AKYAZI HABERLERİ:
Sürücü Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bu yazı siz değerli sürücü adaylarının kurs seçiminde ne gibi değişkenlere dikkat etmesi ve sürücü kursu fiyatlarının ne kadar olduğunun anlaşılması amacıyla yazılmıştır. Değişen ehliyet sınav sistemiyle birlikte özellikle verilecek direksiyon eğitimin kalitesi ortaya çıkmaktadır. Bu eğitim kalitesini belirlemek siz sürücülerin elinde. Sürücü kursu seçiminin kalitesi tabi ki iyi bir araştırmadan geçiyor.
2016 yılının 3. sınavı 16 Temmuz 2016 tarihinde yapılacaktır. 16 Temmuz 2016 Ehliyet sınavına gireceklere şimdiden başarılar
Sürücü kursunun başarı oranları önemli midir?
Kursun direksiyon sınavlarındaki başarı oranı yüksek olması avantajınıza dır. Direksiyon sınavlarındaki başarı oranları bir nevi kursun prestijini yansıtır. Bunun yanında verilen eğitimin kalitesini de ortaya koyar. Kursun araçlarının yeni olması sınavınız açısından nispeten faydalıdır. Yeni araçların tepki süresi hızlıdır. Kullanımı rahattır.
Eğitim gördüğünüz araçla sınava girmeniz önemlidir. Sonuçta usta şoförlerin bile yeni bindikleri arabaya yarım saatten önce alışamadığı kesindir.
 2016 Direksiyon sınavı eğitimi kaç saattir?
Direksiyon sınavına hazırlık eğitimi sertifika sınıfına göre değişir.
Örneğin: B sınıfı sertifika 14 saat akan trafik 2 saat simülatör eğitimi.
Direksiyon eğitimini eksiksiz alacağınızı teyit etmeniz gerekiyor. Bu eğitim bireysel eğitim şeklinde olmalıdır. Örneğin: başka bir adayın sürdüğü araçta arkada oturduğunuz zaman eğitim almış olmazsınız, sadece seyahat etmiş olursunuz. Arkada oturduğunuz süre yasal eğitim süresi dahilinde sayılmaz. Direksiyon sınavı çalışma saatleri 07:00 ile 23:00 arasında gerçekleştirelebilir.
Sürücü kursuna ödenmesi gereken ücretler nelerdir?
Sınav süresince ödeyeceğiniz ücretleri baştan konuşmalısınız. Olması gereken ücretleri kursunuza mutlaka sorun.Adaylar ödeyecekleri ücretleri baştan konuşmadıkları için sürpriz ile karşılaşabiliyor. Kendinizi maddi yönden hazırlamanız açısından lütfen bu gibi konuları konuşunuz.
 Direksiyon sınavından kalırsam ne kadar ücret ödeyeceğim?
Direksiyon sınavından kalınca hem 70 TL harç ücretini, hem de kursun size vereceği 2 saatlik direksiyon telafi dersinin ücretini ödemeniz gerekiyor. Kursa sınavdan kalınca ne kadar ödeyeceğinizi sormalısınız. Kurslar  toplam 180 TL bir ücret talep edebilir.
Bu ücretler dışında herhangi bir ücret talep edip-etmediklerini sorun.(Dosya masrafı vs.)
Kurs seçerken artık fiyatın önemi kalmadı. Çünkü taban fiyat uygulaması geldi ve il genelinde aynı fiyat uygulanacaktır. O yüzden kursların kalitesini sorgulamanız gerekmektedir. Aksi halde zaman, emek ve daha çok masraf yapmanıza neden olabilir.
SÜRÜCÜ KURSU EHLİYET FİYATLARI VE MALİYETLERİ
2016 Yılı itibariyle taban fiyat uygulamasına geçilmiştir. Her il için belirlenen fiyatlar dahilinde sürücü kursları fiyat vermek zorundadır. Bu fiyatın altına düşen sürücü kursu haksız rekabete neden olacağı için tespiti halinde ceza  alması söz konusu olacaktır. Taban fiyatları öğrenmenizin en güzel yolu çevrenizde bulunan bir sürücü kursundan fiyat almanızı öneriyoruz.
 Ehliyet maliyetleri nasıl hesaplanır?
Sürücü kursu fiyatları + Teorik sınav ücreti + Direksiyon sınav ücreti + harç ücretleri şeklindedir.
Kursun verdiği direksiyon eğitimi yetmezse, kurstan ekstra ders alabilir miyim?
Kursun verdiği direksiyon eğitimi yetmezse, kurstan ders saat ücretini ödeyerek ekstra ders alabilirsiniz.
Ehliyet için eğitim sınırlaması var mıdır?
Ehliyet alabilmek için en az ilkokul mezunu olmanız gerekiyor. Herhangi bir eğitim düzeyinde okumanız engel değil. Öğrenci belgenizle de başvuru yapabilir siniz.
Sınav araçları nasıldır?
Sınav araçları tek direksiyon, çift debriyaj ve çift frene sahiptir. Gerek eğitim görürken gerekse sınavda sağ tarafınızda oturan usta öğretici veya komisyon müdahale edebilirler.
Direksiyon sınavından kalanların sınav tarihlerini kim belirler?
Direksiyon eğitimi dersi sınavlarında başarısız olanların sınav tarihleri ilçe milli eğitim müdürlüklerince belirlenir.
Stajyer ehliyet veya aday sürücülük nedir?
2016 yılı itibariyle yürürlüğe giren bir uygulamadır.
2016 yılından sonra ilk kez ehliyet alan sürücüler 2 yıl süre ile stajyer sürücü olurlar. İki yıldan fazla süredir ehliyeti olup, başka bir sürücü belgesi almak isteyenler ise stajyer olmadan ehliyetlerini alırlar.
STAJYER EHLİYET HANGİ DURUMLARDA İPTAL OLUR?
Stajyerlik süreci olan ilk iki yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran veya 0,20 promil alkol ile araç kullandığı tespit edilen stajyer sürücülerin ehliyetleri iptal olur.
BAZI İHLALLERİN CEZA PUANI KARŞILIKLARI:
- Telefonla konuşmak: 10 ceza puanı
- Kırmızı ışıkta geçmek: 20 ceza puanı
- Emniyet kemeri takmamak: 15 ceza puanı
- Hız sınırını aşmak: 10 ceza puanı
- Park yasağına uymamak: 20 ceza puanı
- Yaya geçidi kurallrına uymamak: 20 ceza puanı
- Şerit takip kurallarına uymamak: 20 ceza puanı
- Muayenesiz araç kullanmak: 10 ceza puanı
 
Ehliyeti iptal edilen bir stajyer sürücü, yeniden ehliyet almak istiyorsa psikoteknik muayeneden geçtikten sonra sürücü kursuna ilk kez müracaat eden bir sürücü adayı gibi tekrar müracaat etmeli, teorik ve direksiyon sınavına girerek başarılı olmalıdır.
STAJYER SÜRÜCÜ TEK BAŞINA ARAÇ KULLANABİLİR Mİ?
EVET, STAJYER SÜRÜCÜLER TEK BAŞLARINA ARAÇ KULLANABİLİR. Araç kullanırken yanlarında tecrübeli bir sürücünün bulunması gerekmez. Stajyer ehliyetin normal ehliyete göre daha kolay iptal edilebilir olmaktan başka bir farkı yoktur.
STAJYERLİK SÜRECİ BİTTİĞİNDE EHLİYETİ DEĞİŞTİRMEK GEREKİR Mİ?
Stajyer ehliyet ile normal ehliyet arasında fiziki bir fark yoktur. İşin aslı şudur ki alındığı tarihten itibaren iki yıl süre ile normal ehliyetlere stajyer ehliyet adı verilir.
 
İki yılın sonunda ehliyet kartını değiştirmezsiniz. Ehliyetinizin üzerinde "alındığı tarih" yazar. Bu tarihin üzerinden iki yıl geçtiği anda artık stajyerlik kısıtlamaları sizin için geçerli değildir. Yani aynı ehliyet kullanılmaya devam edilir.
 
9 Soruda sürücü kursuna yazılmadan önce neleri bilmeniz gerektiğini maddeler halinde yazdık.
 
1- Başarı oranınız yüzde kaç?
2- Kaç saat direksiyon eğitimi olacak?
3-  Eğitim gördüğümüz araçla mı sınava gireceğiz? Eğitimler bireysel eğitim şeklinde mi olacak?
4- Direksiyon eğitimi planlamasını nasıl yapıyorsunuz? Direksiyon eğitim planı yapacak mısınız? Bu planı yaparken benim boş günlerimi belirlerken nasıl bir yol izleyeceksiniz?
5- Teorik sınavından kalırsam ödeyeceğim ücret ne kadar?
6- Direksiyon sınavından kalırsam ödeyeceğim ücret ne kadar?
7-Direksiyon sınavından 4 hakkım sonunda kalırsam ne kadar ücret ödeyeceğim?
8-Dosyamızı teslim alırken dosya ücreti talep edecek misiniz?
9- Sürücü eğitimi  için similatörünüz var mı?
Son söz:
Bulunduğunuz ilde her sürücü kursunun talep edeceği ücret(taban fiyat) aynı olduğu için cebinizden çıkacak ücret değişmeyecek. Bu nedenle çevrenizde bulunan sürücü kurslarını elerken, öncelikle kalitesini sorgulamanızın ve araştırmanızın sizler için faydalı olacağını düşünüyoruz. Başarılar.
Öz Ak Sürücü Kursu Kurucusu:Ömer Altıparmak

 
 

Akyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Abdullah Mert Yoğun bir katılımla Milletvekili...
Akyazılı iş adamı Abdullah Mert, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adaylığını açıkladı. Akyazılı...

Haberi Oku