GÜNCEL:
ELEKTRİK FATURALARINDA Kİ GİZLİ OYUN

Elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedellerinin iadesi elektrik dağıtım şirketleri önünde oluşan uzun kuyruk görüntüleri ile tekrardan gündeme geldi. Yargıtay’ın en son verdiği emsal kararı duyan vatandaş bağlı bulunduğu dağıtım şirketine koşarak faturasına yansıtılan haksız kesintilerin iadesini istedi.

BİR İLK DEĞİL!

Aslında Yargıtay’ın son verdiği bu karar bir ilk teşkil etmiyor. Çünkü geçmişte bu yönde verilmiş birçok karar bulunuyor ve bu zamana kadar başvuruda bulunan yüzlerce vatandaşa da söz konusu kesintilerin iade edildiği biliniyor.

''BİRİM FİYAT'' OYUNU

Peki onca karara rağmen son günlerde ortaya çıkan tablonun arkasında ne var? diye olayın pere arkasına bakıldığında ise elektrik dağıtım şirketlerinin ‘’birim fiyat’’ oyunu olduğu görülüyor. Çünkü yaklaşık 1,5 yıl öncesine kadar faturalarda kayıp-kaçak ve sayaç okuma gibi belli adlar altında yapılan kesintileri açıkça beyan eden dağıtım şirketleri, bu bedeller üzerinden gelen şikâyetler ve alınan iade kararları sonrasında bu tepkiye bir son vermek için söz konusu bedelleri faturalarda kapatma kararı aldı.

İADE TALEPLERİ BIÇAK GİBİ KESİLDİ

Alınan karar sonrasında faturalarında birim fiyat dışında bir bedel görmeyen vatandaş ise kendisinden her hangi bir kesintinin yapılmadığını düşünerek iade talebinde bulunmayınca hakem heyetlerine yapılan müracaatlar da adeta bıçak gibi kesildi.

GERÇEK YENİDEN ORTAYA ÇIKTI

Ancak uyanık bir vatandaşın durumu fark ederek Yargıya taşıması sonrasında verilen yeni emsal karar elektrik dağıtım şirketlerinin birim fiyat adı altında söz konusu kesintileri yapmaya devam ettiğini gözler önüne serdi. Bunu öğrenen vatandaş ise emsal karar ile bağlı bulunduğu dağıtım şirketlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturmaya başladı.

TÜM KESİNTİLERİ GERİ İSTEYİN

Gelinen noktada vatandaşın sadece kayıp-kaçak bedelini değil birim fiyata önceden yansıtılan elektrik faturasındaki saat okuma, dağıtım ve perakende satış hizmet bedeli gibi belli adlar altında alınan birim fiyat dışındaki tüm kesintilerin de iadesini isteyebileceğine dikkat çeken TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Başkanı Şükran Eroğlu, öncelikle vatandaşın elektrik dağıtım şirketine başvurup kendisinden yapılan kesintileri öğrenmesi gerektiğini söyleyerek, ‘’Burada rakamı öğrendikten sonra kendisine dağıtım şirketi tarafından herhangi bir iade söz konusu olmazsa bağlı bulundukları ilçedeki hakem heyetlerine başvuru yapmaları gerekiyor. Buralara yapılan başvurularda kendilerine haksız bedellerin iadeleri yönünde karar çıkartılacaktır.’’ dedi.

 

 

VATANDAŞA UYARI!

Elektrik dağıtım şirketlerinden başvuru halinde ne kadarlık kesinti yapıldığına dair bir evrakın alınamaması halinde hakem heyetleri tarafından görevlendirilen bilirkişilerin faturalarda ne kadarlık bir kesinti yapıldığını hesaplayabildiğini de söyleyen Eroğlu bir konuda ise vatandaşı uyardı.

ESKİ FATURALARINIZI ARAMAYA BAŞLAYIN

Eroğlu, daha önceden faturalarda açıkça belirtilen ancak gelen tepki ve iade kararları sonrası birim fiyat altında toplanan kesintilerle ilgili rakamın ne kadar olduğu noktasında dağıtım şirketlerinin verdiği oranları düşük ve çelişkili bulanların eskiye dönük faturalar ile şimdikileri kıyaslayarak kendilerine sunulan rakama da itiraz edebileceklerini söyledi.

HAKEM HEYETLERİ ALARM VERİYOR

Hakem heyetlerin dosya masrafları yüzünden günde 250-300 müracaat aldığını ve kayıp kaçak bedelleri ile bu rakamın 2 katına çıkacağını da belirten Eroğlu, ‘’Hakem heyetlerinin çalışma koşulları çok zorlaşmış durumda. Heyetlerde bir tane raportör var. Bir raportör ne yapabilir. Biz ayda 700 dosyaya bakıp 700 karar çıkartıyoruz. Bu çok insanüstü bir çaba. Bir an önce personel takviyesi yapılmaması halinde hakem heyetleri çok yakında çalışamaz duruma gelecek.’’ dedi.

YILLIK 2.5 MİLYAR TL'LİK KESİNTİ!

Türkiye'de 36 Milyonun üzerinde elektrik abonesi bulunduğunu ve bir faturanın ortalama 70 lira civarında, söz konusu kayıp-kaçak kesintisinin ise fatura başına ortalama yüzde 8 civarında olduğu düşünüldüğünde aylık fatura başına 5,6 lira para yansıtıldığını söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Hatice Saadet Kalyoncu, bu hesaplama ile söz konusu rakamın aylık rakamın 200 milyon TL'ye yıllık ise 2.5 milyar  TL’ye tekabül edeceğini belirtti. Bunun sadece kayıp-kaçak kesintisi olduğunu da ifade eden Kalyoncu şayet diğer kalemlerin de iade edilmesi halinde bu rakamın çok çok daha artabileceğini söyledi.

4 İLE 6 YIL GERİYE GİDİLECEK

Yargıtay’ın emsal kararının geriye dönük 10 yılı ifade ettiğini ancak yapılacak geri iade zaman dilimlerinin söz konusu elektrik dağıtım şirketinin ne zaman bu işi devraldığı ile ilgili olduğunu da aktaran Kalyoncu, elektrik dağtımında özelleştirmelerin 2008-2010 yılları arasında tamamlandığını ve ödemelerin bölgesine göre geriye dönük 4 ve 6 yıl şeklinde olacağını aktardı.

70 TL'LİK FATURAYA 400 TL'LİK İADE

Söz konusu şekilde 6 yıl geriye gidilmesi halinde ise aylık ortalama 70 TL'lik faturaya sahip birine sadece kayıp-kaçaktan yapılacak iade tutarı 400 TL civarında olacak.

SAHTEKÂRLAR ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI

Gelinen noktada tüketiciye "Hakem heyetlerine gidin’’ demenin çözüm değil, çözümsüzlük olduğunu da aktaran Kalyoncu, bu olayın daha şimdiden telefonlar üzerinden “kayıp kaçak bedelinizi geri alıyoruz” diyen yeni sahtekarları ortaya çıkardığını ifade ederek bu durumun bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini aksi halde yeni mağduriyetlerin yaşanabileceğini belirtti.

OCAK AYINDA DÜZENLEME GELİYOR

Kayıp-kaçak’’ bedellerinin iadesi ile ortaya çıkan uzun kuyruklar sonrası bir toplantıda bu konuya da değinen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise Ocak ayına işaret etti. Bakan Yıldız Ocak ayı içerisinde yapılacak kanuni düzenleme ile birlikte hem yargının rahatlatılacağını hem de daha stabil bir yapının oluşturulacağını söyledi.

Yargıtay'ın 'elektrik abonesinden kayıpkaçak parası alınamaz' kararı, 36.9 milyon yurttaşı. Faturasına her ay yaklaşık yüzde 14 kayıp-kaçak bedeli eklenen tüketici, bu kararla rahat nefes alırken; bugüne kadar ödediği paraları nasıl geri alabileceğinin yollarını aramayı başladı. Tüketicilerin 10 yıllık dönem için ödediği kayıpkaçak bedellerini geri alması mümkün. Bu paraların abone başına bin lirayı geçtiği hesaplanırken; uzmanlar, yargı yoluna başvurmak isteyen tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktaları açıkladı.

 

EMSAL GÖSTERİN

 

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; Yargıtay Genel Kurulu'nun elektrikte kayıp-kaçak bedelinin tahsil edilmesinin hukuka aykırı olduğuna yönelik kararının 'emsal' bir karar olduğunu söyleyen uzmanlar, "Kurul emsal bir karar aldı, içtihat niteliğinde. Dolayısıyla dava açılan mahkemeleri bağlayıcı bir niteliktedir. Bu karara dayanılarak vatandaşın dava açması yerindedir, dürüst tüm vatandaşlar dava açmalıdır" diye konuşuyor. İşte son 10 yılda ödenen kayıp-kaçak bedelini geri almanın yolları:

 

* Öncelikle bulunduğunuz ildeki elektrik dağıtım şirketine gidip, ne kadar kayıp-kaçak bedeli ödediğinize dair kağıt almanız gerekiyor.

 

* Eğer ödediğiniz bedel 2 bin liranın altında ise ilçenizdeki tüketici hakem heyetine gidip, Yargıtay kararını emsal göstererek paranın iadesi talebinde bulunmalısınız.

 

* Ödediğiniz bedel 2 bin liranın üzerinde ise kayıp-kaçak bedellerini almak için tüketici mahkemesinde dava açmanız gerekmektedir.

 

                                     İŞTE DİLEKÇE ÖRNEĞİ

 

T.C.

 

……………………………….. Kaymakamlığı

 

(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na)

 

Şikâyet Eden :

 

Adresi :

 

E- Posta & Telefon :

 

Şikâyet Edilen :

 

Adresi :

 

Ş. Parasal Değeri :

 

Konusu : Kayıp, kaçak bedeli olarak alınan

 

bedelin tarafıma iadesi istemidir.

 

Açıklamalar :1-) Her ay abonesi olduğum ……………….. ait olmak üzere ikametimin bulunduğu adresimde kullandığım elektrik tüketim miktarına göre fatura tahakkuk etmektedir. Bu faturalarımda hizmet bedeli karşılığı olmayan "K/K Bedeli" adı altında kayıp, kaçak bedeli alındığını tespit ettim.

 

2-) Bu faturalarda bir hizmet bedeli karşılığı olmadığı açıkca belli olan, kötü niyetli diğer kullanıcıların kaçak kullanımı ve tedarikçi elektrik dağıtım firmasının ağır ihmal ve kusurları ile altyapısının eksikliklerinden kaynaklanan kayıp ve kaçak tüketimlerinin bedeli karşılığı olarak bunun biz dürüst aboneye yansıtılması kabul edilemez. Üstelik kayıp ve kaçak oranları bölgeler arasında oransal olarakta farklılık oluşturmaktadır. Bu nedenle elektrik faturalarına yansıtılan oranlarda bile bir tutarsızlık görülebileceği gibi bir başkasının işlemiş olduğu suç diğer taraftan dürüst tüketiciye yansıtılmakta, işlemediğim bir suç ile kişisel onurum zedelenmekte ve şahsıma atfen kusur izafe edilmektedir. "K/K Bedeli" adı altında yaklaşık % 15 oranında veya daha üzeri oranlarda kayıp/ kaçak bedeli adı altında bir ücret yansıtılmaktadır. Elektrik tedarikçisi firma bu bedelin "EPDK"nın kararı ile faturalara yansıtıldığını şöyle belirtmektedir.

 

Bahse konu elektrik faturalarında yer alan kayıp/kaçak bedeli şirketimizin kendi inisiyatifi ile düzenlenmiş bir bedel olmadığı, 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu dâhilinde tüm yurtta ulusal tarife olarak uygulandığı, söz konusu tariflerin ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendiği, 01.04.2011 tarihinden geçerli olmak üzere uygulanmakta olan tarifeler ise 28.12.2010 tarih ve 2999 sayılı EPDK Kararı ile belirlenmiş, tedas.gov.tr internet adresinde yayınlandığı, Bu tarifeler kapsamında uygulanmakta olan; enerji bedeli, dağıtım bedeli, perakende satış hizmet bedeli, iletim bedeli, kalemlerine ilave olarak kayıp/kaçak bedeli ve perakende satış hizmeti (sayaç okuma) bedelleri belirlendiği, söz konusu bedellerin 2011/Nisan ayından itibaren elektrik faturalarında yer aldığını, bahse konu bedel, E.P.D.K tarafından belirlendiği ve uygulamaya konulmuş olup, şirketin alınan bedelle ilgili bir kararı söz konusu olmadığını belirtmiştir.

 

3-) Aslında 4628 Sayılı Kanun'un 11. Maddesi ve Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin "Madde 33- (1): Bu yönetmelik hükümleri uyarınca elektrik enerjisi hizmeti alan müşterilerin hakları ve zararlarının tazmini konusunda kanunun 11. maddesi ve 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri ile buna ilişkin diğer mevzuat hükümleri uygulanır." demektedir.

 

4-) İlgili yasal hükümler gereğince, EPDK'nın kayıp/kaçak bedellerinin abone faturalarına yansıtılması hususunda aldığı karar mevcut yasal hükümlere aykırılık teşkil etmektedir. Kaldı ki alınan karar hiçbir surette yürürlükte bulunan yönetmelik ve kanunların önün geçerek uygulanamaz. Bu bağlamda 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun özel bir kanun olup mevcut genel hükümlerinde önüne geçmektedir.

 

5-) Mevcut kanuni hükümleri mucibince; elektrik faturalarıma yansıtılarak tahakkuk edilmiş bulunan kayıp/kaçak bedellerinin 4077 Sayılı TKH Kanun'un doktrinine uygun olarak burada tüketicin zayıf taraf olduğu kabul edilerek korunması gerektiği şeklinde tedbirin alınması ilgili hüküm mucibince belirtilmektedir.

 

İş bu ikame olunan mağduriyetim nedeniyle haksız ve hukuksuz olarak alınmış bedel veya bedellerin toplamı olan ………………… .-TL'nin tarafıma iadesi kararının alınması için hakem heyetinize başvurmak zorunda kaldım.

 

Hukuki Nedenler :4077 Sayılı TKH Kanun ve diğer ilgili tüm mevzuat.

 

Hukuki Deliller :Elektrik faturaları, ödeme belgeleri, sözleşme, hakem heyeti emsal kararı, bilirkişi incelemesi ve ispata yarar her türlü delil.

 

İstem Sonucu :İzah olunan nedenlerden dolayı; kayıp/ kaçak bedeli adı altında haksız, hukuksuz olarak ve Ödemiş olduğum ………….. .-TL toplam bedele, Ödemiş olduğum tarihten itibaren değişken yasal faiz oranı uygulanmak sureti ile hesaplanacak işlemiş faizi ile birlikte toplamının tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. / /2011

 

Şikâyet Eden (Adı, Soyadı ve İmza)


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ülke Geneli Kurbanlık Hayvan Fiyatları
TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ “BASIN BÜLTENİ” “Üretici maliyetlerindeki ciddi artışlar bu yıl...

Haberi Oku