DOLAR 32,8671 1.11%
EURO 35,3750 1.1%
ALTIN 2.490,052,38
BITCOIN 21330831,06%
Sakarya
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Arafta Bir Millet’in Davası “Kudüs”

Arafta Bir Millet’in Davası “Kudüs”

ABONE OL
Aralık 25, 2023 11:56
5

BEĞENDİM

ABONE OL

   Ortadoğu sadece bir coğrafi bölgenin isminden mi ibaret?

 Kudüs bizim için ne ifade ediyor?

Araplara yardım etmeli miyiz?

Kaleme aldığım ilk yazımda Kudüs’e değinmeyi fiili olarak müdahale edemesem de Hz. İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca misali safımı belli etmek adına manevi bir vazife addediyorum. Bu hafta ki yazımıza yukarıda ki üç soruya cevap bulmakla başlayalım.

 Ortadoğu kimine göre siyasal bir literatür, kimine göre coğrafi sınırlardan müteşekkil bir bölgenin ismi demektir. Fakat, bütün bunların dışında Ortadoğu denildiğinde benim hatırıma ise evvela Kudüs gelmekte çünkü, Kudüs tarih boyunca varlığını korumuş ve kendisine atfedilen manevi değerlere sahip çıkmıştır. Hz. Peygamber’in miraca yükselmesi, Müslümanların ilk kıblesi olmasının yanında Hıristiyan ve Yahudiler için ne kadar kıymeti haiz olduğu herkesçe aşikardır. İnsanlığı ayırt etmeksizin kucaklayan Kudüs sanki kendisine  inat edilircesine çok defa işgal edilmiş göz yaşı ve kan, oluk oluk akıtılmıştır.Bütün bunların sebebi gerçekten aidiyet duygusu ve dini inanç gereği miydi acaba! Velhasıl Ortadoğu Müslümanlar için büyük bir yara, göz yaşı Kudüs içinse; esaret demektir.

Kudüs bizden, bizde Kudüs’ten ayrıyız ne acı ki bu ayrılık ile “bir annenin elinden evladının zorla alınması gibi”  bizi de Kudüs’ten ayırdılar! Tarihler 9 Aralık 1917’yi gösterdiğinde adı, kültürü, doğruları tamamıyla bölge halkına ve Müslümanlara düşman olan bir İngiliz  eli geldi “burası artık bir Yahudi vatanıdır İsrail’dir” diyerek İnançları ve insanlığı  yok sayarak zulmetti.  Maddi imkanlar onların lehine olabilir, dünya genelinde hakikati medya ve türlü propaganda araçlarıyla örtebilirler ancak unuttukları bir şey var; hakikat asla eskimez, mağlup olmaz ve unutulmaz biz inanıyoruz ki her şey aslına rücu eder. Kudüs bizim için ne ifade eder sorusuna cevap verecek olursak Kudüs bizim için manevi bir miras, bütün insanlığın özgürce yaşaması ve en önemlisi de adalet demektir. Gerek bolluk içinde yaşayan petrol zengini  Müslüman devletleri, gerekse medeniyetin beşiği denilen Batı’nın refah içinde yaşarken Ortadoğu’da yaşanılan zulme sessiz kalınması vicdanı olan herksi “adalet kimin için” diye  düşündürmektedir. Adeta üç maymunu oynayan sözüm ona vicdanını yitirmiş devlet başkanlarına inat nesiller boyu bu gerçeği savunacak, bulduğumuz her fırsatta insanlara hakikati tebliğ edeceğiz. Öte yandan “Filistin meselesi beni ilgilendirmez, Arapların meselesidir” şeklinde ki söylemler ise doğrusu akıl erdiremiyorum bugün Filistin’de İsrail sadece bölge halkını değil çocuk, yaşlı, kadın, Müslüman, Hıristiyan demeden büsbütün insanlığı katletmekte. Kudüs demek insanlık onuru demektir unutulmamalı ki bugün Kudüs’e dair attığımız her adım, döktüğümüz her damla ter bizlerin insanlık vazifesidir.

A.Hakan Doğru  24.12.2023

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.