GÜNCEL:
Yavuz 'İç Güvenlik Paketi özgürlük ve güven dengesini sağlayacak”Ak Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcısı, Adalet Komisyonu Üyesi ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, TBMM İçişleri Komisyonu’ndan  geçen yeni İç Güvenlik Paketi’nin ülkede özgürlük ve güven dengesini sağlayacağını söyledi.

Yavuz, TBMM’deki makam odasında Gazeteci Hülya Sürücü’nün İç Güvenlik Paketine ilişkin sorularını cevaplandırırken, “Güvenlikçi takılalım derken, özgürlüğü; özgürlükçü takılalım derken de güvenliği rafa kaldırmamamız gerekiyor.  İşte bu İç Güvenlik Paketi, güvenlik ve özgürlük dengesini sağlayacak” şeklinde konuştu.

“HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK HUSUSLAR VAR”

Milletvekili Yavuz, Yeni Paket ile birlikte birçok konuda önemli kanun değişikliğine gidildiğini ve bunların hayati konular olduğunu vurgulayarak “İç Güvenlik Paketi milletin beklediği türden, hayatı kolaylaştıracak hususlar içeriyor” dedi ve şunları söyledi:

 “Uzun süredir gündemde olan bir yasa çalışmasıydı. Gündeme gelmesinin en temel sebebi özgürlük ve güvenlik dengesinde, güvenlik aleyhinde bir manzaranın ortaya çıkmış olmasıydı. Bunu gördük. Dengenin bozulmasıyla, “bozulur gibi olan” kamu düzeninin yeniden kurulmasına yönelik yasa çalışmasını başlattık. Bu yasa çalışmasında çok önemli maddeler var.”

İŞTE İÇ GÜVENLİK PAKETİNDE YERALAN ÖNEMLİ MADDELERDEN BAZILARI

POLİS VAZİFE VE SELAHİYAT KANUNU VE DİĞER KANUNLARDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE;

-Molotof'un silah olduğu belirgin hale getiriliyor

-Terör örgütü propagandasına dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde yüzünü bez ve benzeri şeylerle kapatan kişilerin cebir ve şiddete başvurmaları ya da her türlü silah, Molotof ve benzeri patlayıcı, yakıcı ya da yaralayıcı maddeler bulundurmaları veya kullanmaları halinde verilecek ceza arttırılmaktadır.

-Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde silah, taş, sopa, sapan, demir bilye, havai fişek, yakıcı, yaralayıcı maddeler kullananlar için cezalar arttırılıyor

-Bonzai, eroinle aynı kategoride muamele görecek

-Okul çevresinde uyuşturucu kullanımı ve satışına ilişkin cezalar arttırılıyor

-Kiralanan araç bilgileri ile aracı kiralayan kişilerin kimlik bilgilerini ve kolluğun incelemesine ve bilgisine sunma zorunluluğu geliyor

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞINA İLİŞKİN YASAL DÜZENLEME İLE;

-Sahil Güvenlik Komutanlığındaki subayların atanma ve yer değiştirmelerinde İçişleri Bakanı yetkili kılınıyor

-Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin görevden uzaklaştırılmasında İçişleri Bakanı yetkili kılınıyor

NÜFUS HİZMETLERİ KANUNUNDA YAPILAN DÜZENLEME İLE;

-Elektronik ortamda tescil imkanı sağlanıyor

-Soyadı değiştirme kolaylığı

-Adres değişikliğini bildirme kolaylığı

-Kimlik kartı alma kolaylığı (Kişinin kimliği anne ve babasına da verilebilecek)

-Nüfus kayıtları ile ikamet bilgilerine kolay ulaşım

-Pasaport ve sürücü belgelerinin verilmesi Nüfus Genel Müdürlüğüne devrediliyor

-Mahalleye dönüştürülen köy muhtarlarına evlendirme yetkisi veriliyor

-Yatırım izleme koordinasyon başkanlığına tüzel kişilik ve özel bütçe veriliyor

“ÇÖZÜM SÜRECİNDEN TAVİZ VERMEYİZ”

Türkiye’nin çözüm süreci içine girdiğini ve bu süreci sonuna kadar desteklediklerini ifade eden Ak Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Türkiye çözüm süreci içinde… Bu süreci sonuna kadar savunuyoruz. Taviz vermemiz mümkün değil. Ama çözüm süreci işlerken, birilerinin bu süreci bahane edip ortalığı yakıp, yıkmasına da asla müsaade etmeyiz.” şeklinde konuştu.

“KARAR, HEPİMİZİN ORTAK KARARI OLACAK”

Ak Parti’nin kongre sürecini de değerlendiren Milletvekili Ali İhsan Yavuz, partisinin Sakarya İl kongresinde mümkün olan en yüksek oranda memnuniyetin söz konusu olacağı bir aday için genel merkezin hummalı çalışma içine girdiğini belirterek, “Ortaya çıkacak karar hepimizin ortak kararı olacak. Karar sonrasında belirlenecek arkadaşımızın dışındaki diğer adaylar da dahil, hepimiz bu belirlenen arkadaşımızın etrafında kenetlenmek suretiyle Sakarya’da yine rekor oya imza atmış olacağız. Hayırlısı ne ise o olur inşallah” dedi.

Yavuz kongre süreciyle ilgili şöyle konuştu:

“KİM BELİRLENİRSE, ONUN ETRAFINDA KENETLENECEĞİZ”

“Ak Parti kongre süreci içinde bulunuyor. Eş zamanlı olarak hem ana kademe, hem kadın, hem de gençlik kolları kongrelerini icra ediyor. Sakarya’da her hafta sonu üç- beş ayrı ilçede kongre yapılıyor.. Ana kademeler açısından Sakarya’daki tüm ilçelerin kongreleri bitmiş durumda. Aynı şekilde Kadın Kongreleri de tamamlandı. Gençlik kongrelerinin ise önemli kısmı bitti, 4 ilçe kaldı, yakın zamanda Gençlik Kolları kongreleri de tamamlanmış olacak.

“SON KARARI BAŞBAKAN VERECEK”

Bir anlamda Sakarya şu anda il kongresine kilitlenmiş görünüyor. Mevcut il başkanı 5.5 yıllık görev süresinin ardından il başkanlığını noktalamak istiyor. Dolayısıyla birçok arkadaşımız il başkanlığı için aday adayı olmak suretiyle şansını denemek istiyor. Bu kapsamda 11 arkadaşımız genel merkeze çağrılarak mülakata tabi tutuldu. Önümüzdeki süreçte bu 11 kişinin içinden belirlenmiş bazı isimler Başbakanımıza takdim edilecek. Başbakanımız tarafından son kararın verilmesi söz konusu olacak.

“GENEL MERKEZ HUMMALI ÇALIŞIYOR”

Hamdolsun kongre sürecimiz şu ana kadar çok önemli bir probleme sebebiyet verilmeden devam etti. İl kongresinde de mümkün olan en yüksek oranda bir memnuniyetin söz konusu olacağı bir aday için genel merkez hummalı bir çalışma içinde. Bunun için genel merkez, birçok teşkilat mensubunun görüşünü aldı. Gerekli çalışmaları yaptı, yapmaya da devam ediyor. Ortaya çıkacak karar hepimizin müşterek kararı olacak ve belirlenen arkadaşımızın dışındaki diğer adaylar da dahil, hepimiz bu belirlenen arkadaşımızın etrafında kenetlenmek suretiyle Sakarya’da yine rekor oya imza atmış olacağız.

“HAYIRLISI NE İSE O OLSUN”

Bu adaylar hepimizin adayıdır. Ama sonuçta bir kişi seçilmiş olacak ve bu seçilen de inşallah yeni dönemde Sakarya’nın il başkanı olarak Ak Parti’ye ve Sakarya’ya hizmet edecek. Hayırlısı ne ise o olur inşallah”

Ethem Acar

 

 

 Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ülke Geneli Kurbanlık Hayvan Fiyatları
TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ “BASIN BÜLTENİ” “Üretici maliyetlerindeki ciddi artışlar bu yıl...

Haberi Oku