AKYAZI HABERLERİ:
TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ  BASIN BÜLTENİ

                                                                                                     
            -Don riskine dikkat…

-TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

-“7, 8, 9 Ocak tarihlerinde Akdeniz ve Ege kıyı

kesiminde hafif ve orta, diğer bölgelerimizde çok kuvvetli

don riski bekleniyor”

-“Hava sıcaklıklarının normallerin altına düşmesi, seralarda

ısınma ve nakliye maliyetlerinin artmasına, verim düşüklüğüne,

işçilik faaliyetlerinin zorlaşmasına, tarlada yetiştirilen kışlık

sebzeler ile hasadı devam eden narenciye ve muz gibi

ürünlerde ise don olaylarına neden olabilmektedir”

-“Ürününü depolama imkanı bulunan üreticilerimizin, hasat

olgunluğuna gelen ürünlerini toplayıp depolamaları,

olası maddi kaybı önleyecektir”

-“Meyve ağaçlarında don riski devlet destekli tarım sigortaları

kapsamındadır. Üreticilerimiz, don riskine karşı mutlaka

sigorta yaptırmalılar”

-“Rüzgar pervaneleriyle havanın karıştırılması, su uygulaması

gibi modern tarım tekniği metotları, açık alanda yetiştirilen

ürünler için don riskinden korunmada etkili olan yöntemlerdir”

-“Modern tarım tekniklerinin üreticilerimiz tarafından

uygulanması ve kullanımının artması için gerekli tedbirler

alınmalı, üreticilerimiz bu konularda bilgilendirilmeli, teknik

olarak desteklenmelidir”

 

Ankara – 06.01.2015 – Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, don riskine dikkat çekerek, “Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, 7, 8, 9 Ocak tarihlerinde Akdeniz ve Ege kıyı kesiminde hafif ve orta, diğer bölgelerimizde çok kuvvetli don riski bekliyor” dedi.

Bayraktar, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan zirai don uyarısına göre, 7, 8, 9 Ocak 2014 tarihlerinde Akdeniz ve Ege kıyı kesiminde hafif ve orta, geri kalan tüm yurtta çok kuvvetli don riski beklendiğini bildirdi.

Son günlerde ülke genelinde gerçekleşen kar yağışlarının özellikle hububat üretimine olumlu yansımakla birlikte, bu aylarda mevsim normallerinin altında gerçekleşen hava sıcaklıklarının, serada ve tarlada yetiştirilen sebzelere ve hasadı devam eden narenciye ve muz gibi ürünlere zarar verebildiğini vurguladı.

Kış mevsimi nedeniyle ülke genelinde tarımsal faaliyetin durgun olduğunu bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Tarımsal faaliyet durgun olmakla birlikte, ılıman iklim kuşağının hakim olduğu illerimizde, seracılık, tarlada kışlık sebze üretimi devam etmekte, narenciye ve muz gibi meyveler de ise hasat sürmektedir. 

Hava sıcaklıklarının normalleri altına düşmesi, seralarda ısınma ve nakliye maliyetlerinin artmasına, verim düşüklüğüne, işçilik faaliyetlerinin zorlaşmasına, tarlada yetiştirilen kışlık sebzeler ile hasadı devam eden narenciye ve muz gibi ürünlerde ise don olaylarına neden olabilmektedir.

 

-“Narenciye ve muz için risk oluşturuyor”-

 

Ege ve Akdeniz Bölgesinde meydana gelen düşük hava sıcaklıkları dalda ürün bulunması nedeniyle özellikle narenciye ve muz için risk oluşturmaktadır. Henüz narenciyede meydana gelen bir don olayı olmamakla birlikte, hava sıcaklıklarının daha da düşmesinin beklendiği önümüzdeki günlerde ürün olumsuz etkilenebilecektir.”

Ürününü depolama imkanı bulunan üreticilerin, hasat olgunluğuna gelen ürünlerini toplayıp depolamalarının olası maddi kaybı önleyeceğine dikkati çeken Bayraktar, “ayrıca, meyve ağaçlarında don riski devlet destekli tarım sigortaları kapsamındadır. Üreticilerimiz, don riskine karşı mutlaka sigorta yaptırmalılar. Meyve ağaçlarını don riskine karşı sigorta yaptıran üreticilerimiz, tazminatlarını alarak maddi kaybın önüne geçebilirler” dedi.

 

-“Tarım ürünleri her zaman risk altında”-

 

Bilindiği üzere, tarım ürünlerinin tohumun tarlaya atılışından ürünün hasat edilerek ambara konmasına kadar her zaman risk altında olduğunu bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bu nedenle üreticilerimizin, aşırı yağış, don, dolu gibi tarımsal üretime zarar verecek konularda, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaları takip etmeleri ve gerekli önlemleri erken almaları yararlarına olacaktır. 

Ekonomik gücü yeterli olmayan çiftçilerimiz, don zararından korunmak için saman yakma, ürünlerin üzerini örtme gibi yöntemlere başvuruyor. Rüzgar pervaneleriyle havanın karıştırılması, su uygulaması gibi modern tarım tekniği metotları, açık alanda yetiştirilen ürünler için don riskinden korunmada etkili olan yöntemlerdir. Modern tarım tekniklerinin üreticilerimiz tarafından uygulanması ve kullanımının artması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Üreticilerimiz bu konularda bilgilendirilmelidir. Ayrıca teknik olarak desteklenmelidir.”

Bayraktar, 2013-2014 sezonunda çiftçinin başta kuraklık ve don olmak üzere hemen bütün doğal afetlerle karşı karşıya kaldığını, büyük sıkıntı yaşadığını, bitkisel üretimin yüzde 6,6 gerilediğini bildirerek, “bu yıl yağışlı başladı ama tarım üstü açık bir fabrika. Ne zaman ne olacağı hiç belli olmuyor. Umarız, 2014-2015 üretim sezonu büyük bir doğal afet yaşanmadan geçer de çiftçimiz rahat bir nefes alır” dedi.

 Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Sağlıklı ve Mutlu bir geleceğe davet
Akyazı yeşilay temsilciliğinden sağlıklı ve mutlu bir geleceğe davet

Haberi Oku