EĞİTİM:
Hayat Boyu Öğrenme ile Artık Köylerdeyiz

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan "Kurslarımızla Köylerdeyiz.

Programı" kapsamında, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Şerif Ahmet Gezen ve Akyazı Anadolu Kalkınma Vakfı Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Dursun Ali Yaman koordinesinde; ilçemizde görev yapan muhtarlarımızın katılımıyla Akyazı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyon binası toplantı salonunda, 24.03.2021 Çarşamba günü, saat 11:00' de bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Hayat boyu öğrenme faaliyetleriyle, okullarımız dışında evde, işte, hayatın her alanında, farklı öğrenim ve yaş seviyelerindeki bireylerin istihdam edilebilirliklerini arttırmak ve sosyo-kültürel gelişimlerini sağlamak amacıyla; bilgi, beceri ve yeterliklerini geliştirerek, öğrenmeye erişimlerini arttırmak, öğrenen bireyden, öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye'ye doğru bir dönüşümü gerçekleştirmek hedeflenmektedir. Bilginin daha geniş kitleler tarafından paylaşılması eğitimde fırsat eşitliğine ve sosyal adalete katkı sağlayacak; hayat boyu öğrenme faaliyetlerinin geniş kitlelere ulaştırılmasıyla da toplumda hayat boyu öğrenme kültürü ve farkındalığının oluşturulması sağlanacaktır.

Kırsal kesimde ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik bahçecilik, hayvan yetiştiriciliği, hayvan sağlığı, gıda ve tarım teknolojileri, sığır yetiştiriciliği, koyun yetiştiriciliği, kümes hayvanı yetiştiriciliği, arıcılık, meyvecilik, sebze yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği, ağaç ve bağ budamacılığı, tarım makinaları bakımı ve peynir üretimi gibi 380'e yakın kurs programı hazırlanmıştır.

Söz konusu kursların tanıtılması ve köy merkezlerinde açılması amacıyla, Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK Bey tarafından köy muhtarlarımıza hitaben bir mektup ve broşür gönderilmiştir. Tamamen vatandaşlarımızın ilgi alanlarına hitap eden bu kurslarımızda, tarım ve hayvancılıkla ilgili yeni teknolojiler tanıtılacak, sağlıklı besin üretme, verimli mahsul elde etme yolları gösterilecektir. Bu programlar vasıtasıyla kaynakların ve arazinin doğru kullanılması da öğrenilecektir. Böylece bilinçli üreticilerimizin sayısı artacak; bu da üretimin artmasına ve sınırlı kaynaklarımızın doğru kullanılmasına fayda sağlayacaktır.

Bu çerçevede; millî eğitim müdürleri ile halk eğitimi merkezi müdürleri, muhtarlarımızla iletişime geçerek köylerin istek ve ihtiyaçlarına göre kurs planlaması yapacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatı birimleri başta olmak üzere ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları ile irtibata geçilerek eğitici görevlendirmesi gibi alanlarda iş birliği yapılacaktır. Köy okulu, köy odası gibi mekanlardan da kurs merkezi olarak yararlanılabilecektir.

Akyazı 24


Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Emlakçılık Sınavı...
07 Ağustos Cumartesi günü Sakarya Akyazı Merkezi Bölgesinde, MYK ONAYLI

Haberi Oku