SAKARYA HABERLERİ:
Pilates topunu alıp doğuma gitti

Gebe eğitimi alarak normal doğumla kızı Duru Bilge’yi dünyaya getiren Naciye Güliz Uğur, yaşadığı deneyimi anlattı. Uğur, ağrı ve acı korkusuyla sezaryeni tercih eden anne adaylarına, hem kendileri hem de çocukları için normal doğum yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Sakarya Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olan Naciye Güliz Uğur, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Doğumevi Kampüsü Gebe Eğitim Sınıfında aldığı eğitim sonrası özel bir hastanede normal doğum yaparak bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Sağlıklı doğum yapmanın mutluluğunu yaşan Uğur, son yıllarda sezaryenle doğumun artmasının başlıca nedenlerinden birinin anne adaylarının normal doğumun zor ve ıstıraplı geçtiği yönündeki düşüncelerinden kaynaklandığını söyledi.

GEBE EĞİTİMİ DOĞUMU KOLAYLAŞTIRYOR

Sezaryenle doğumunun anne ve bebek açısından olumsuz yönleri olduğu yönünde araştırmaların yaygınlaşmasıyla birlikte normal doğuma karar verdiğini ve gebe eğitim sınıfına katılarak eğitim almak istediğini dile getiren Uğur “Bu doğrultuda doktorum Prof. Dr. Arif Serhan Cevrioğlu’nun yönlendirmesiyle gebe eğitim sınıfında eğitim aldım. Hastane şartları daha müsait olduğu için doğumumu özel bir hastanede normal olarak yaptım. Aldığım eğitim gerçekten çok işe yaradı. Yanımda pilates topumu da götürdüm, sancılarım sıklaştığında nefes egzersizleriyle kontrolümü sağladım. Gayet rahat bir şekilde doğum yaptım. Anne adayları bu eğitimleri kaçırmasınlar ve normal doğumu tercih etsinler.” diye konuştu.

“BİRKAÇ SANİYEDE AYAĞA KALKTIM”

Duru Bilge ismini verdiği kızını dünyaya getirerek, 31 yaşında annelik duygusunu tattığını ifade eden Naciye Güliz Uğur, aldığı eğitimle gerçekleştirdiği doğum sürecini şu sözlerle anlattı: “Doğum, birçok anne adayı gibi benim için de heyecan, merak ve korku barındırıyordu. Gebe eğitimi sayesinde çok rahat bir doğum yaptım. Şimdi ise doğum deneyimini mutluluk ve özlemle anıyorum. Gebe eğitimi sayesinde bilmediğim veya merak ettiğim konularda internetteki bilgi kirliliğine maruz kalmadan veya annelerimizin doğru bildiği yanlışları devam ettirmeden, doğuma ve anneliğe hazırlandım. Gebe eğitimi sayesinde doğum öğrendiklerimi uygulayarak kolaylaştı ve hatta bu müthiş olay mucizesinden keyif aldığım bir sürece dönüştü. Bilinçli bir şekilde yürütmeye özen gösterdiğim normal doğum sürecinin ardından ayağa kalkmam sadece birkaç saniye aldı. Kızımın arkasından ben de doğumhaneden yürüyerek çıktım ve heyecanla kapıda bekleyenlerin yanına gittim. Normal doğum bebek için bahsedilen onlarca faydasının yanı sıra annenin de hızla normal yaşamına dönmesi için çok iyi bir alternatif. Ayrıca anne ve bebeğinin ‘İlk ve benzersiz’ takım çalışması olduğunu da unutmayalım. Normal doğum sayesinde kızım dünyaya gelişinin ilk dakikalarında anne sütüyle tanıştı. 12 saat içerisinde taburcu oldum, evde tüm işlerimi kendim yapabildim. Bunlar aklıma gelen avantajlarından sadece birkaçı. Anne adalarının gebe eğitim sınıfına gitmesi de hem kendileri hem de bebekleri için çok faydalı. Gebe eğitim sınıfı gibi faydalı bir hizmetin sunulmasında emeği geçer herkese sonsuz teşekkürler.”

ANNELER DOĞUMA AKTİF ŞEKİLDE KATILABİLİYOR

SAÜEAH Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği İdari Sorumlusu Prof. Dr. Arif Serhan Cevrioğlu, gebe eğitiminin önemini vurgulayarak, bu sınıflarda eğitim alan anne adaylarının rahatlıkla normal doğum yapabileceğini dile getirdi. Cevrilioğlu “Gebe eğitim sınıflarıyla ilgili eğitim almış personelimiz çok önemli, bu işe gönülden bağlı donanımlı eğitimcilerimiz anne adaylarının kayıtlarını yaparak onları eğitim için organize ediyor ve planlanan eğitim çalışmaları başlıyor. Amacımız, doğum konusunda her türlü teknik bilgiye sahip, doğumdan korkmayan, anne olmanın ve çocuk doğurmanın içten gelen duygularını yaşayarak doğuma aktif katılabilen anneleri geliştirmek. Hastane ortamındaki doğumu ev ortamı koşullarına getirerek eğitimlerle normal doğumun teşvik edilmesini sağlamak için çalışıyoruz. Tıbbi gereklilik gerektirmeyen sezaryenle doğumları ortadan kaldırmak ve anne adaylarını sorunsuz bir şekilde normal doğumla buluşturmak istiyoruz.” dedi.

GEREKSİZ SEZARYENDEN UZAK DURUN

SAÜ Tıp Fakültesi ve SAÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğinde uzman bir kadronun normal doğumu artırmak için hizmet verdiğini dile getiren Cevrioğlu “Kısa yada uzun süreçte olumsuz etkilerinden dolayı mümkün mertebe sezaryenden uzak durmalıyız ama bunu zorlamayla değil ortamı müsait hale getirip normal doğumun anne ve bebek için en sağlıklı doğum olduğunu insanları inandırarak yapabiliriz.” diye konuştu. Gebe eğitiminde görevli Hemşire Sultan Pekşen ile Ebe Nuran Sağlam, gebe eğitim sınıflarında gebeliğin 20’inci haftasından sonra anne adaylarının haftada bir gün olmak üzere beş hafta eğitim gördüğünü dile getirdi.

İSTEYEN HER ANNE ADAYI EĞİTİM ALABİLİYOR

Kadın doğum servislerine müracaat eden anne adaylarına ücretsiz olarak verilen eğitimlerde; birinci hafta gebelik ve beslenme, ikinci hafta doğum ve nefes egzersizleri, üçüncü hafta anne sütü ve emzirme, dördüncü hafta bebek bakımı, beşinci hafta ise lohusalık bakımı ve aile planlaması konuları yer alıyor. Hemşire ve ebelerden oluşan eğitimciler gebelik doğum ve doğum sonrası döneme anne adaylarını fiziksel ve ruhsal olarak hazırlıyor. Eğitimlerde anne adaylarına, gebelik öncesi ve sonrası çıkabilecek sorunlarla baş edebilme beceresi kazandırılıyor.

Ethem AcarAkyazı24

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Sakarya...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin mitingine katılmak için Sakarya'ya geldi.

Haberi Oku