AKYAZI HABERLERİ:
ODAMIZ ÜYELERİNİN AİDAT BORÇLARINA İNDİRİM VE TAKSİTLENDİRME
  ODAMIZ ÜYELERİNİN AİDAT BORÇLARINA İNDİRİM VE TAKSİTLENDİRME

Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Z.Şinasi Bayraktar , oda üyelerinin Torba Yasa kapsamında gecikmiş üye aidatlarını ister peşin ister taksitle ödeyebileceklerini belirtti.
Başkan Bayraktar, yaptığı açıklamada;
10/09/2014 tarih ve 6552 sayılı ‘İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun’ 11/09/2014 tarih ve 29116 (mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Oda Üye adiat borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin yeni uygulama, 6552 sayılı Kanun ile 5174 sayılı TOBB Kanununa eklenen Geçici 18. Maddesiyle oda üyelerinin birikmiş aidat borçlar yapılandırılarak taksitle ödeme ve taksit yerine tek sefer ödemede yüzde 10 oranında indirim imkanı tanındığını belirterek, oda üyelerinin bu fırsatı iyi değerlendirmelerini önerdi.
Başkan Bayraktar, “Üyelerin aidat borçlarını 3’er aylık dönemler halinde ve 8 taksitte ödeme imkanı olduğunu, bu haktan yararlanabilmeleri için 30 Kasım 2014 tarihine kadar odaya müracaat ederek ilk taksitlerini 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödemeleri gerektiğini, ödemelerin tek taksitte(bir defada) yapılması halinde ise ödeyecekleri aidat tutarından yüzde 10 oranında indirim yapılacağını, belki de borçlu üyelere uzun bir süre böyle bir imkan tanınmayabileceğini belirterek, Oda üyelerimizin sağlanan bu imkândan yararlanmaları hususunda azami özen göstermelerini bekliyorum." dedi.


Ayrıca vergi mükellefiyeti sona erdiği halde oda’daki kayıtları devam eden üyelerin, vergi kayıtlarının silindiği tarihten sonra tahakkuk ettirilmiş aidat borçlarının tamamının silineceğini, ancak vergi kaydının silindiği tarihten önceki dönemlere ait borcu bulunan üyelerin ilgili kanuna göre icraya verilmesi gerektiğinden, bu durumda olan oda üyelerinin de odaya müracaat ederek hem borçlarını ödemeleri, hem de kayıtlarını sildirmeleri gerektiğini vurguladı.

UYGULAMA

1-      Üyemiz firmaların 11 Eylül 2014 tarihinden evvel Odamıza ödemesi gerektiği halde ödememiş oldukları aidat borçlarını kapsamaktadır. Yani üyelerimizin 2014 yılı Ekim ayında ödemesi gereken aidat 2. Taksiti dışındaki tüm aidat borçlarını kapsamaktadır.

2-      Uygulamada kapsama giren aidat borçlarına ilişkin 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanuna göre hesaplanmış gecikme zamları silinerek, bunun yerine 11 Eylül 2014 tarihine kadar Yİ – ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak yeni gecikme zammı tutarları esas alınacaktır.

3-      Aidat ana para ile yeniden hesaplanan gecikme zammı tutarları ( Yİ-ÜFE) toplamından oluşacak olan yeni aidat borcunun ödenmesi, 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödenmek şartıyla 3’er aylık dönemler halinde 8 eşit taksitte olacaktır.

1-      31 Aralık 2014

2-      31 Mart 2015

3-      30 Haziran 2015

4-      30 Eylül 2015

5-      31 Aralık 2015

6-      31 Mart 2016

7-      30 Haziran 2016

8-      30 Eylül 2016   tarihli vadeler.

4-      Ödenmesi gereken ana paranın üzerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları üzerinden hesaplanacak tutarın üzerine ilave edilerek bulunacak toplam meblağın tamamının 1. Taksit ödeme süresi olan 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödemesi halinde, bu tutardan % 10 oranında indirim yapılacaktır.

5-      Taksitlerden herhangi birinin yukarıda yazılı vade tarihlerinde ödenmemesi halinde, uygulama kapsamında tahsil edilen tutarlar ana para borcundan düşülecek ve kalan borç için 6183 sayılı Kanun uyarınca gecikme zammı işletilmeye devam edilecektir.

6-      Uygulamadan yararlanılabilinmesi için 01 Aralık 2014 tarihine kadar Odamıza dilekçe ile müracaat edilmesi şarttır. Uygulama kapsamında ödemeler Odamıza elden yapılacağı gibi banka hesap numaralarımıza havale veya EFT yolu ile yapılabilinecektir.

7-      İşi bırakma yada resen terk nedeniyle vergi mükellefiyeti sona erdiği halde Odamız kayıtları devam eden üyelerimizin vergi mükellefiyetlerinin sona erdiği tarihe kadar ödenmeyen borçları için bu uygulama hükümleri uygulanacak olup vergi mükellefiyetinin sona erdiği tarihten sonra tahakkuk etmiş olan aidat borçlarının tahsilinden vazgeçilecektir.( Dilekçe ve Vergi Dairesi Faaliyet belgesi ile müracaat edilmelidir.)

 Ethem Acar

 Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Akyazı'da yaylalara çıkış yasaklandı
Beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle Akyazı Kaymakamlığı, olası mahsur kalma olaylarının yaşanmaması...

Haberi Oku