GÜNCEL:
Emekli olacaklar bu habere dikkat!

Emekli olacaklar bu habere dikkat!

 

Emekli olacaklar dikkat! Bir günün bile çok önemi var.Yılbaşında başvurursanız daha fazla maaş ve tazminat alabilirsiniz.

Akşam Gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül, Emeklilikte bir günün ne kadar önemli olduğuna dair kaleme aldığı yazıda çok önemli uyarılarda bulundu.
 
İşte o yazı;
Bir günün bile önemi var. 31 Aralık'ta emekli olacak bir öğretmen, dilekçeyi yılbaşında verirse ikramiyede 1.500 TL aylıkta ise 49 TL daha fazla paraya hak kazanır. Yani başvuruyu yılbaşında yapan fazla maaş ve tazminat alır.
Emeklilik bütün çalışanların en çok merak ettiği konu. Bazı noktalara dikkat edilirse daha yüksek emekli aylığı almak ve memur olarak emekli olmak mümkün. Emeklilikte bir günün bile çok önemi var. Örneğin 31 Aralık'ta emekli olacak 1/4 derecesinden bir öğretmen 1.640 TL emekli aylığına ve 52.558 TL emekli ikramiyesine hak kazanır. 1 Ocak'ta emekli olacak bir öğretmense 1.689 TL emekli aylığına ve 54.134 TL ikramiye alır. İkramiyede 1.500 TL aylıkta ise her ay 49 TL fark edecek durum nedeniyle emeklilik dilekçesi vereceklerin yılbaşını beklemelerinde fayda var.   
 
YILBAŞINDAN SONRA YAPIN 
Emekli ikramiyesinin ve aylığının farklılaşmasının nedeni memur maaş katsayısının ocak ayında artması. Maaş katsayısı artınca emekli aylığının hesabında kullanılan ortalama aylık kazanç da artacağı için hem emekli ikramiyesi, hem emekli aylığı yükselir. Bu nedenle memurların mümkünse emeklilik dilekçesini yılbaşında vermeleri faydalı olur.   
 
BUNU YAPIN, YÜKSEK TAZMİNAT ALIN 
İşçiler için de yılbaşı önemli. Her yıl ocak ve temmuz ayında kıdem tazminatı tavanı arttığı için işçi emekli olurken maaşının yüksek olması nedeniyle kıdem tazminatı tavanına takılması nedeniyle eline geçecek kıdem tazminatı düşük olabilir. Örneğin brüt maaşı 5.000 TL olan işçi 20 yılsonunda emekli olurken brüt maaşının 20 aylık tutarını değil, 2014 yılının ikinci altı ayı için kıdem tazminatının tavanı olan 3.438 TL'nin 20 aylık karşılığını alabilir.  
 
3.680 TL DAHA FAZLA ALABİLİRSİNİZ 
Ocak ayında kıdem tazminatı tavanının artması sonrası emekli olacak işçinin daha yüksek kıdem tazminatı alması mümkün olur. Örneğin 2013'ün ikinci altı ayında kıdem tazminatı tavanı 3.254 liraydı. Bu rakam 2014 yılının ilk altı ayında 3.438 TL'ye yükselince 20 yıllık kıdem tazminatını alacak işçinin eline yıl sonunda değil de yılbaşında emekli olması halinde 3.680 TL daha fazla kıdem tazminatı geçmiş oldu. 2015 yılı Ocak ayında da kıdem tazminatı tavanı yükseleceği için işçilerin de emekli olurken yılbaşını beklemeleri ellerine daha fazla kıdem tazminatı geçmesini sağlar. 
 
MEMURUN İKRAMİYESİ FAZLA OLUR 
Memurlar emekli aylıkları ve ikramiye konusunda diğer çalışanlara göre daha şanslı. İşçiler emekli olduklarında kıdem tazminatlarını alabilirler. Fakat işçiler emekli olurken en son işyerlerinde ne kadar süre çalıştılarsa o kadar kıdem tazminat alır. Yani 15 yıl çalıştığı işyerinden istifa ederek ayrılan bir işçi başka bir işyerinde 10 yıl daha çalışıp emekliliği gelince yalnızca son işyerindeki 10 yıllık kıdem tazminatına hak kazanır.  Ayrıca kıdem tazminatı tavanı dolayısıyla işçi emekli olurken ücreti ne kadar yüksek olursa olsun eline geçen kıdem tazminatının üst limiti olacaktır. 
  
EMEKLİLİKTE ARANAN ŞARTLAR NE?
Memurların emekli olabilmesi için iki şartın birlikte varlığı aranır. Emeklilik için gerekli ilk şart yaş şartıdır. Kimin hangi yaşta emekli olacağı ilk kez sigortalı olunan tarihe göre belirlenir. Emekli olabilmek için gerekli ikinci şart ise hizmet yılıdır. Bir memurun emekli olabilmesi için belirli bir hizmet yılı şartını tamamlaması gerekir. 
 
BU TARİHLERE DİKKAT EDİN
Memurların emeklilik koşullarının belirlenmesinde üç önemli tarih var.
 
* 8 Eylül 1999'dan önce memuriyete başlamış olan kadınlar 20 yılı, erkekler ise 25 yılı tamamladıklarında hangi yaşta olursa olsunlar emekli olabiliyorlardı. Fakat bu tarihte emeklilik için gerekli hizmet yılı şartına bir de yaş şartı eklendi. 
* 8 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arasında memuriyete başlamış erkekler ve kadınlar için hizmet yılı şartı 25. Yaş şartı ise erkekler için 60, kadınlar için ise 58 yaş. 
* 1 Mayıs 2008'den sonra memuriyete başlayanlar da 25 hizmet yılı şartına tabi. Diğer yandan kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş şartı burada da var. 
* 25 yıl hizmet süresini 1 Ocak 2036'ya kadar dolduramayanlar kademeli bir geçiş ile daha ileri yaşta emekli olabilecekler. 

 Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ülke Geneli Kurbanlık Hayvan Fiyatları
TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ “BASIN BÜLTENİ” “Üretici maliyetlerindeki ciddi artışlar bu yıl...

Haberi Oku