AKYAZI HABERLERİ:
Saadet Partisinden Önemli Açıklama

 Saadet Partisi Akyazı İlçe Teşkilatı 2013  yılı Mısır Alımları ile akalı  Basın Açıklaması

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)tarafından  yapılan açıklamada Mısır taban fiyatı (14 rutubet için) 64 kuruş olarak kamuoyuna duyurulmuştur. Açıklanan fiyat geçen yıldan bu güne üretim maliyetlerindeki artış  hesaplandığında  üreticiyi mağdur eden bir fiyatlamadır.Mazot, Gübre, Tohum ve Tarım ilacı fiyatları zamlanırken mısır fiyatı geçen yılın altında kalmıştır. Özellikle ilimizde TMO tarafından alım yapılmaması nedeniyle piyasada oluşan fiyat açıklanan taban fiyatın altında kalarak üreticinin mağduriyetinin katlanmasına neden olmuş, üretici adeta özel şirketlerin insafına terk edilmiştir.

Çiftçinin temsilcisi konumundaki Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar’ın bir beyanı bizde hayal kırıklığına neden olmuştur. 26 Eylül 2013 tarihli zaman gazetesinde yayınlanan beyanında    ‘’ Bayraktar, tüccara da seslenerek, TMO'nun,  2014 Ocak ayından itibaren tonu 735 liradan mısır satacağını açıkladığını, Ofis'ten ucuz mısır alma şansı kalmadığını, çiftçiden uygun fiyatla mısır almayanların, yarın TMO'dan pahalı almak zorunda kalacaklarını vurguladı’’    diyerek adeta üreticinin elindeki mısırın tüccar tarafından ucuz fiyata alınması konusunda tüccara yol göstermektedir.  Sayın Başkan konumu itibariyle üreticinin yanında durmak zorundadır. Sayın Bayraktardan bu talihsiz beyanı düzeltmesini ve üreticinin mağduriyetinin giderilmesi için bütün imkanlarını seferber etmesini bekliyoruz.

Açıklamamızın başında piyasada fiyatların TMO tarafından  açıklanan taban fiyatın altında seyrettiğini ifade etmiştik

TMO tarafından açıklanan Taban fiyat 64 Kuruş (14 rutubet için )

Bu fiyat Rutubet başına  + ,  -    9  kuruş olarak uygulanmaktadır.

30 Rutubet mısır için uygulanması gereken taban fiyat 49,6 kuruş olması gerekirken ilimizde uygulanan fiyat 43 kuruştur.  Üretici tüccarın oyuncağı haline getirilerek mağdur edilmektedir.

Saadet Partisi Olarak Bu mağduriyetlerin giderilmesi için Şu önerileri ilgililerin ve kamuoyunun taktirine sunuyoruz.

Taban fiyat hesaplamalarında girdi maliyetlerindeki artışlar mutlaka dikkate alınmalı ve üzerine enflasyon farkı ilave edilmelidir.
 Mısır hasadı dönemlerinde  ilimizde de TMO tarafından  piyasanın dengelenmesi için müdahale alımı yapmalıdır.

Bir diğer mağduriyet konusu  olan tüccardan tüccara değişkenlik gösteren kantar ve rutubet ölçüm cihazlarının ilgili kurumlarca sıklıkla denetimden geçirilerek mağduriyetlerin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.

Kamuoyuna Saygıyla Arz Ederim

 

Selman DEMİRTAŞ Sadet Partisi Akyazı İlçe BaşkanıAkyazı24
Anahtar Kelimeler
AkyazıAkyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bilal Soykan Belediye Başkanlığı İçin Aday...
Soykan, bu sabah AK Parti Akyazı İlçe Teşkilatı'na gelerek Akyazı Belediye Başkanlığı için aday...

Haberi Oku