GÜNCEL:
DİRİLİŞ ERTUĞRUL

 DİRİLİŞ ERTUĞRUL REYTİNG ZİRVESİNE BAYRAĞI DİKTİ! DİRİLİŞ ERTUĞRUL 2.BÖLÜM FRAGMANI İZLE (ERTUĞRUL GAZİ KİMDİR)

TRT 1’in yeni dizisi Diriliş Ertuğrul ilk bölümüyle ekranlara geldi. Dizi ilk bölümü ile izleyicileri ekranlara kilitlemeyi başardı. Dizinin sahnelerinde izleyiciler adeta büyülendi. Diriliş Ertuğrul 1.Bölümde Ertuğrul gönlünü Halime'ye kaptırdı. Diriliş Ertuğrul 1.Bölümde obanın beyi Süleyman Şah Halep’e Ertuğrul'u gönderdi. Diriliş Ertuğrul 1.Bölümde Selçuklu komutanı Kayılardan ne istedi? Diriliş Ertuğrul 1.Bölümde Süleyman Şah’ın vereceği büyük karar ne oldu? Kurtarılan ailenin sakladığı gerçekler neler? Bu hafta ilk bölümüyle TRT-1 ekranlarında izleyici ile buluşan Diriliş Ertuğrul 2.Bölümde izleyicileri hangi sürprizler bekliyor? Diriliş Ertuğrul 2.Bölüm ve Diriliş Ertuğrul dizisiyle ilgili tüm detayları sitemizde bulabilirsiniz (Diriliş Ertuğrul 2.Bölüm Fragmanı TRT-1 izle)

DİRİLİŞ ERTUĞRUL 2.BÖLÜMÜ İLE BOMBA GİBİ GELİYOR!

İlk bölümüyle TRT-1 ekranlarında izleyicisiyle buluşan Diriliş Ertuğrul, izleyicileri kendine hayran bırakmayı başardı. Diriliş Ertuğrul 1.Bölümde Kayılar, yurt bulamadıkları için göç edemediler. Diriliş Ertuğrul ilk bölümde kış ve kıtlık yüzünden Kayı Boyu zor günler geçirmeye başladı. Diriliş Ertuğrul 1.Bölümde Ertuğrul kime aşık oldu? Diriliş Ertuğrul 1.Bölümde Ertuğrul hangi aileyi kurtardı? Diriliş Ertuğrul ilk bölümde kurtarılan ailenin sırrı ne? Diriliş Ertuğrul 1. Bölümde Süleyman Şah aile ile ilgili ne karar verdi? Diriliş Ertuğrul ilk bölümde Kara Toygar, Kayı Boyu' ndan ne istedi? Peki Diriliş Ertuğrul 2.Son Bölümde izleyicileri bekleyen diğer sürpriz gelişmeler neler? Diriliş Ertuğrul 2.Bölüm ve Diriliş Ertuğrul dizisiyle ilgili tüm bilgileri www.akyazi24.com adresinde bulabilirsiniz (Diriliş Ertuğrul 2.Bölüm Teaser TRT-1 izle)

 

Diriliş Ertuğrul dizisi ilk bölümü ile gündeme damgasını vurmayı başardı. Etkileyici savaş sahneleriyle adından sıkça söz ettiren dizi şimdiden dizi severlerin dikkatini çekmeyi başardı. Diriliş Ertuğrul 1.Bölüm'de Ertuğrul babası tarafından Halep'e gönderilir. Selçuklu sultanından Kayı Boyu için yurt isteyen Ertuğrul bakalım 2.Bölümde halkına yurt bulabilecek mi?

 

Gönlünü Halime'ye kaptıran Ertuğrul'un aklı geride bıraktıklarında kalır. Ayrıca kara kışın gelmesiyle birlikte Kayı Boyu yiyecek bulmakta ve hayvanlarını otlatmakta sıkıntı yaşamaya başlar. Halime, babası ve kardeşi Kara Toygar'ın askerleri tarafından esir alınır. Bakalım Ertuğrul, 2.Bölümde Halime'yi kurtarabilecek mi? Diriliş Ertuğrul 2.Bölüm 17 Aralık Çarşamba günü saat 19.55’te TRT 1 ekranlarına gelecek.

 

DİRİLİŞ ERTUĞRUL 1.BÖLÜMDE NELER YAŞANDI?

Diriliş Ertuğrul ilk bölümü ile TRT-1 ekranlarında yayınlandı. İzleyiciler adeta nefeslerini tuttu. Diriliş Ertuğrul 1. Bölümde Moğolların yaptığı baskıdan bunalan Kayılar, yurt bulamadıkları için Selçuklulara ait yayladan göç edememiştir. Sert geçen Kış ve kıtlık Kayıların obasını esir alır. Süleyman Şah’ın büyük oğlu Gündoğdu tarafından Halep’e gidilmesi teklifi sunulur. Bu teklif Süleyman Şah tarafından kabul edilir. Diriliş Ertuğrul 2.Bölüm ise 17 Aralık Çarşamba günü 19.55’te TRT 1 ekranlarına gelecek.

 

Moğolların baskılarıyla bunalan Kayılar, yurt bulamadıkları için Selçuklulara ait yayladan göç edememişlerdi. Kış ve kıtlık obayı esir almıştı. Süleyman Şah’ın büyük oğlu Gündoğdu, toyda Halep’e gitmeyi önerdi ve bu teklif olumlu karşılandı peki Halep’e elçi olarak kim gönderildi? Herkes Süleyman Şah’ın kararı kritik bir öneme sahipti.

Diriliş Ertuğrul dizisinin 1. bölümünde Alpleri ile ava giden Ertuğrul, Müslüman bir aileyi Haçlıların elinden kurtarıp obaya getirdi. Kurtardığı ailenin kızı Halime, Ertuğrul’un kalbine bambaşka bir ateş düşürürdü. Ancak obanın bu yeni konukları zaten zorlu şartlar altında hayat mücadelesi veren Kayıları daha da büyük bir tehdidin kucağına attı

Bölgenin, Haçlı entrikasının kuklası olan Selçuklu komutanı Kara Toygar, Kayılardan Ertuğrul Gazi’nin kurtardığı aileyi istedi. Aksi halde ordusuyla Kayı boyunu’ nun üzerine gitmekle tehdit etti. Beyler konuyu istişare ettiler. Kayı Beyi Süleyman Şah, aileyle ilgili ne kadar verdi? Gelişleriyle Kayı obasını karıştıran ailenin sakladıkları gerçek kimlikleri büyük önem taşıyordu.

 

ERTUĞRUL HALİME’YE TUTULDU!

Diriliş Ertuğrul 1. Bölümde Ertuğrul orman alanda ava çıkar. Ertuğrul bir geyiği okuyla öldürmek üzereyken bir anda çığlıklar duyar. Koşarak gittiğinde iki düzine haçlı askerinin bir aileye saldırdığını görür. Bunun üzerine Ertuğrul gözünü dahi kırpmadan Haçlıların arasına dalar. Ertuğrul ve adamları, Haçlıların hepsini öldürür. Aileyi kurtarırlar, ancak baba ağır yaralanır. Bu sırada Ertuğrul'un gözü kurtardığı kız olan Halime'ye takılır. Bu da Ertuğrul ve Halime arasındaki büyülü bir aşkın başlangıcı olur.

Artık herkes Süleyman Şah’ın ne karar vereceğini beklemektedir: Halep’e giden kim olacak? Ava giden Ertuğrul, Müslüman bir aileyi Haçlı askerlerinin elinden kurtarıp Kayılara ait obaya getirir. Kurtardığı ailenin kızı Halime, Ertuğrul’un kalbini fetheder. Aynı zamanda obaya yeni gelen aile, zor zamanlar geçiren Kayıları büyük bir tehditin ortasına atacaktır

 

KARA TOYGAR AİLEYİ GERİ İSTEDİ

Bölgede adeta Haçlıların kuklası olan Selçuklu komutanı Kara ToygarKayılardan Ertuğrul’un kurtardığı aileyi geri ister. Aksi taktirde Kayı boyunu, ordusuyla ezip biçmekle tehdit eder. Konu istişare edilir. Kayı Beyi Süleyman Şah’ın aileyle ilgili kararı ne olacak? Obaya gelmesiyle birlikte ortalığı karıştıran ailenin sakladıkları sır ne? Diriliş Ertuğrul 1. Bölümde Kayılar ve Ertuğrul büyük bir macera bekleyecektir.

 

DİRİLİŞ ERTUĞRUL GAZİ'NİN HAYATI

İlk bölümü yayınlanan Diriliş dizisinin konusu; Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu hazırlayan önemli göç, sefer ve savaşların kahramanı olan ve Osmanlının kurucusu Osman Bey'in babası olan Ertuğrul Gazi'nin yaşamı ve kahramanlıkları olacak.

 

BİR YIL SÜREN HAZIRLIK SÜRECİ

Diriliş Ertuğrul dizisinin çekimi için bir yıllık hazırlık serüveni geçirdiklerini belirten Bozdağ, “Bu süreçte senaryo, dekor ve kostüm tasarım hazırlıklarını yaptık. Uluslararası atlı akrobasi, aksiyon, yarış ve dans ekipleri ile çalışma takvimlerini oluşturup her şeyiyle 13. yüzyıla ait bir dünya kurduk” dedi.

 

EN BÜYÜK TARİHİ PROJE

Çekimlerine Ağustos ayında başlanan Diriliş- Ertuğrul Dizisi’nin hazırlıklarında sona geldiklerini ifade eden Bozdağ, dizinin kadrosu, konusu ve özellikle savaş sahneleriyle izleyicilerin beğenisini kazanacağını belirterek şimdiye kadar çekilmiş en büyük tarihi-kahramanlık projesi olma iddiasında olduklarını da sözlerine ekledi.

 

 

TUZ GÖLÜ'NDE ÇEKİLDİ

Teaser çekimleri Tuz Gölü’nde yapılan Diriliş Dizisi, 13. yüzyılda Ertuğrul Bey ve Alp’lerinin; Tapınak Şövalyeleri, Moğollar ve Türkmen beylerine karşı olan mücadelelerini ve yavaş yavaş Osmanlı Beyliği’ni kurma sürecini konu alıyor.

 

HOLLYWOOD'DAN KOREOGRAFİ EKİBİ

Diriliş "Ertuğrul" Dizisi'nin hazırlık süreci 10 ay sürerken beş ay boyunca tarihçi danışmanlar eşliğinde senaryo grubu tarafından hikâye oluşturuldu. Üç ay uluslar arası Moğol sanatçı Gammat'a hikaye, dekor ve kostümlerle ilgili dizinin illüstrasyon çizimleri yaptırıldı. Yine dizide ki koreografiler için Cengiz Han, Cehennem Melekleri 2, 47 Ronin ve Barbar Conan gibi dünyaca ünlü filmlerde yer alan özel koreografi ekibi Nomad getirtildi. Nomad ekibi dizi oyuncularını ve atlarını eğitirken ayrıca dizinin koreografilerini de hazırladılar. Tanıtımlarında ki görsel efektleri ile dikkat çeken Diriliş "Ertuğrul" Dizisi Hollywood kıvamında ki görsek efektleri ve animasyonlarıyla da çok konuşulacak.

 

HAÇLILARLA SAVAŞ SAHNESİ BÜYÜLEDİ

Diriliş Ertuğrul dizisi 1. Bölümde Ertuğrul, Haçlıların bir aileye saldırdığını görür. Ertuğrul, aileyi kurtarmak için gözünü bile kırpmadan Haçlıların arasına dalar. Sahnenin sonunda Ertuğrul, kurtardığı Halime’den gözlerini alamaz. Muhteşem sahnesi ve görsel efektiyle diziye damga vuran sahne herkesi televizyon başına kilitledi. Dizinin müziği ise sahneyle tam bir uyum içerisindeydi.

 

DİZİ İÇİN AT ÇİFTLİĞİ KURULDU

Dizi için ayrıca at castı yapılarak 25 adet at satın alındı. Yine dizi için Riva'da at çiftliği kurulurken bu atlar Uluslar arası koreografi ekibi Nomad tarafından 3 ay eğitildiler. Dizede atlar dışında ceylanlar, develer, koyunlar, keçiler, bülbül ve kekliklerde yer alarak kast ekibinin bir parçası oldular.

 

51 BİN METRE KARE ALANA PLATO KURULDU

Türk dizi tarihinin en büyük prodüksiyonlarından biri olan Diriliş "Ertuğrul" Dizisi için 60 kişilik dekor ve sanat ekibi oluşturuldu. Bu ekip tarafından dizi için Beykoz Riva ve Kundura Fabrikası'nda o döneme ait iki plato kuruldu. Aslına uygun olarak 600 metrekarelik Süleyman Şah otağı ve yine döneme ait 35 adet çadırla birlikte toplam 40.000 metrekare alanda Riva'da 13. yüzyıla ait Kayı Obası yeniden canlandırırdı. Kayı Obası'nda ayrıca oba çarşı, kilimhane, otağ meydanı ve talimhane yer alıyor.

 

4 BİN METREKARE KUMAŞ HARCANDI

Diriliş "Ertuğrul" Dizisi için 1000'eyakın kostüm ve binlerce savaş malzemesi ve aksesuar sıfırdan üretirken kostüm ve börklerde kullanılan mücevher takıları, sanat grubunun kullandığı bakırlar ve madeni aksesuarlar Türkiye'nin dört bir yanından toplatıldı. Ahşap malzemeler ise elde üretildi. Kostüm ve dekorlar için 4 bin metrekare kumaş kullanıldı.

 

DİRİLİŞ ERTUĞRUL OYUNCU EKİBİ

Diriliş Ertuğrul dizisinde oynayan oyuncular: Engin Altan Düzyatan, Esra Bilgiç, Kaan Taşaner, Didem Balçın, Hülya Darcan, Hakan Vanlı, Serdar Deniz, Turgut Tunçalp, Mehmet Çevik, Cavit Çetin Güner, Osman Soykut, Hande Subaşı, Cengiz Coşkun, Nurettin Sönmez, Tolga Sala, Hamit Demir, Fahri Öztezcan, Sedat Savtak, Gökhan Atalay, Cengiz Coşkun, Can Kahraman, Mehmet Emin İnci, Gökhan Karacık, Arda Anarat, Burak Temiz, Serdar Gökhan, Levent Öktem

 

REYTİNGLERİN DİRİLİŞ'İ

Diriliş "Ertuğrul", geniş oyuncu kadrosu, ile her hafta reytinglerde ilk sırayı alan Güzel Köylü'yü tahtından etti.

 

EN YAKIN RAKİBİNİ İKİYE KATLADI

Diriliş, AB ve ABC1 kategorilerinde yüzde 8.42 değerinde reyting aldı. Diriliş'in hemen ardından gelen Beni Affet dizisi ise 4.34 Güzel Köylü ise yüzde 4.24 reyting aldı. Diriliş, ilk bölümünde aldığı bu reytingle en yakın rakibini ikiye katlamış oldu.

 

BÜYÜK PRODÜKSİYON!

Türk dizi tarihinin en büyük prodüksiyonlarından biri olan "Diriliş Ertuğrul" ilk bölümüyle görücüye çıkarken dizi için 51 bin metre kapalı ve açık plato kuruldu. Dizinin dekorları için 4 bin metre kumaş kullanırken, atlar için özel çiftlik ve koreografiler için Cengiz Han, Cehennem Melekleri 2, 47 Ronin ve Barbar Conan gibi dünyaca ünlü filmlerde yer alan özel koreografi ekibi Nomad getirtildi.

 

TWİTTER’I SALLADI

Dizinin başlamasına kısa bir süre kala her yerde ismini duyduğumuz Diriliş Ertuğrul dizisi sosyal medyada adeta deprem etkisi yarattı. Dizinin ilk bölümünün yayınlanmaya başlamasıyla birlikte izleyiciler, tweet atmaya başladı. Yoğun tweetler üzerine Diriliş Ertuğrul dizisi bir anda Türkiye çapında TT (Trend Topic) oldu. İzleyiciler diziyle ilgili olumlu – olumsuz görüşlerini paylaşmayı ihmal etmedi. İzleyiciler dizinin özellikle görsel efektlerini sevdiğini belirtti.

 

Dizide geçen diyaloglar da oldukça beğeni topladı. Sosyal medyada en çok paylaşılanlar arasına giren sözler ise şöyle;

-Davamız kuru bir cihangirlik davası değildir. Bilakis davamız İslam davasıdır.

-Zalim, adam vermezsek gök kubbeyi başımıza yıkacakmış. Eğer verirsek gök kubbe başımıza yıkılmaz mı?

-Türklerle Selahattin Eyyübilerin torunlarını birbirine düşürdük mü iş tamam

-Töre bilmeyen adamdan Sultan olmaz, Bey de olmaz adam da olmaz. Bizim de adam olmayanla işimiz olmaz.

-Şimdi tüm İslam Dünyası intikam peşine düşsün bakalım.

-Ol deyince olduran, gönüllerimizi iman nuruyla dolduran Allah'ın 99 adıyla. Ya Bismillah

-Bey kızı töre bilmez olmuş. Atasının sözünün üstüne söz söyler olmuş.

-Nereye gidersiniz?

-Haydan gelip, Hu’ ya gideriz.

-İntikam yoksa, saman askerden farkı kalmaz şövalyenin.

-İçindeki kibir putunu ne zaman büyüttün sen?

 

 DÜNYANIN KADERİNİ DEĞİŞTİREN ADAMIN HİKÂYESİ

“O; Güneşi bayrak, göğü çadır eyleyip kısraklarını uçsuz bucaksız ovalara sürdü. Yağız yeri titretip, mavi göğü deldi. Pusatlarını yar eyleyip, ordularını gür kıldı. Daha çok denize, daha çok toprağa ilahi muştuyu taşıdı. Dünyanın iki hükümdara dar geldiğine inandı. Ve dünyayı bir hükümdara yar kıldı. Süleymanşah oğlu Ertuğrul ümitlerin tükendiği bir çağda dirilişin adı oldu. ”

Dünya yeni kudretini arıyordu. Ve Anadolu, emperyallerin kavgaya tutuştuğu bir diyardı. 1071’de Türklerin girdiği bu topraklara şimdi, Haçlılar ve Moğollar da ortak olmak istiyordu.

Akdeniz, Karadeniz, Balkanlar, Kafkasya ve Mezopotamya yeni sahibini arıyordu. İşte bu yangın yerinde, bizim hikayemizin kahramanı Ertuğrul da, 400 çadırlık obasına bir yurt arıyordu. Yıllardır yersiz ve yurtsuz kalan Kayılar, Ertuğrul’dan acılarına, çilelerine ve yolculuklarına son verecek bir yurt istiyordu.

Ertuğrul, göğü çadır, yeri yatak eyleyerek zor bir mücadeleye talip oldu. Tapınak Şövalyeleri, vahşi Moğollar ve zalim Türkmen beyleri onun en büyük düşmanlarıydı. Ertuğrul, ümitlerin tükendiği bir çağda nice zorluğa göğüs gererek, azmi ve sabrı sayesinde düşmanlarını yendi ve Kayı boyuna bir yurt verdi. Bu yurtta üç kıtada altı asır hüküm sürecek olan dünyanın en ihtişamlı devleti Osmanlı İmparatorluğu kuruldu. Bu muhteşem devletin sırrı da kahramanımız Ertuğrul’un hikayesinde gizliydi. Ertuğrul’un, İbn-i Arabi’den aldığı bu sır, onu adım adım hayallerine taşıdı. Ertuğrul, hayallerine giderken aslında dünyaya yeni bir medeniyet armağan etti. Temellerini attığı devlet, dünyanın kaderini değiştirdi. Biz de dünyanın kaderini değiştiren adamın destansı hikayesine, boyun eğmeyen karakterine, büyüleyici aşkına ve tüm insanlığa yetecek adalet duygusuna şahitlik edeceğiz.

 Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ülke Geneli Kurbanlık Hayvan Fiyatları
TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ “BASIN BÜLTENİ” “Üretici maliyetlerindeki ciddi artışlar bu yıl...

Haberi Oku