AKYAZI HABERLERİ:
Ormancilik Haftası Etkinlikleri Akyazıda Kutlanmaya BaşlandıAkyazı orman bölge müdürlüğü tarafından Akyazı Gazi Süleyman Paşa Camii önünde  çeşitli türlerden oluşan Sekiz Bin Fidan vatandaşa dağıtımı ile başladı aynı gün saat 14:00 da Akyazı Konuralp Ilk Öğretim Okulunda Ilçe Kaymakamı Kmustafa Ballı Akyazi Belediye Başkani Yaşar Yazıcı Ilçe Emniyet Müdürü Nüfus Müdürü Garnizon Komutan vekili İlçe Müftüsü ve diğer protokolün katılımı ile okul bahçesinde gerçekleştirildi.

Okulun minik öğrencilerinin okudukları ormanlarla ilgili şiirleri  ve ağaç dikimi ile sona eren programın diğer ayağı ise yine Gazi Süleyman Paşa Camii önünde protokolün de katılımı ile ağaç ve faydaları anlatıldıktan sonra fidan dağıtımı ile etkinliklerin birinci günü sona erdi.

Programla ilgili basın açıklaması yapan Akyazı Işletme Müdürü Zekeriya Beyazlı şunları söyledi.

Ülkemizin de üyesi olduğu Avrupa ve Akdeniz ülkelerinden oluşan Avrupa Tarım Federasyonu (CEA), Kuzey Yarımküre ’de ilkbaharın, Güney Yarımküre ’de sonbaharın başlangıcı kabul edilen 21 Mart gününü, Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı (FAO), Dünya Milletlerine “Dünya Ormancılık Günü” olarak kutlanmasını tavsiye etmiştir. 21 Mart Günü, 1971 tarihinden itibaren tüm dünyada, 1975 yılından bu yana da ülkemizde “Dünya Ormancılık Günü” olarak kutlanmaktadır.

Ancak ülkemizde son yıllarda her yıl 21 mart tarihinden itibaren algıyı daha çok yaygınlaştırmak adına tüm haftaya yayılmış durumda kutlanmaktadır. Bu anlayışla Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğümüzce 21 Marttan itibaren Adapazarı, İzmit, Geyve ve Sapanca’da ard arda kutlamalar yapılmıştır.

Akyazı Orman İşletme Müdürlüğü olarak biz de 21 Martı takip eden ve yörenin pazar günü olan ilk Çarşamba gününü seçerek daha çok katılımlı, daha coşkulu farkında lık oluşturma gayesi taşıdık.

Bilindiği üzere yıllardır ormancılık günü bir okulun bahçesinde ya da herhangi bir alanda, yaklaşık 1-2 saatlik sürede 200-500 adet fidan dikim töreni şeklinde yapılmaktaydı. İlçemizde ilk kez 2013 yılında bu geleneğin dışına çıkılarak şehrin merkezinde ve halkın içinde gün boyu ormancılığın tanıtıldığı bir stant kurulmuş ve 7.000 adet değişik türden fidan dağıtımı ile kutlanmıştı. Bu yıl yine aynı şekilde kutlama yapıyoruz. Ancak fidanların usulüne uygun dikilmesine özen gösterilmelidir. Bu konuda dağıtım esnasında dikim broşürümüz de verilmektedir. Broşürde belirtildiği gibi dikim tekniğinden başka fidan alan kardeşlerimizin dikkat etmeleri gereken hususlar; Yeterli aralık*mesafe vermeleri ve birkaç yıl sonra sökmek zorunda kalacağı mahallere değil, kalıcı yerlere dikmeleridir.

İlçemizin ormanlık alanı Türkiye ve Dünya ortalamasının çok üstündedir. Yerleşim-Tarım-Orman Alanı açısından ideal orandadır diyebiliriz. Fidan dağıtımındaki ana amacımız ilçemizin, köylerimizin içinde ve tarım arazilerinin kenarlarında da farklı tür ağaçların olması ve doğayla daha çok iç içe yaşam kaynağının oluşturulmasıdır.

Sayın Kaymakamımız Kamuran Mustafa BALLI Konuralp İlköğretim Okulu bahçesinde  kurum amirlerimizin katılımıyla saat 14.00 da fidan dikimi yapacaklardır.

Dağıtımını yaptığımız fidan, broşür ve balonlar hakkında bilgiler:

1-Fidanlar:

Sıra No

Cinsi

Yöresel Adı

Boyu(cm)

Yaşı

Adedi

1

B.Smaragd

 

 

1+3

600

2

Mavi Servi

 

 

2+0

300

3

Sarı Çam

 

 

Yaşlı

120

4

Fıstık Çamı

 

 

2+0

350

5

Kızıl Çam

 

 

Yaşlı

1250

6

Dışbudak

 

 

Yaşlı

650

7

S.Y.Cotonaster

 

 

Yaşlı

250

8

Filbahri

 

 

Yaşlı

150

9

Y.Akasya

 

 

1+3

300

10

Top Akasya

 

 

Yaşlı

150

11

Ç.Y.Akçaağaç

 

 

Yaşlı

185

12

Meşe

 

 

Yaşlı

600

13

Leylandi

 

 

Yaşlı

300

14

M.Y.Cotonaster

 

 

Yaşlı

70

15

Y.Akasya

 

 

1+2

150

16

D.Y.Akçaağaç

 

 

2+0

500

17

Boz Ardıç

 

 

1+3

800

18

Bahar Dalı

 

 

Yaşlı

150

19

D.Y.Akçaağaç

 

 

3+0

400

20

Ç.Y.Akçaağaç

 

 

2+0

600

21

Ceviz

 

 

3+0

500

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOPLAM

 

 

 

8.375

 

2-Muhtelif Broşürler

3-Çocuklarımız için günü kutlama, orman yangın ihbar hattı ALO 177, OGM vb. baskılı balonlar.

Selam ve saygılarımla.26.03.2014

 Zekeriya BEYAZLI

 Akyazı Orman İşletme Müdürü

 Haber:Ethem Acar
Akyazı24
Anahtar Kelimeler
AkyazıAkyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Asrın Depremini Unutmadık Unutmayacağız!
Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Z.Şinasi Bayraktar, 17 Ağustos 1999 büyük Marmara depreminin 20....

Haberi Oku