YAŞAM:
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar Basın Bülteni(2)

Nisan Ayı Ve Ramazan Ortası Üretici Market Fiyatları Konuşma Metni

Nisan ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkı en fazla yeşil soğanda yüzde 275’i bulurken, maydanozda yüzde 274, kuru soğanda yüzde 254, ıspanakta yüzde 244, patateste yüzde 233, sütte yüzde 229, pırasada yüzde 222 oldu.

Üretici market arasındaki farkla yeşil soğan ve maydanoz da 3,7 kat, kuru soğan 3,5 kat, ıspanak 3,4 kat, patates ve süt 3,3 kat, pırasa 3,2 kat fazlaya tüketiciye satılmaktadır.

Bugün üreticide 1 lira 73 kuruş olan yeşil soğan markette 6 lira 48 kuruşa, 50 kuruş olan maydanoz 1 lira 87 kuruşa, 63 kuruş olan kuru soğan 2 lira 23 kuruşa, 1 lira 50 kuruş olan ıspanak 5 lira 16 kuruşa, 8 kuruşa satılıyor.

Nisan ayında markette 29, üreticide 11 üründe fiyat artışı, markette 11, üreticide 12 üründe fiyat düşüşü oldu, 9 üründe fiyat değişmedi.

Bugün markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 45,51 ile patateste yaşandı. Patatesteki fiyat artışını yüzde 31,18 ile kuru soğan, yüzde 18,79 ile karnabahar, yüzde 17,8 ile kuru üzüm, yüzde 17,43 ile nohut, yüzde 16,7 ile kırmızı mercimek takip etti.

Nisan ayında markette en fazla fiyat düşüşü yüzde 20,66 ile lahanada oldu. Lahanadaki fiyat düşünü yüzde 13,94 ile patlıcan, yüzde 11,48 ile yeşil soğan takip etti.

Nisan ayında üreticide maydanoz, elma, kuru fasulye, nohut, kırmızı ve yeşil mercimek, pirinç, kuru incir ve süt fiyatında bir değişim meydana gelmezken, fiyatı en fazla düşen ürün yüzde 33,33 ile ıspanak oldu.

Ispanaktaki fiyat düşüşünü yüzde 30,80 ile yeşil soğan, yüzde 27,25 ile patlıcan, yüzde 15,96 ile pırasa takip etti.

Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 82,50 ile patateste oldu. Patatesin ardından yüzde 80 ile kuru soğan, yüzde 47,76 ile lahana, yüzde 7,42 ile domates ve yüzde 4,06 ile Antep fıstığında yaşandı.

Nisan da fiyatı en fazla artan ürün markette ve üreticide patates ve kuru soğan oldu, fiyatı en fazla düşen ürün ise markette lahana, üreticide ise ıspanak oldu.

Nisan ayında üreticide en fazla fiyat artışının görüldüğü patateste ve kuru soğanda TMO’nun alım yapması fiyatlarda artışa yol açtı.

Lahana ve karnabahar da sezon sonunun gelmiş olması fiyat artışında etkili oldu.

Üreticide fiyatı düşen ürünlere baktığımızda fiyatı en fazla düşen ürün ıspanak oldu. Ispanaktaki fiyat düşüşünü yeşil soğan, patlıcan, pırasa, sivri biber, zeytinyağı, fındık ve salatalık takip etti.

TMO’nun 30 Nisan itibariyle fındık alımını sonlandıracak olması piyasada fiyatların gerilemesine neden oldu.

Zeytinyağı fiyatlarında meydana gelen düşüş, dökme zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlamadan kaynaklandı.

Sivri biber, yeşil soğan, ıspanak, pırasa ve patlıcanda artan hava sıcaklıkları, hasat edilen ürün miktarındaki artış ve pandeminin etkisi fiyat düşüşüne yol açtı.

Üretim sezonunun başından bu yana ve özellikle son bir yılda girdi fiyat artışları bazı tarımsal ürünlerin fiyatlarını yükseltti.

Başta gübre olmak üzere, yem, elektrik, tarımsal ilaç fiyatları ve sulama ücretleri son bir yılda oldukça arttı.

Nitekim üre gübresi fiyatları son bir yılda yüzde 94 artarken, DAP gübresi fiyatı aynı dönemde yüzde 95,8 arttı.

Besi yeminde son bir yılda yüzde 34,5 artış olurken, süt yemindeki artış yüzde 40,4’u buldu.

Girdi fiyatlarının yüksekliğinden dolayı üreticimiz yeterince girdi kullanamayacağı için verim düşecek, üretim azalacak, maliyetler artacaktır.

Üretici maliyetlerini düşürmeden insanımızın ucuz gıdaya ulaşması mümkün değildir.

Gübre, elektrik, sulama ve ilaç gibi girdilerde indirime gidilmelidir.

Bu yıl pandemi nedeniyle talepte yaşanan daralma sonucu patates ve kuru soğan fiyatlarında sert düşüşler yaşandı.

Pandemiye rağmen zor şartlar altında üretime devam eden üreticilerimizin halkın beslenmesi yanında ekonomimize katkısını sürdürebilmesi için var olan sorunları acil olarak çözülmelidir.

Salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz bu dönemde marketlerde fiyat artışı olan ürün sayısının yüksek olduğu dikkate alındığında, tüketicilerimizin makul fiyatlardan ürün temin edebilmesi için market fiyatlarının yakından takip edilmesi, denetimlerin artırılması ve piyasa düzeninin sağlanması gerekmektedir.

Tüm kesimler sorumlu davranarak piyasaları bozanlara fırsat vermemeli ve gıdaya uygun fiyatla erişimin kolaylaşması sağlanmalıdır.

Salgın hastalık döneminde gıdaya erişimin ne kadar zor ve önemli olduğu bir kez daha görülmüştür. Çiftçilerimiz istikrarlı gelir elde ederek ürünlerini değer fiyattan satabilmeli, tüketicilerimiz de makul fiyatlardan ürün temin edebilmelidir.

Ramazan ortasında ise markette 27, üreticide 13 üründe fiyat artışı; markette 12, üreticide 7 üründe fiyat düşüşü oldu; markette 1, üreticide ise 12 üründe fiyat değişmedi.

Ramazan ortasında fiyatı en fazla artan ürün market ve üreticide patates; fiyatı en fazla düşen ürün ise markette lahana ve üreticide yeşil soğan oldu.

Ramazan’da 6 - 26 Nisan tarihleri arasında markette en fazla fiyat artışı yüzde 38,86 ile patateste yaşandı. Patatesteki fiyat artışını yüzde 25,99 ile kuru soğan, yüzde 13,13 ile kırmızı mercimek, yüzde 12,15 ile yeşil mercimek ve yüzde 10,42 ile nohut takip etti.

Pandemi süresince sofralarımızdan gıdanın eksik olmaması ve halkımızın sağlıklı beslenebilmesi için çiftçilerimiz var gücüyle çalışmaya devam ediyor.

Ramazan ayını bu yıl da pandemi sürecinde idrak ediyoruz.

Çiftçilerimiz, vatandaşlarımızın bu Ramazan ayında da gıda eksikliği hissetmeden iftar yapabilmeleri ve sağlıklarını koruyabilmeleri için çalıştı.

Pandemiyle mücadele edilen bu dönemde, gıda güvenliği ve tarımsal üretimin önemi daha iyi anlaşıldı.

Fedakâr Türk çiftçisi tüm zorluklara rağmen üretime devam etti.

Akyazı 24Akyazı24
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar 17 Haziran Dünya...
“Toprak kaybı, her yıl dünyada Türkiye nüfusunun 14 katı kadar insanı etkiliyor” “Her yıl 24 milyar...

Haberi Oku