AKYAZI HABERLERİ:
Ders(d)imiz Ezber
Eğitim-öğretim her toplum için önemlidir ve toplumlar eğitim-öğretim seviyeleri geliştikçe buna bağlı olarak büyür ve kalkınırlar. Bizim toplumumuz ve ülkemiz için de aynı yargı geçerlidir. Buna bağlı olarak ülkemizdeki eğitim sisteminin kalitesinin arttırılması gerektiğine inanıyorum.

Eğitim sistemimizin artıları var ama artılarından daha fazla eksilerinin olduğunu düşünüyorum. Bu eksiklerin içinde en fazla göze batan ve en önemli aksaklıklardan biri “ezber anlayışı”. Bu anlayışla yetişen nesiller okuyor ama okuduğunun ne anlatmak istediğini anlamıyor. Sistem öğrencileri düşündürmeye itmiyor, okuduğunu anlayıp ona kendi yorumlarını katarak anladığını anlatmasına müsaade etmiyor. Adeta sınırlar belirlenmiş ve öğrencinin bu sınırların dışına çıkması istenmiyor. Vaziyet böyle olunca da öğrenci çoğu kez kendi yorumlarını işin içine katamıyor. Örneğin; öğrenciler sınava gireceği zaman ya da herhangi bir konu anlatacağı zaman sorumlu olduğu yerleri ezberliyor geçiyor. Fakat bu kişilere birkaç gün-hafta sonra o konularla ilgili sorular sorduğunuzda yanıt alamayabiliyorsunuz. Ezber yapıldığı için -kişinin hafızası eğer güçlü değilse- ezberlediklerini unutacaktır. Ama okuduklarının anlamı idrak edilse, öğrenilse mutlaka tatmin edici bir cevap vereceklerdir. Tabi burada tüm kusur eğitim sisteminin değil bazı öğrenciler sadece ders geçmek vs. için ezbere başvurmaktalar ama burada sistemin kusurunun daha fazla olduğunu düşünmekteyim.

Ülkemizde ilkokuldan üniversite son sınıfa kadar ezberci anlayışın hakim olduğunu söylemek çok yanlış olmayacaktır kanaatimce. Çünkü; başta da belirttiğimiz gibi belli kalıplar var bunu öğren, bu sınırların dışına çıkma demek istiyorlar adeta. Ya toplumumuzun düşünmesini istemiyorlar ya da kolaya kaçılmak isteniyor. Örneğin; İngilizce dersi dahi ezbere dayalı olarak öğretiliyor. Ortaokul öğrencilerine İngilizce dersi gösterilmiş ama hangi zamanın hangi ekle çekimlendiğini öğrenciler bilmiyor. Derste alıştırmalar yaptırılmış, alıştırmaların en başına bir örnek koyulmuş, öğrenci bu örneğe bakarak ezbere diğerlerini de yapıyor ve yaptıkları da doğru çıkıyor; ama öğrenci orada hangi zamanla anlatım yaptığını vs. bilmiyor. Yalnızca İngilizce de değil diğer derslerde de aynı sıkıntının olduğunu düşünüyorum. Ygs-Lys gibi sınavlarda çoğu kişinin matematik yapamama nedenlerinden biri de yine öğrencilerimizin ezber yapma alışkanlığı yüzünden kendi mantıklarını kullanamamaları olduğunu düşünmekteyim. 

Ezber anlayışı gibi eğitim sistemimizdeki diğer aksaklıkların da giderilerek ülkemize daha da faydalı insanların kazandırılacağını inanıyorum. Bu konuda ailelere düşen en önemli görev, çocuklarına kitap okuma alışkanlığını kazandırmaktır. Bu bir kültür haline getirilmeli, ev halkı hep birlikte, her gün, belli saatte kitap okumalıdır.

Tüm bunlara bağlı olarak, eğitimde yaşanacak ilerleme ile birlikte bilim, sanayi, teknoloji alanları da kaçınılmaz olarak ilerleyecektir ve ülkemiz büyüyecek, büyüdükçe de daha da güzelleşecektir.Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Akyazı Belediye Meclisi olağanüstü toplandı
Akyazı Belediye Meclisi bir gündem maddesinin görüşmek üzere Belediye Başkanı Bilal Soykan’ın başkanlığında...

Haberi Oku