AKYAZI HABERLERİ:
Hamas Sözcüsü Sakarya'da


Cihannüma Derneği'nin düzenlediği toplantıya katılan; kısa adı HAMAS olan Filistin İslami Direniş Hareketi'nin Basın Sözcüsü olan Bedran Necmettin Erbakan'ı anarak başladığı toplantıda;  İsrail için Erbakan'ın korkulacak bir lider olduğu ve bunu da basınlarında yazmaktan çekinmediklerini belirterek, Erbakan'ın sadece Türkiye'ye ait bir değer olmadığı, bütün İslam alemine ait bir değer olduğunu vurguladı.

İşgal kuvvetlerine diz çökmeyeceğiz.

İsrail diye bir kelimeyi özellikle kullanmadıklarını, onun yerine işgal kuvvetleri demeyi tercih ettiklerini belirten Bedran; "Durum ne kadar kötüye giderse gitsin, biz bu işgale karşı direneceğiz. Bugün Gazze günde sadece altı saat elektrik kullanabilmektedir. Su alt yapısı yetersizdir. İşgalin her türlü olumsuz sonuçlarına rağmen Filistin halkı sabır göstermekte ve direnişe devam etmektedir. Bugün biz İşgal kuvvetlerinin söylediklerini  yapsak, belki rahat bir hayat süreceğiz, ama asla böyle bir şey olmayacak." dedi.

Arap Dünyası ve İran

"Mısırdaki Sisi yönetiminin İhvan-ı Müslimin'e duyduğu öfkeden biz de Gazze de olumsuz etkileniyoruz. Hamas'ın direnişinin büyümesini Mısır yönetimi hatta bazı Arap ülkeleri de istemiyor. İran'ın Hamas'a desteği yeni değildir. 20 yıldır devam ediyor. Ancak İran'ın yaptığı yardımlar politikalarını kabul edeceğimiz anlamına gelmez. Suriye konusunda İran'la aynı şeyi düşünmüyoruz. Bizim çizgimiz ümmetin çizgisine göre belirlenir. Kendi faydamız için ümmetçi anlayıştan taviz verecek değiliz."

Türkiye İsrail ilişkilerinin normalleşmesine Hamas'ın bakışı

Türkiye İsrail ilişkilerinin normalleşmesini kutlayacak değiliz. Bizim çizdiğimiz sınırların dışında bir anlaşma olursa Mavi Marmara şehidlerinin aileleri bu işe ne diyecek? Şehid aileleri sadece tazminatı bekleyen insanlar değil, hatta tazminat umurlarında bile değil.

 Türkiye ile İsrail arasındaki görüşmeler tamamen bizden bağımsız yapılmaktadır. Bu Türkiye'nin kendi vereceği bir karardır. İsrail ile Türkiye nasıl bir anlaşma yaparsa yapsın, bizim Türkiye'ye bakışımız değişmez. Türkiye'nin Filistin'e ve bize karşı yürüttüğü politikayı memnuniyetle karşılıyoruz. İşgal güçleri Türkiye'den fazlası ile korkuyorlar ve Hamas'a desteğinden oldukça rahatsızlar.

Mavi Marmara girişimi işgal güçlerini fazlası ile korkutmuştur. Şehidleri rahmetle anıyorum. Bu olaydan sonra İşgal güçleri büyük sıkıntı çektiler. Kendilerinin zayıf olduklarını hissettirmemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Türkiye'den özür konusu bile İsrail'i ikiye böldü. Özür'ü şiddetle eleştiren ve bunu aşağılama olarak gören İsrailliler var.

Hamas Suriye'den neden çıktı?

Suriye konusunda duruşumuz nettir. Suriye halkı bize bir çok Arap ülkesinin toplamından daha fazla yardım yapmıştır.  Ama burada Suriye Hükümeti ile Suriye halkını birbirinden ayrı tutmak istiyorum. Suriye halkına bu konuda minnettarız. Hamas bölgede İşgal kuvvetlerine karşı ümmetçi bir duruşla işbirliği yapacaktır. Ama bu konuda asla çıkarcı ilişkiler içinde olmayacağız. Suriye'de çatışmalar başladığında, biz Esat'ı desteklemek yerine Suriye'den çıkmayı tercih ettik. Bu konuda Hamas Lideri Halit Meşal Esat'ın yanında bir görüntü vermeyi reddetti dedi.

 

Mavi Marmara Derneği ve İHH ‘nın Türkiye İsrail yakınlaşmasına bakışı

Mavi Marmara Derneği Başkanı İsmail Yılmaz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Mescid i Aksa nöbetini tuttukları için Filistinlilere teşekkür ederim. Mescid i Aksayı korumak için ellerinden gelen fedakarlığı gösterdiklerine şahit olduk.

Mağdur aileleri İsrail ile yürütülen görüşmelerin Filistin lehine sonuçlanmasını ümit etmektedirler. Bugüne kadar İsrail'in sözünde durduğu bir anlaşma yoktur, yeni yapılacak olan anlaşmaya da uymayacaklardır.

İHH tazminat konusunda paraya dönük bir mücadele yürütmemektedir. Buna rağmen Libya'daki uçak düşürülmesinde her bir kişi için 300 milyon dolar verilmesine rağmen, Mavi Marmara şehitlerinin toplamı için 20 milyon dolar konuşulmaktadır. Bunu da suçlarının karşılığı değil, bir vakıf aracılığı ile sosyal yardım şeklinde düşünmektedirler. Biz tazminatın bir lira bile olsa, suçlarının karşılığı olması gerektiğini düşünmüyoruz, miktar bizim öncelik konumuz değildir dedi.

Toplantı sonunda Cihannüma Sakarya Danışma Kurulu Sözcüsü Prof Dr Fatih Savaşan Mavi Marmara Derneği Başkanı İsmail Yılmaz’a ve  Cihannüma İl Başkanı Ali Çiydem de Hamas Sözcüsü Husam Bedran’a birer kurumsal tablo hediye ettiler.

 

 

 

 

 Akyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ramazan Etkinliklerinde Ömer Döngeloğlu Akyazı’ya...
İlahiyatçı ve sunucu Ömer Döngeloğlu Ramazan Etkinlikleri için Akyazı’ya geliyor

Haberi Oku