AKYAZI HABERLERİ:
Türkiye'nin AB Macerası
Avrupa Birliği 1958 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu adıyla kurulmuştur. Türkiye, Avrupa Birliği’ne tam üyelik için ilk başvurusunu 1959 yılında yapmıştır. Bu başvuru üzerine Türkiye'nin kalkınma düzeyinin tam üyeliğin gereklerini yerine getirmeye yeterli olmadığı bildirilmiş ve tam üyelik koşulları gerçekleşinceye kadar geçerli olacak bir ortaklık anlaşması imzalanması önerilmiştir. Söz konusu anlaşma 12 Eylül 1963 tarihinde Ankara'da imzalanmıştır. Bu anlaşmayı izleyen bir diğer anlaşma ise 1996 yılında imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasıdır. 1999 yılında AB’ye tam üyeliğimiz Helsinki Zirvesi’nde tescil edilmiştir ve 3 Ekim 2005 tarihinde müzakerelere başlanmıştır ve bu çerçevede AB’ye uyum çalışmaları hala devam etmektedir.

Türkiye  ve AB ilişkilerinin başladığı tarihten günümüze kadar geçirmiş olduğu evrelere yukarıda kısaca değinmeye çalıştım.

Görüldüğü üzere, Türkiye ve AB ilişkileri 2014 yılı itibariyle 55 yıldır devam etmekte olan ama hala sonuçlanamamış bir süreçtir. Türkiye’nin hala üyelik sürecinin bitmemiş olması ülkemiz için bir sıkıntıdır.

Bu konuda iyi değerlendirmeler yapılmalıdır. Ülkemiz açısından; bu süreçte yapılan hatalar tekrarlanmamalı, eksiklikler varsa eksiklikler giderilmeli ve AB’nin eline ülkemizi üyeliğe almayacak kozlar bırakılmamalı. AB açısından ise; diğer ülkelerden istemediği ama Türkiye’den istediği düzenlemeler konusunda biraz daha yumuşak olmalı, sürecin uzamasının Türkiye’de AB’ye karşı olumsuz düşüncenin artmasına neden olduğunu gözönünde bulundurmalı.

AB’ye girmek ülkemiz ve milletimiz için önemli bir süreçtir. Çünkü; birçok alanda AB ile olan ilişkilerimiz zaten mevcuttur. Üyelik ile bu ilişkiler tam manasıyla gelişecek ve ivme kazanacaktır. Ticaret, teknik, bilimsel, sanayi vb. alanlarda AB ile uyumlu bir şekilde kalkınmamızı gerçekleştirmek daha hızlı ve işlevsel olacaktır. Örneğin; tarım konusunda AB uyum yasaları çerçevesinde ülkemizde modern tarım uygulanmaya başlanmıştır. Bu ve bunun gibi birçok örnek sıralayabiliriz. Ayrıca AB’ye tam üyelik kapsamında AB ülkelerine vizesiz geçişin sağlanacak olması, ticaret yapan insanlarımızdan, öğrencilere kadar birçok vatandaşımıza yarar sağlayacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca vize uygulamasının kaldırılması vatandaşlarımızın AB ülkelerine turistik amaçlı geziler düzenlemesinin önünü de açacaktır.   

AB ile ilişkilerimizde olumlu gelişmeler olduğu kadar olumsuz gelişmelerde maalesef bulunmaktadır. AB’ye üyelik sürecinin uzaması devletimiz ve milletimiz üzerinde bıkkınlık yaratmıştır. Türkiye birçok uyum yasasını yerine getirmesine rağmen hala önüne bu yasalar aracılığıyla birtakım engeller konulmaya çalıştığını düşünüyorum. Bu düşüncemin sebebi de AB’ye bizden sonra başvuran birçok ülkenin üye yapılması. Hal böyle olunca AB’ye üye yapılmamamızın sebebinin kanuni süreçlerden dolayı değil de siyasi süreçlerden kaynaklandığını düşünmekteyim. Örneğin; AB’nin karar alma organı olan Avrupa Parlementosu’nda üye ülkeler nüfuslarına göre sandalye almaktadırlar. Eğer Türkiye, AB’ye üye olursa Almanya’dan sonra en çok sandalye sayısına sahip olan ülke konuma gelecektir. Sandalye sayısı ne kadar çok olursa, o kadar söz hakkın var demektir. Böyle olunca Türkiye, ikinci büyük gücü oluşturacaktır. Ben AB’ye üye yapılmamamızın en büyük nedenlerinden birinin bu siyasi konu olduğunu düşünüyorum.


Sonuç olarak; Türkiye AB’ye uyum çerçevesinde kendisine düşen görevleri yerine getirmelidir. Bu görevleri yerine getirirken de kendi kültüründen, geleneklerinden kopmadan AB’nin bilimsel ve teknik ilerlemesinden yararlanmalı. Ayrıca hukuksal gelişmeleri de yakından takip edilmeli ve düzenlemeler yapılacaksa Avrupa normları ile toplumsal özelliklerimiz gözönünde bulundurularak uyumlaştırılmalıdır. AB ise artık Türkiye’nin üyelik sürecini bir an önce olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlandırmalıdır. Artık ne Türkiye Cumhuriyeti’nin ne de Türk Milleti’nin oyalanmaya ve zaman kaybetmeye tahammülü kalmamıştır.

Oğuz Alp AkmanAkyazı24
Anahtar Kelimeler
AkyazıAkyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Sevket Bastan 5 yıl önce

tebrik ederim kardeşim güzel söylemişsin.

Misafir Avatar
yunus orhan 5 yıl önce

Güzel yazı kardeşim ;)

Misafir Avatar
akyazılı 5 yıl önce

kutluyorum kardeşim konuyu güzel işlemişsiniz...

Misafir Avatar
Tolgahan 5 yıl önce

eline sağlık..

Misafir Avatar
ertuğrul kartal 5 yıl önce

vatanımızda senin gibi yiğitler oldukça kimseden korkmayız saol kardeşim....

Misafir Avatar
kemal akçay 5 yıl önce

Azına, emeğine sağlık. Allah yolunu başarılı ve açık etsin kardeşim

Misafir Avatar
şahin odabaş 5 yıl önce

eline saglık kardeşim.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeniden Refah Partisi Akyazı İlçe Teşkilatı...
Yeniden Refah Partisi Akyazı İlçe Teşkilatı köy ve muhtar gezilerine devam ediyor.

Haberi Oku