SAKARYA HABERLERİ:
Fabrika Ve İş Yerleri İçin Bu Kararlar Alındı

Toplum sağlığı ile kamu düzenini korumak ve virüsün yayılmasını engellemek adına önlemler ile ek tedbirlerin ele alındığı  İl Hıfzıssıhha Kurulu  Vali Ahmet Hamdi Nayir Başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrası yapılan açıklama ve alınan kararlar şöyle; "

Tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran Koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak hayati önem taşımaktadır. Aksi halde virüsün yayılımı hızlanacak bu nedenle vaka sayısı buna bağlı olarak tedavi gereksinimi duyacak kişi sayısı artacak; böylelikle vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riski yükselecek ve bu durum toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

Sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamak adına Sakarya iline kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03.04.2020 tarih 16 no'lu İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile 15 gün süreyle sınırlandırılmış/yasaklanmış ve bahse konu kısıtlamanın süresi 18.04.2020 tarih 24 no'lu İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı ve 03 Mayıs 2020 tarih 28 no'lu Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile 04.05.2020 Pazartesi günü, saat 24.00'a kadar uzatılmıştı.

Gelinen noktada vaka artış hızı, anılan salgının etkilerindeki azalma, iyileşen vaka sayısında görülen artış vb. yönde kaydedilen olumlu gelişmeler ile birlikte ikinci bir dalga salgın ile ortaya çıkabilecek olası riskin etkin bir şekilde değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda, Büyükşehir statüsündeki 23 ilimiz ile Zonguldak iline giriş/çıkış kısıtlamasına yönelik alınan/alınacak tedbirler Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda 04.05.2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirilerek tedbirin kapsamına ilişkin alınan yeni karar doğrultusunda;

İl İdaresi Kanununun 11/c maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. Ve 72. Maddeleri uyarınca aşağıdaki tedbirlerin alınmasına karar verilmiştir.

1- Sakarya İline kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş/çıkışlar için kısıtlamalar İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtildiği üzere 04.05.2020 Pazartesi günü saat 24:00' dan 19.05.2020 Salı günü saat 24:00 a kadar geçici olarak durdurulacaktır.

2- Daha önceki kararlarda belirtilen istisnalar hariç İlimizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca ilimizde kalmaları esastır.

Diğer yandan;

3- Kamu/özel tüm fabrika/işyerleri yemekhanelerinde; personele sunulan yemeklerin paketlenmiş halde sunulması, eğer mümkün değil ise tek kullanımlık ambalajlı su, tek kullanımlık çatal, kaşık, bıçak ve bardak kullanılması, sosyal mesafe kuralları uygun olarak masalar arası ve oturan kişiler arasında en az bir buçuk metre mesafe olması ve mümkün ise çapraz olarak oturulması, yemekhaneye giriş ve çıkışlarda el hijyenine dikkat edilmesi, dinlenme alanlarında (çay molası vs.) açık havada olsa dahi en az bir buçuk metrelik sosyal mesafeye dikkat edilmesi, 22.04.2020 tarih 26 no'lu ramazan tedbirleri ile ilgili alınmış olan İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarında da belirtildiği gibi, kişilerin kalabalık olarak bir araya gelebileceği iftar ve sahur gibi etkinliklerin yapılması yasaklanmıştır.

4- Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin Valilik/Kaymakamlıklar tarafından uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince üst limitten işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması tedbirleri uygulanacaktır.

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

YENi STADYUMDA KÜTÜPHANE
Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yaşayan Stadyum Projesi kapsamında yeni stadyumda kütüphane...

Haberi Oku