GÜNCEL:
4 Eski Bakan İçin Yüce Divan ÇıkmazÇünkü; 17 Aralık soruşturmasının maksadı siyasi sonuç almaktı. Bakanlarla ilgili Yüce Divan kararı çıkarsa bu darbenin himayesi anlamına gelir.

Soruşturma Komisyonu'nun AK Partili 9 üyesi, oylama öncesinde kendi aralarında istişare toplantısı yaptı. Çıkan eğilim: Yüce Divan'a göndermeyiz. 17 Aralık operasyonunda adı geçen AK Partili Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar'la ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu bugün kritik karara imza atacak. Yapılacak oylama ile 4 eski bakanın Yüce Divan'a gitmesi veya gitmemesi yönünde bir karar alınacak. Bu karar daha sonra Meclis Genel Kurulu'na gelecek. Burada yapılacak gizli oylama sonucunda bakanların akıbeti kesinleşecek. Eski bakanların yargılanabilmesi için 276 milletvekillinin bu yönde oy kullanması şart. Komisyonun bugün yapacağı toplantı öncesinde ise, AK Parti üst yönetiminde yoğun bir trafik yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu, iki defa bir araya geldi. Erdoğan, soruşturma komisyonunun bazı AK Partili üyeleri ile de görüştü. AK Parti yönetimi ise, grup kararı alınamadığı için bazı isimler aracılığı ile milletvekillerinin nabzını tuttu. Ortaya çıkan eğilime göre; çoğu üç döneme takılan isimler olmak üzere bazı milletvekilleri, 4 eski bakanın Yüce Divan'a gitmesi yönünde görüş bildirdi. Ancak bu görüşü dile getirenlerin sayısı Yüce Divan kararı için yeterli olmayacak. Vekillerin büyük bölümü, 17 Aralık operasyonunun bir darbe girişimi olduğu, alınacak Yüce Divan kararının da darbecilerin ekmeklerine yağ süreceği görüşünde. Ancak milletvekilleri; “Bağış, Güler, Çağlayan ve Bayraktar hakkında gerekirse disiplin süreci işletilmeli, genel seçimlerde de bu isimler yeniden aday gösterilmemeli” dedi. 
AK Parti'nin üst yönetiminde bu konuda yapılan değerlendirme, 3 başlıkta toplandı. Birincisi; Erdoğan ile Davutoğlu arasında iddia edildiği gibi bir görüş ayrılığı yok. İkincisi; AK Parti'nin grup disiplini, komisyondan çıkan karara milletvekillerinin uymasını gerektirir. Bugüne kadar bu disiplin işledi. Grup kararı alınmamasına rağmen milletvekilleri 'parti yönetiminin eğilimine' uyar. Bu konuda bir sıkıntı yaşanmaz. Üçüncüsü; 17-25 Aralık soruşturmasının amacı siyasi sonuç almaktı. Komisyonun alacağı kararın da siyasi sonuçları olacaktır. AK Parti bu sonuçları iyi değerlendirecektir. Ancak eski bakanlarla ilgili Yüce Divan kararı çıkarsa bu darbenin himayesi anlamına gelir. Öte yandan; soruşturma komisyonunun AK Partili 9 üyesi oylama öncesinde kendi aralarında istişare toplantısı yaptı. Bu toplantıda, söz konusu bakanların 'Yüce Divana gönderilmemesi' eğilimi ortaya çıktı. 
YÜCEL KAYAOĞLU-ANKARA

Hukukçular ne dedi?
Ortada suç oluşturacak bir fiil yok

Haber Merkezi ANKARA
“4 eski bakan, Yüce Divan'a gönderilmemeli. İşadamı Reza Zarrab'ın İran'la yaptığı işi yapan onlarca daha başka şirket var. İmarla ilgili alınan tüm kararlar kanuni. Gerek 17 gerekse 25 Aralık dosyalarına bakan bağımsız yargı, takipsizlik kararı vererek ortaya atılan iddialarda hiçbir suç ve fiilin işlenmediğini ilan etti.” Hukukçular, diğer gerekçeleri ise şöyle sıraladı:
Dinlemeler hukuken geçersiz
Yapılan dinleme ile takiplerin, hukuka aykırılık teşkil eden düzmece ve kurgu olduğu tespit edildi. Yasadışı yollardan elde edilen hukuken geçersiz delil müsveddeleri, Anayasa ve CMK'nın ilgili maddelerine göre, delil olarak kullanılamaz. Hiçbir şekilde suçlama yapılamaz ve hüküm oluşturulamaz.

Altın ticareti mevzuata uygun
17-25 Aralık'a konu olan, İran ile Halk Bankası üzerinden yapılan altın ve dış ticaret işlemleri, tamamen mevzuata uygun. Dolayısıyla ortada bir kaçakçılık fiili yok. Halk Bankası üzerinden iftiraya uğrayan 3 bakanın da güneydoğulu olması bir tesadüf değildir. Asıl sorun, çözüm sürecinden duyulan rahatsızlık.
Rüşvet için yetki alanı gerekli
Bakanlara isnat edilen suçlamada iddia edilen eylemlerin rüşvet kapsamına girebilmesi için bu eylemlerin kendi yetkileri içinde olması gerekir. Halk Bankası'ndan sorumlu bakan hakkında hiçbir iddia yok. Keza gümrükle ilgili iddialar Gümrük Bakanlığı'nın; İstanbul'daki imar konuları da büyükşehir belediyesinin yetkileri içinde. 

 İHA
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ülke Geneli Kurbanlık Hayvan Fiyatları
TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ “BASIN BÜLTENİ” “Üretici maliyetlerindeki ciddi artışlar bu yıl...

Haberi Oku