AKYAZI HABERLERİ:
Kuzuluk Mahalle sakinleri bir ağızdan haykırıyor


Akyazı’ya bağlı Kuzuluk Mahallesinde kanalizasyon çalışmasının iki yıldan beri sürmesi ve bir türlü tamamlanamaması ve bu yılın başlarında başlatılan isale hattı döşeme çalışması nedeniyle ortaya çıkan görüntü, gürültü kirliliklerinin yanı sıra sürmekte olan çalışmalar nedeniyle bozulan yollar ve bozulan o yollardan geçen araçların kaldırdığı toz bulutları Mahalle sakinlerinin tepkilerine neden oluyor.
HASTA OLMAKTAN KORKUYORUZ
Özellikle yol kenarlarında oturmakta olan Kuzuluk Mahalle sakinleri araçların kaldırdığı toz bulutlarından son derece rahatsızız. Bırakın çocuk ve yaşlıları bizler bile sürekli yuttuğumuz o tozlar nedeniyle hasta olmaktan korkar hale geldik. İhaleyi kazanıp çalışmalarını yapmakta olan firma yetkilileri çıkıp da çalışmaların ne zaman tamamlanacağı ve bozulan yollarımızın ne zaman asfaltlanacağı hususunda bize bilgi vermedikleri gibi, asıl bilgi vermesi gereken yetkililerin de sessiz kalıyor olmaları bizim tedirginliğimizi arttırdığı gibi sabır taşımızın da çatlamasına ramak kalmasına neden olmaktadır. Bizler son derece rahatsızız. Bu rahatsızlığımızı yetkililerin görmesini istiyoruz. Aksi takdirde mahalle sakinleri olarak tepkimizi daha sert bir şekilde ortaya koymaya kararlıyız diye şikayetlerini dile getiriyorlar.
MAHALLE ARASINDA ŞANTİYE OLUR MU?
İsale hattı döşeme işini alan Sakaryalı firmanın mahalle arasına şantiyesini kurması ve şantiyenin kurulması için yetkililer tarafından iznin verilmesi de o mahalle oturanların ayrıca tepkilerine neden oluyor.
Firmaya ait olan taksi, minibüs, kamyon, tır, kepçe ve dozer gibi ağır araçların şantiyeye onlarca kez giriş ve çıkış yaptığını, o giriş ve çıkışlarda çıkardıkları gürültü ve arkalarından kaldırdıkları toz bulutlarının artık tahammül edilemeyecek seviyelere ulaştığını söyleyen mahalle sakinleri mahalle arasında şantiye kurulur mu? Orada yaşayanlara bu kadar eziyet çektirilir mi? diye sormaktan kendilerini alamıyorlar.
ŞANTİYE KALDIRILSIN
Mahalle sakinleri şantiyelerin yerleşim alanlarının dışında sessiz ve sakin yerlerde kurulması gerektiğinin altını çizerek, mahalle arasına kurulan bu şantiye hiç vakit geçirilmeden kaldırılmalı ve insanların ikamet etmediği yere taşınmalıdır. Gürültü ve görüntü kirliliği ile kaldırdıkları toz bulutlarına artık dayanacak gücümüz kalmamıştır diyerek feryatlarını yetkililere duyurmaya çalışıyorlar.
MEZARLIK YOLUMUZ ÇÖKTÜ
Şantiyenin merkez mezarlığı yakınına kurulduğunu, şantiye alanına girip çıkmakta olan ağır tonajlı araçlar nedeniyle mezarlık yolunun çöktüğünü, ağır tonajlı araçların geçişleri esnasında yol kenarında bulunan evlerin de olumsuz olarak etkilendiğini ve deprem yaşar gibi sarsıldıklarını anlatan mahalle sakinleri, eğer şantiye kaldırılmaz, mezarlık girişine konulan ve görüntü kirliliği yaratan malzemelerin kaldırılmaması halinde yolu trafiğe kapacaklarını da söyleyerek özellikle Büyükşehir ve Akyazı Belediye başkanlarını göreve davet ederek sıkıntılarını giderme konusunda adım atmalarını beklediklerini söylüyorlar.
KALYAN ÇAYI DA KİRLETİLDİ
Kalyan çayı üzerinde yapılan isale hattı çalışması esnasında çok sayıda kullanılmayan boru parçalarının dere içinde bırakıldığını söyleyen mahalle sakinleri, firma yetkililerinin çevremizi ve kalyan çayımızı bu kadar kirletmeye ne hakları var. Çalışmalarını tamamladıktan sonra çevreye verdikleri zararı en az hadde indirmek için gayret göstermeleri gerekirken, kullanmadıkları boru parçalarını dere içinde bırakarak gitmeleri af edilecek gibi değil. Yetkilileri çevreye daha duyarlı olmaya ve dere içinde bıraktıkları pisliklerini temizlemeye davet ediyoruz diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.
YOLUMUZ ASFALTLANSIN
Bozulan yallardan mahalle sakinleri kadar hatta onlardan daha fazla Kuzuluk Akyazı ve Kuzuluk Adapazarı arasında yolcu taşımacılığı yapmakta olan minibüs sahip ve sürücüleri ve o araçlarla seyahat edenlerin de tepki göstermelerine neden oluyor.
Seyahat edenler, oluşan çukurlardan geçerken meydana gelen sarsıntıların vücutlarını olumsuz olarak etkilediğini belirtirken, araç sahip ve sürücüleri de kazandıklarının fazlasını tamircilere bırakmaktan dolayı şikayetlerini dile getiriyorlar.
Çalışmaların Kuzuluk mahallesinin tamamında sürmekte olduğuna dikkat çeken mahalle sakinleri, girilen bir mahallede tamamlandıktan sonra diğer mahalleye geçmesi gerektiğini belirterek, çalışması tamamlanan mahalle yolunun zaman geçirilmeden asfaltlanması istiyoruz diyerek sıkıntılarını dile getiriyorlar.
BELEDİYE SÜREKLİ SULASIN
Yollarındaki asfaltın sürmekte olan çalışmalar nedeniyle bozulduğunu ve geçen araçların kaldırdığı toz bulutlarının kendilerini olumsuz yönde etkilediğini bir kez daha ifade eden Kuzuluk Mahalle sakinleri, Akyazı Belediyesinin yollarını sulamakta yetersiz kaldığının altını çizerek belediyemiz yollarımızı daha sık bir şekilde sulasın ki, çektiğimiz sıkıntı bir nebze olsun azalsın diyerek belediyeyi göreve davet ediyorlar.
Ethem Acar

 
  

 

Akyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kuvvetli yağış uyarısı
Meteorolojinin son hava raporuna göre, Akyazı'da yarın kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.

Haberi Oku