SAKARYA HABERLERİ:
Hz. Peygamber'in Sanattaki Yeri Konuşulacak

Sempozyumda çeşitli sanat dallarında Hz. Peygamber’in işlenişi ele alınacak. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, ‘Hazreti Peygamberi Sanatla Anlatmak’ başlığı altında gerçekleştirilecek sempozyuma tüm kültür sanat dostlarını davet etti.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile ‘Hazreti Peygamberi Sanatla Anlatmak’ başlığı altında bir sempozyum düzenleyecek. 20-21 Nisan tarihlerinde Sakarya ve İstanbul’da gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili açıklamalarda bulunan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, Büyükşehir Belediyesi olarak Sakarya’da kültür-sanat alanında önemli çalışmalar hayata geçirdiklerini, ‘Hazreti Peygamberi Sanatla Anlatmak’ başlığa altında gerçekleştirecekleri sempozyumun ise en kapsamlı etkinlikler arasında yer alacağını ifade etti.

Sakarya Üniversitesi’nde başlıyor

Kutlu Doğum Haftası’nın yaşandığı bu günlerde önemli bir organizasyona imza atacaklarını ifade eden Aktürk, “İki gün sürecek sempozyum kapsamında sergi, panel ve oturumlar düzenlenecek. Sempozyumda önemli isimler katılımcılarla buluşacak. Etkinliklerimiz 20 Nisan Perşembe günü saat 09.30’da Sakarya Üniversitesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda ‘Harfler Seni Andı’ isimli Hüsn-i Hat Sergisi’nin açılışı ile başlayacak. Gün içerisinde açılış oturumu da dahil olmak üzere 3 oturum düzenlenecek. Sempozyum oturumları 10.00’da başlayacak ve 17.00’da sona erecek. Saat 20.00’da ise AKM’de ‘Hazreti Peygamber ve Sanat’ isimli panel düzenlenecek” diye konuştu.

İstanbul’da 3 oturum

21 Nisan Perşembe günü etkinliklerinin İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Üsküdar Atik Valide Yerleşkesi’nde düzenleneceğini söyleyen Aktürk, “Sakarya Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyum oturumlarının devamı niteliğinde olacak İstanbul ayağı etkinliklerimiz 3 oturum halinde gerçekleşecek. Saat 10.00’da başlayacak etkinlikler 17.40’da sona erecek. İki gün boyunca gerçekleşecek sempozyum oturumlarımız ile sinema ve diğer görsel sanatlarda, geleneksel Türk-İslam sanatlarında, Türk Romanında, Çocuk Edebiyatında ve Türk Şiirinde Hz. Peygamberin işlenişi ele alınacak. Gerçekleştirilecek etkinliklerimize herkesi davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Hz. Peygamberi Sanatla Anlatmak’ etkinlik programı:

 20 Nisan Perşembe - Sakarya

09.30 – 10.00 / SAÜ Sabahattin Zaim Konferans Salonu

Sergi Açılışı: “Harfler Seni Andı” (Hüsn-i Hat Sergisi)

10.00 - 10.30 / SAÜ Sabahattin Zaim Konferans Salonu

Sempozyum Açılışı

10.30 – 12.10 / SAÜ Sabahattin Zaim Konferans Salonu

Açılış Oturumu: Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, Ömer Lekesiz, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat Özel, Dr. Celal Fedai

14.00 – 15.20 /  SAÜ Sabahattin Zaim Konferans Salonu

I. Oturum “Sinema ve Diğer Görsel Sanatlarda Hz. Peygamber”

Katılımcılar: Enver Gülşen, Semih Kaplanoğlu, Dr. Ayşe Taşkent, Seyit Çolak

15.40 – 17.00 / SAÜ S.Zalim Konferans Salonu

II. Oturum “Geleneksel Türk- İslam Sanatlarında Hz. Peybamber”

Katılımcılar: Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı, Öğr. Gör. Betül Bilgin Doç. Dr. Mehmet Memiş, Öğr. Gör. Davut Bektaş, Öğr. Gör. Ali Toy

20.00 / AKM

Panel: “Hazreti Peygamber ve Sanat”

Katılımcılar: Prof. Dr. Turan Koç, Cemal Şakar, Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı, Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu

21 Nisan Cuma / İstanbul

10.00 – 11.30 / Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi

III. Oturum “Türk Romanında Hazreti Peygamber”

Katılımcılar: Prof. Dr. Mehmet Narlı, Prof. Dr. Turan Karataş, Prof. Dr. Alaattin Karaca, Yrd. Doç. Dr. Mesut Koçak

14.00 – 15.40 / Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi

IV. Oturum “Çocuk Edebiyatı ve Hazreti Peygamber”

Katılımcılar: M.Ruhi Şirin, Mevlana İdris, Figen Y. Çoşar, Prof. Dr. Musa Mert, Elif Konar Özkan

16.00 – 17.40 / Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi

V. Oturum “Türk Şiirinde Hazreti Peygamber”

Katılımcılar: Prof. Dr. Fatih Andı, Prof. Dr. Hasan Akay, A. Ali Ural, Doç. Dr. Dursun Ali Tökel, Prof. Dr. Nihat Öztoprak

17.20 – 17. 40

Değerlendirme ve KapanışAkyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sakarya Nehrine Düşen Adamın Cesedi Bulundu
Sakarya’nın Karasu ilçesinde dengesini kaybederek düştüğü Sakarya Nehrinde kaybolan ve 11 gündür aranan...

Haberi Oku