AKYAZI HABERLERİ:
Araştırmacı Yazar Ragıp Güzel Taşburun'da
 Araştırmacı Yazar Ragıp Güzel Taşburun'da

Araştırmacı Yazar Emekli Müftü Ragıp Güzel Hoca Efendi Taşburun Kız Kuran Kursunda Hafızlık yapan öğrencilere İslam'da aile ve Kuran-ı Kerim okumanın faziletlerini anlattı.

İslam'da Aile  ve Ana Babaya Saygı

Allah, İslam ahlakı ile, insanların gerek sosyal gerekse kişisel anlamda tüm haklarını güvence altına almış ve onlara en rahat, en huzurlu ve en mutlu şekilde yaşayabilecekleri yolu göstermiştir. Kuran ahlakı kadın-erkek, genç-yaşlı, zengin-fakir ayrımı gözetmeksizin tüm insanlara karşı adaletli, hoşgörülü, merhametli ve yardımsever bir tavır içerisinde olmayı gerektirir. Mümin, karşısında her kim olursa olsun, hayatının sonuna kadar bu ahlakı gücünün yettiği en güzel şekilde göstermekle sorumludur. Çünkü iman eden bir insan tüm güzel ahlak özelliklerini, Allah kendisine emrettiği için yaşar. Bu nedenle de karşısındaki kişinin sosyal konumu, cinsiyeti, yaşı gibi faktörler, onun göstereceği tutum ve davranışlarına etki etmez.
Allah Kuran'da hem kadına karşı gösterilmesi gereken özenli tavra, hem de bunun yanı sıra 'anneye' karşı gösterilecek olan güzel ahlakın önemine dikkat çekmiştir.
İnsanın anne ve babası, çocuklarının iyi bir eğitim alıp güzel bir ahlak kazanabilmesi, hem kendisine hem de çevresindeki insanlara fayda getirecek hayırlı bir insan olabilmesi için büyük çaba harcarlar. Yıllar boyu bu amaçla maddi manevi pek çok fedakarlık üstlenirler. İnsanın, kendisine verilen bu emeği takdir edebilmesi ve bu özverili ahlaka, saygı ve hürmetle karşılık vermesi gerekmektedir. Allah Kuran'da müminin bu sorumluluğunu şöyle bildirir:

Kur’an-ı kerimi öğrenmek ve okumak

Sual: Kur'an-ı kerim öğrenirken ve okurken dikkat edilecek hususlar nelerdir? Kur’an-ı kerim okumanın fazileti nelerdir?
CEVAP
Kur’an-ı kerimi öğrenmek, öğretmek ve okumak çok sevabdır. Kur’an-ı kerimi tecvide uygun öğrenmeli ve her gün az da olsa, okumaya çalışmalı. Kur’an-ı kerimi okumak sünnet, dinlemek ise farzdır. Yani dinlemek daha çok sevaptır. Mushafa bakarak dinlemek daha sevaptır. Bu husustaki hadis-i şeriflerden bazıları şöyledir:
(Kur’an öğrenen ve öğreten, en hayırlınızdır.) [Buhârî]
(Kur’an okuyan kimse, bunamaz.) [Tirmizî]

(Kur’an okunan yere rahmet ve bereket yağar.) [Buhârî]

(Kur’an okunan evin hayrı artar, sakinlerini sıkmaz, melekler toplanır, şeytanlar oradan uzaklaşır. Kur’an okunmayan ev, içindekilere dar gelir, sıkıntı verir, bereketsiz olur. Melekler uzaklaşır, şeytanlar oraya dolar.) [Dârimî]

(Her gece on âyet okuyan, gafillerden sayılmaz.) [Hâkim]

(Kur’an okuyun! Kıyamette size şefaat eder.) [Müslim]

(Kim bir âyet öğrenirse, bu âyet Kıyamette onun için nur olur.)[Dârimî]

(Bir âyet öğrenmek, yüz rekât [nafile] namaz kılmaktan daha iyidir.) [İ. Mâce]

(Kur’an okunan yere rahmet yağar, melekler hazır olur.) [Buhârî]

(Kur’andan bir âyet dinleyen, sayısız çok sevaba kavuşur.) [İ. Ahmed]

Kuran kursunda yapılan bu güzel sohbetten memnun kaldıklarını dile getiren öğrenciler Araştırmacı Yazar Ragıp Güzel Hocadan bir de istekleri oldu bir daha kursa gelerek kendilerini bilgilendirmelerini Talep ettiler.

Ethem Acar
Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Akyazı Belediye Meclisi olağanüstü toplandı
Akyazı Belediye Meclisi bir gündem maddesinin görüşmek üzere Belediye Başkanı Bilal Soykan’ın başkanlığında...

Haberi Oku