İsra, kelime anlamı olarak; gece yürümek, yola gitmek, gece yolculuğunu etmek, ettirilmek anlamlarına  gelir. Miraç da, yükseğe çıkış demektir. İsra ve Miraç hadisesi Nübüvvetin on ikinci yılında, Peygamberimiz (s.a.v.) in Medine ‘ye hicretinden bir buçuk yıl önce, Recep ayının yirmi yedi in ci gecesinde vuku bulmuştur.

Ayet: “ Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye, kulunu (Muhammet) Mescidi i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksaya götüren Yüce Allah(c.c.) noksan sıfatlardan münezzehtir. (İsra 1)

  Peygamberimiz (s.a.v.)  Kâbe’nin Hatim denilen yerinde amcasının kızı  Ümmühani’ nin evinde iken Cebrail geldi, kalbini yarıp zemzem suyuyla yıkadıktan sonra içi iman ve hikmet dolu bir tas getirip, Peygamberim iz’in kalbinin içine boşalttı ve göğsünü kapattı. Efendimiz Mescidi Haram’dan Mescidi Aksaya uyanık iken ruhen ve bedenen gitti.  Bunun böyle olduğunda âlimler görüş birliği içindedir. Burak denilen beyaz, uzun, gem vurulmuş ve eğerlenmiş hayvana bindirildi ve gece yolculuğu ettirildi. (İsra) Oradan da göklere çıkarılıp Sidreti Münteha’ya Cenabı Hakkın huzuruna vardı. (Miraç) Efendim iz’in gitmeden önce Mescidi Aksa’da İbrahim, Musa, İsa aleyhisselamlar gibi peygamberlere namaz kıldırdığı söylenmektedir.

  Miraç olayının gerçekleşme sebebi;  Hicretten bir buçuk yıl önce Efendimiz (s.a.v.) eşi Hz. Hatice ve amcası Ebu Talibi kaybetmiştir. Müşriklerin eziyetlerinden bunalınca Allah(c.c.)  Onu huzuruna çağırıp, hem sevgisini belli etmek hem de moralini yükseltmek için O’nu Miraca davet etmiştir.

Yedi kat semayı geçtikten sonra Sidretü-l Münteha’ya ulaşmış, Cebrail’ den ayrıldıktan sonra Refref’e binerek Cenab­­­­- ı Hakkın huzuruna kabul edilip Onunla arada perede olmadan aracısız konuşmuştur.

           Ayet: “ Göz kaymadı ve sınırı aşmadı. Andolsun O, Rabbinin en büyük ayetlerinden bir kısmını gördü.” (Necm 8)

          Miraç’ta Allah (c.c.) ile Efendimiz arasında geçen konuşma muhteşem olup, bugün namazlarda okuduğumuz( Tahiyyat )duası harikadır. Efendimiz’ in Miraç’ ta istediği ümmetinin affı idi. Ayrıca Cennet ve Cehennemi görmüş ve bir takım ilginç olaylara mazhar olmuştur. 

  Miraç olayına müşrikler inanmamışlar sadece Hz. Ebubekir ve belli Müslümanlar inanmıştır. Hatta Hz ebubekir :“ O söylediyse doğrudur“ diyerek olayı desteklemiştir ve Sıddik lakabına mazhar olmuştur.

 Miraç’ ta müminlere hediye edilen beş şey çok önemlidir. 1 .Tahiyyat duası 2. Bakara süresinin son iki ayeti 3. Müminlerin miracı sayılan beş vakit namaz 4. Akıl, iman ve haya duygusu 5 Lailaheillalah diyen kimsenin Cennet’e  gireceği müjdesidir.

   Sadece Peygamberim iz’e has olan Miraç hadisesi, İslam’ın doğduğu yıllarda çok etkili olmuş, Müminlerin Efendimize olan imanını  arttırmış bu zamanda da halen etkisini göstermekte olup her yıl recep ayının yirmi yedinci gecesi yad edilir olmuştur. Ne mutlu bu geceden hissedar olana!  Ne mutlu o Kutlu Nebi’ ye ümmet olana !

   Hepinizin Miraç Kandilini tebrik ediyor İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Cenabı- Allah 'tan niyaz ediyorum…

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.