DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21115871,52%
Sakarya
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gıda ürünlerinde taklit ve tağşişin artması halk sağlığını tehdit ediyor
  • Akyazı24
  • Sakarya
  • Gıda ürünlerinde taklit ve tağşişin artması halk sağlığını tehdit ediyor

Gıda ürünlerinde taklit ve tağşişin artması halk sağlığını tehdit ediyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı görüntülü basın açıklamasıyla gıda ürünlerinde yaşanan taklit ve tağşiş konusunda uyarılarda bulundu.

ABONE OL
Mart 19, 2024 09:25
Gıda ürünlerinde taklit ve tağşişin artması halk sağlığını tehdit ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hızla yükselen gıda fiyatlarının mutfak harcamalarını artırırken, alım gücünün de azalmasına sebep olduğunu ifade eden TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, evdeki hesabın markete uymadığı, gıda fiyatlarının gündemden düşmediği bir dönemde olduklarını kaydetti.

  Gıda fiyatlarının artmasıyla alım gücü düşen tüketicilerin daha ucuz ürünlere yöneldiğini ifade eden Bayraktar; ”   Bu durumu fırsat bilen bazı satıcılar gıda ürünlerinde hile ve sahtekarlığa daha fazla başvuruyor.

 Gerek merdiven altı yapılan üretimlerle gerekse taklit ve tağşiş yöntemiyle sözde ‘uygun fiyat’ adı altında satışa sunuluyor.   Son yaptığımız Ramazan ayı öncesi üretici-market fiyat çalışmamızda zeytinyağının üreticideki 1 litre fiyatı 303 lira iken, markette 5 litrelik fiyat bin 710 liradır.

 Buna rağmen farklı adlar altında satılan 5 litrelik zeytinyağı internette 415 liraya kadar düşük fiyatlara satılıyor.   Çiçek balında 2023 yılı üretim maliyeti Üretici Birliği tarafından en az 111 lira olarak belirlendi.

Bilindik markalar 300 ile 500 lira arasında 1 kilogram çiçek balını satışa sunarken internette 1 kilogram çiçek balının 140 liraya satıldığını görüyoruz.   Yine süt ürünlerinde de benzer fiyatlara şahit oluyoruz.

 Üretici fiyatları ortadayken özellikle internet yoluyla satılan ürünlerin fiyatlarının bu kadar düşük olması akıllara doğrudan taklit ve tağşişi getiriyor.

 Maliyetleri düşürmek amacıyla yapılan taklit ve tağşiş artık tüketicilerimizin sağlığını tehdit eder hale geldi” dedi.  

 Ekonomik kayıplara neden oluyor

  Bir taraftan artan girdi fiyatlarının üretim yapmayı zorlaştırırken diğer yandan gıda ürünlerinde artan taklit ve tağşişin üreticileri için ekonomik kayıplara sebep olduğunu ve bu durumun ihracatı da olumsuz etkilediğine dikkat çeken Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti; “

  Üreticilerimizin binbir emekle ürettiği ürünlerini her türlü hile ve sahtekârlığa karşı korumak zorundayız. Bu sebeple taklit ve tağşişli ürünlere karşı hem üreticilerimizin emeğini korumak hem de tüketicilerimizi bilgilendirmek adına uyarılarımızı yapmaya devam ediyoruz.

  “İftar sofraları taklit ve tağşişden uzak güvenilir gıdalarla kurulmalı”

  Sofralarda en çok tüketilen ve sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan zeytinyağı, tereyağı, bal ve peynir taklit ve tağşiş yapılan ürünlerin başında geliyor.

Tüketicilerin dengeli beslenmesinde önemli yeri olan ürünlerde taklit ve tağşişin artması sağlık sorunlarına neden olurken, güvenilir gıdaya ulaşma endişesi de artıyor.   Protein kaynağı olan peynirde, süt yağı haricinde başka yağların kullanımı, koyun ve keçi peynirlerine inek sütü karıştırılması, ürün yapısını sertleştirmek için nişasta kullanımı, küf ve maya oluşumunu engellemek amacıyla yasaklı madde kullanımı gibi yollara başvuruluyor.  

 Tereyağında süt kremasına bazı bitkisel ve hayvansal yağların ilavesinin yanı sıra üretilen tereyağlarının gerçeğe yakın görünmesi için sarı renkli gıda boyası ilavesi yapılıyor.   Zeytinyağında ise içeriğinin ne olduğu belli olmayan yağların katılması gibi birçok farklı taklit ve tağşiş yöntemi kullanılıyor.

  Balda, üretim aşamasından sonra şurupların katılması, farklı özellikteki kalitesiz balların karıştırılması, düşük rutubet içeriğine sahip ballara su katılması gibi tağşişler oldukça yaygındır.

  Ayrıca, arının hiçbir katkısı olmadan tamamen kimyasal yolla, değişik şeker şuruplarından fabrikalarda veya merdiven altı işletmelerde içeriği belli olmayan sahte balların üretildiği de biliniyor.

  “Üreticilerimizin bin bir emekle ürettiği ürünü korumak tüm sektör paydaşlarının görevidir”

   Taklit ve tağşişli ürün artışını engellemek sektördeki her kesimin görevidir. Tarım sektöründe örgütlenme özellikle üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve üreticilerimizin daha kolay ürünlerini pazarlayabilmesi bakımından oldukça önemlidir.

 Tüketicilerin, küçük üreticilerimizin emeklerini koruyan hakiki ürünleri sofralara ulaştıran birlikler ve kooperatiflerin ürünlerini tercih etmeleri yararlarına olacaktır.”

  “Taklit ve tağşişli gıdaya karşı denetimler sıklaştırılmalıdır”

  Taklit ve tağşişli ürünlerin tüketiciler tarafından anlaşılması çoğu zaman mümkün değildir. Sahte ürünlerin çoğu ancak laboratuvarlarda analizlerle tespit edilebiliyor.   Mübarek Ramazan ayının içinde olduğumuz bugünlerde taklit ve tağşişli gıda ürünlerine karşı denetimler sıklaşmalı ve kesilen cezalar caydırıcı olmalıdır.   Sahtekarlık yapan firmaların kamuoyuna ifşa edilmesi, gerekirse kapatılması ve her türlü faaliyetten men edilmesi gerekiyor. Tüketicilerin de bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor.  

 Tüketicilerimiz, alışverişlerini yaparken güvenilir markaları tercih ederek anormal derecede düşük fiyatı olan ürünlerden kaçınmalı, şüpheli gördükleri ürünleri yetkili makamlara bildirmelidir.

   Yine internet üzerinden satışı yapılan gıda ürünlerine de ayrıca dikkat edilmesi gerekiyor. İnternet üzerinden satılan ürünlerin nerede üretildiği ve hangi koşullarda stoklandığı bilinmiyor. Bu nedenle insan sağlığı için tehdit teşkil eden bu ürünlerin daha sıkı denetlenmesi ve takip edilmesi büyük önem taşıyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.