Este Aura | Plastik ve Estetik Cerrahi Merkezi

Este Aura | Plastik ve Estetik Cerrahi Merkezi (Gösterim Sayısı: 54)
Sektör Kozmetik Ve Bakım
İlan Tarihi 2 yıl önce
Firma No 1555
Telefon 05304426099
Faks
Web Sitesi https://esteaura.com/
Adres Abdi İpekçi Caddesi No:29 Atid Apt. K:2 D:3 Nişantaşı / Şişli İstanbul
İl/İlçe Şişli / İstanbul
Firma Hakkında
Erkek bireyler de ortaya çıkan meme dokusunun gerekenden fazla ve olağanüstü büyümesi hastalığına jinekomasti adı verilmektedir. Jinekomasti oluşumundaki en büyük sebeplerden biri hormonlardaki sistematik bozukluklardır. Jinekomastinin yağ dokusunun yanı sıra bez dokusunda da büyümeye neden olduğu bilinmektedir. Yağ yapısındaki artışın nedeni olarak gerçekleşen büyümeler gerçek bir jinekomastidir. Fakat bazen pseudojinekomasti de olabilmektedir. Jinekomasti, meme dokusunda oluşan büyümedir. Pseudojinekomasti ise, meme bölgesindeki yağlanma artışıdır. Eğer sorun meme bölgesindeki yağ artışı ise, liposuction yöntemi kullanılarak yağların alınması ile görünüm düzeltilebilmektedir.

Jinekomasti Oluşum Nedenleri

Vücutta normal hormon dengeleri bozulduğunda jinekomasti hastalığı ortaya çıkar. Kadın, erkek fark etmeksizin hormon salınımı belli ölçülerin dışında olmamalıdır. Erkeklik hormonları androjenler, kadınlık hormonları ise östrojenlerdir. Erkek bireylerin ergenlik dönemlerinde hormonları geçici olarak açığa çıkmaktadır. Hormon seviyelerinde gerçekleşen artış, zamanla düzelmektedir. Fakat karaciğer sirozunda, böbrek yetmezliği hastalığında ya da yaşlanma gibi faktörlerle jinekomasti ortaya çıkabiliyorken bazı ilaçların da kullanımı ile jinekomasti hastalığı oluşabilmektedir. Jinekomastinin belirtileri;

· Meme büyümesi her iki meme içinde eşit orandadır. Sadece nadir durumlar da tek taraflı meme büyümesi görülebilir. Büyüyen memenin ağrısı söz konusu olmaz fakat hassasiyet meydana gelebilir.

· Tek taraf jinekomasti meydana geldiğinde kanser gibi risklerden şüphe duyulur. Erkek meme yapısında büyüme genelde tek taraflı olarak görülür. Jinekomasti oluşumunda mutlaka bir hekime görünmek gerekmektedir. Hekimin yapacağı mamografi ya da çeşitli yöntemler ile jinekomasti oluşumu tespit edilebilir.

Jinekomasti Tedavi Süreci

Ergenlikte jinekomasti oluştuğunda 3 yılda tedavi uygulanmasa dahi kendiliğinden iyileşme görülebilir. Fakat ilaç kullanımlarından kaynaklı jinekomasti ortaya çıkarsa mutlaka kullanılan ilaçların kesilmesi gerekmektedir. Bu durum tabi ki doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Böbrek yetmezliği, hipertiroidi gibi hastalıkların var olması da jinekomastinin sebepleri arasındadır. Büyüyen göğüs yapısı için ilaçlara ya da cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Fakat ilaç kullanımı mutlaka hekim kontrolünde yapılmalıdır. Çünkü bazı ilaçların skar doku denilen etkiyi ortaya çıkarabileceği söz konusudur.

Jinekomasti sonucu oluşan meme, deri yapısında sarkmalara neden olacak kadar büyük bir yapıda değil ise, liposuction yöntemi kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem lokal anestezi altında, ortalama 45 dakika içerisinde gerçekleştirilmektedir. Yağ dokusunun varlığı ile deride sarkmalar da meydana gelmiş ise, bu durumda tedavi için cerrahi operasyonlar gerçekleştirilmelidir.