EĞİTİM:
Bayraktar'dan Öğrencileri Mesleki Liselere Davet

Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Z. Şinasi BAYRAKTAR LGS sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrencilerin ve ailelerinin önemli bir tercih aşamasına geldiğini belirterek, öğrencileri Mesleki ve Teknik Liseleri seçmeye davet etti.

ATSO Başkanı Bayraktar “Diplomanız, mesleğiniz olacak” diyerek yaptığı açıklamada; “Öğrencilerimizi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin (ETÜ) işbirliğinde başlatılan program kapsamındaki 81 İl’de bulunan 113 Okul içerisinde yer alan Mesleki ve Teknik Liselerin tercih etmeye davet ediyorum. Bu okulları tercih ederek, yerleşecek gençlerimiz aynı zamanda kendilerini uzman olarak yetiştirilecekleri bu süreçte uzmanlık kapısından girmiş olacaklar. Bu okulları tercih edecek kardeşlerimizin diploması, mesleği olacak” dedi.

Hisarcıklıoğlu, LGS tercihi yapacak öğrencileri, meslek liselerindeki büyük dönüşümün içinde yer almaya çağırdı

LGS 2021 sonuçlarının açıklanması sonrasında açıklama yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, pandeminin de etkisiyle zorlu bir sınava hazırlık dönemi geçiren öğrenciler için artık tercih zamanı geldiğini belirterek, “Yapacakları tercihler sonunda öğrencilerimizin, kendilerini geleceğe hazırlayacak olan okullarımıza yerleşeceklerine inanıyorum. İşte tam da bu noktada ben gençlerimizi MEB, TOBB ve TOBB ETÜ olarak başlattığımız program kapsamındaki 81 ildeki 113 okulumuzu tercih etmeye davet ediyorum” dedi.

Bu okulları tercih ederek, yerleşecek gençlerin uzmanlık kapısından girmiş olacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu okulları tercih edecek öğrencilerin diplomasının, mesleği olacağını belirtti.

“MEB, TOBB ve TOBB ETÜ olarak Meslek Liselerinde büyük bir değişim ve dönüşüm başlattık

26 Şubat 2019’da imzalanan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü ile özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yetiştirmek üzere çağın niteliklerine uygun ‘yeni ve dinamik’ bir mesleki eğitim modeline geçtiklerini hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Protokol kapsamında 81 ilde 81 meslek lisesi ile çalışmalara başladık. Sağlamış olduğumuz başarıyla okul sayımız 113’e ulaştı. Okullarımızın arkasında merkezde MEB, TOBB ve TOBB ETÜ’nün, illerde ve ilçelerde ise Oda ve Borsalarımızın desteği var. Kamu-özel sektör ortak yönetim modeliyle yerelde Oda ve Borsalarımızın vasıtasıyla mesleki eğitimin hem dinamik hem de sanayi, ticaret ve tarımın ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını sağlıyoruz. Okullarımızı tercih edecek gençlerimiz; mezun olduklarında ‘ara eleman’ değil, ‘aranan eleman’ olacaklar” dedi.

Türkiye’nin gelecek hedeflerine ulaşması için ihtiyaç duyduğu en önemli çıpanın beşeri sermaye olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “İhtiyaç duyduğumuz beşeri sermayeyi de nitelikli mesleki eğitimden geçmiş gençlerimiz oluşturuyor. Bu sebeple gençlerin eğitilmesinde TOBB olarak sorumluluk duyuyoruz. Bu sorumluluğu 81 ilde bulunan Oda ve Borsalarımızın da desteğiyle en iyi şekilde yerine getiriyor; meslek liselerimizi hem alanında uzman hem çağın gereklilikleri ile donanmış hem de girişimci gençlerimizin yetiştirileceği merkezlere dönüştürüyoruz. Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü ile mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre ediyoruz. Bununla birlikte geleceğin girişimcileri olacak yüksek teknoloji alanında daha çok icat, daha çok patent çıkartacak gençleri yetiştiriyoruz”.

81 ilde 113 okulda iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağı yetişiyor

Oda ve Borsalar vasıtasıyla mesleki eğitimin hem dinamik hem de sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tasarlandığını belirten Hisarcıklıoğlu, “81 ildeki 113 okulumuzda; yeni atölyeler ve laboratuvarlar kuruyor, mevcut olanları yeniliyoruz. Tüm Türkiye’ye örnek olacak Ar-Ge ve Tasarım Beceri Atölyelerini faaliyete geçiriyoruz. TOBB ETÜ desteğiyle en iyi eğitim içerikleri ve staj sistemini gençlerimiz için hazırlanırken, Oda ve Borsalarımızın desteğiyle başarılı öğrencilerimize burs veriyoruz. Ayrıca onlara yurtdışında staj imkânı sağlıyoruz. Ben Türk iş dünyasının başkanı olarak LGS 2021 tercih döneminde gençlerimizi 81 ildeki 113 okulumuzu tercih etmeye davet ediyorum. Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamındaki Meslek Liselerine ilişkin detayları https://meslekiegitim. tobb. org.tr adresinden öğrenebilirsiniz” dedi.

Haber 24Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Emlakçılık Sınavı...
07 Ağustos Cumartesi günü Sakarya Akyazı Merkezi Bölgesinde, MYK ONAYLI

Haberi Oku