha sonra Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer Efendilerimiz de Onun yanına defnedilmişlerdir. Günümüzde yeşil kubbesiyle tanınan Efendimiz Aleyhisselatü Vesselam’ın kabrinin bulunduğu yere Ravzay-ı Mutahhara denilmektedir.


Ravzay-ı Mutahhara

Hacceden kimse Mekke-i Mükerremede hac ile ilgili menâsikini tamamlayarak hacı olduktan sonra, Medine-i Münevereye gider ve Efendimizin Kabr-i saadetini ziyaret eder. Bu ziyaret, hac menâsikine dahil değildir. Resulüllah Efendimizin Kabr-i şeriflerini ziyaret etmek menduptur. Mali durumu müsait olanların bu ziyareti gerçekleştirmesi, vacip derecesinde önemli görülmüş, çok büyük bir mazeret olmadıkça terk edilmesi, büyük bir gaflet sayılmıştır.


Peygamber Efendimiz (S.A.S)’in kabrini ziyaretin faziletiyle ilgili birçok hadis rivayet edilmiştir. Bunlardan bir kaçı şu şekildedir: “Kim beni vefatımdan sonra ziyaret ederse, hayatımda ziyaret etmiş gibidir”; “Kim sevabına inanarak beni Medinede ziyaret ederse, o benim komşum olur. Kıyamet günü ona şefaat ederim”; “Bir kimse bana selâm verince Cenab-ı Hak bana ruhumu iade eder. Bende o kimsenin selâmını alır, mukabelede bulunurum.”


Peygamber Efendimize (S.A.S) hayatında hürmet ve tazim farz olduğu gibi vefatından sonra da farzdır. Bu itibarla ziyaret esnasında, hürmeti bozan, edebe aykırı davranışlardan kaçınılması gerekir. Ziyaret esnasında, tevazu, edep ve sükûnetle hareket edilmelidir.


Medinede kalındığı sürece mümkün olduğu kadar Mescid-i Nebevide kaza veya nafile namaz kılınmalı ve Kur-an okumakla, dua etmekle ve tesbih ve zikir çekmekle meşgul olunmalıdır.


Kuba Mescidi

Kuba, Allah Resûlünün hicreti esnasında Medineye gelmeden önce on dört gün süreyle kaldığı Medine yakınında bulunan bir yerleşim yeridir. Efendimiz birkaç gün süreyle kaldığı Kubada bir Mescid inşa etmiştir. Hadiste şöyle buyruluyor: “Kim Kuba mescidine kadar gider ve orada namaz kılarsa, kendisi için umreye denk bir ecir olur.”


Mescid-i Kıbleteyn


Mescid-i Kıbleteyn, iki kıbleli Mescid demektir. Burası, ilk kıble değişikliğine sahne olduğu için bu ismi almıştır. İslam’ın ilk yıllarında namazlar Kudüste bulunan Mescid-i Aksa yönüne doğru kılınıyordu. Hicretin on altıncı ayında inen ayet-i kerimeyle kıble, Mescid-i Harama çevrilmiştir.


Kıble değişikliğini haber veren ayet-i kerimeler nazil olduktan sonra bir sahabi bu hükmü bildirmek üzere Beni Seleme Mescidine gitmiş ve onları ikindi namazını kılarken bulmuştur. Onlara kıble değişikliğini bildirmesi üzerine imam namazı bozmaksızın safları Kâbe tarafına çevirmiş ve namazın geri kalanını Kâbe’ye doğru kılmışlardır. Bundan dolayı bu mescide Mescid-i Kıbleteyn denmiştir.


Medinenin kuzeybatısında yer alan bu Mescid, yaklaşık olarak Medineye
5 km. uzaklığındadır. Günümüzde bu mescidin yerine büyük bir Mescid yapılmıştır. Buraya gidilerek mescidde tahiyyetü-l-Mescid namazı kılınıp, burası da ziyaret edilebilir.

Baki Mezarlığı

Mescid-i Nebevinin doğu tarafında bulunan Baki mezarlığında, içlerinde Hz. Osman, Hz. Aişe, Hz. Fatıma, Sad b. Ebu Vakkas gibi sahabenin önde gelenlerinin de bulunduğu yaklaşık on bin sahabe yatmaktadır. Burasını ziyaret etmek müstehabtır. Çünkü Peygamber Efendimiz (S.A.S), zaman zaman Baki mezarlığını ziyaret etmiş ve onlara dua etmiştir. Bir keresinde şöyle demiştir: “Esselamu aleyküm ey kabir halkı! Allah sizi de bizi de mağfiret buyursun. Sizler bizim seleflerimizsiniz. Biz de arkadan geleceğiz.”


Baki mezarlığında ziyaret esnasında Allah Resûlünün yaptığı gibi onlara selam verilir ve dua edilir. Bu kutsal mekânlar da kendimiz için de Cenab-ı Hakktan af ve mağfiret dileriz.


Hendek Savaşının Yapıldığı Yerler

Hendek savaşının yapıldığı yerde birbirine yakın olan yedi tane küçük mescit bulunmaktadır. Buraların Medineye gelenler tarafından ziyaret edilmesi de adet haline gelmiştir. Buralar ziyaret edilerek mescidlerde tahiyyetü’l-mescid namazı kılınabilir ve Efendimiz zamanında cereyan eden tarihi olaylar hatırlanarak onlardan ibret alınır.

Uhud Şehitliği

Uhud savaşında Müslümanlar yetmiş şehit vermişlerdir. Bu şehitler savaşın yapıldığı Uhud dağının eteklerine defnedilmiştir. Medineye uzaklığı yaklaşık 5 km. olan Uhud şehitlerinin de ziyaret edilmesi müstehabtır. Çünkü Peygamber Efendimiz Uhud savaşından sonra her sene bu şehitliği ziyaret etmiş ve onlara dua etmiştir.

Bedir Şehitliği
Bedir, Medinenin güneybatısında olup, Medine’ye uzaklığı 160 km’dir. Bedirde Müslümanlardan on dört kişi şehit verilmiştir. Bedirde yatan şehitler de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.


Ethem AcarAkyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ramazan Etkinliklerinde Ömer Döngeloğlu Akyazı’ya...
İlahiyatçı ve sunucu Ömer Döngeloğlu Ramazan Etkinlikleri için Akyazı’ya geliyor

Haberi Oku