DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22078760,82%
Sakarya
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜSEDAD çok sert süt açıklaması yaptı

TÜSEDAD çok sert süt açıklaması yaptı

TÜSEDAD, çiğ süt fiyatına yüzde 8,51’lik bir artış yapılmış olmasının USK’nın ülke hayvancılığına vurduğu bir darbe olduğunu açıkladı.

ABONE OL
Nisan 30, 2024 07:44
TÜSEDAD çok sert süt açıklaması yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 TÜSEDAD, enflasyonun yüzde 68,5 olduğu, yem ham maddelerinin yüzde 50’den fazlasının ithal edildiği ve tüm üretim girdilerinin hızla yükseldiği bir ortamda çiğ süt fiyatına yüzde 8,51’lik bir artış yapılmış olmasının USK’nın ülke hayvancılığına vurduğu bir darbe olduğunu açıkladı. Çiğ süt tavsiye fiyatının altında alım yapmak isteyen sanayicilere karşı kartel uyarısında bulundu.   Hayvancılıkta arz, maliyet ve fiyat tartışmaları sürüyor.  

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt referans fiyatını yüzde 8,5 artışla litre başına 14,65 TL olarak açıklamasının ardından Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Yönetim Kurulu, yazılı bir açıklama yaptı.   TÜSEDAD’tan yapılan açıklamada, “Ülke hayvancılığımızın süregelen sorunlarını defaten dile getiren; et fiyatlarındaki yükselişin sebebinin çiğ süt fiyatları olduğunu, dişi hayvanların kesiminin hızlanacağını son 4 yıldır her mecrada dile getiren derneğimiz, gelinen noktada Ulusal Süt Konseyi (USK) tarafından 15 Nisan 2024 tarihinde 13,50 TL/litre olan çiğ süt tavsiye fiyatını yüzde 8,51’lik artışla üstelik de 1 Mayıs’dan geçerli olacak şekilde 14,65 TL/litre olarak ilan etmesi üreticilerimiz için kabul edilebilir değildir” denildi.  

TÜİK tarafından enflasyonun yüzde 68,50 olarak açıklandığı hatırlatılan açıklamada, yem ham maddelerinin yüzde 50’den fazlasının ithal edildiği ve tüm üretim girdilerinin hızla yükseldiği kaydedilirken, “Böyle bir ortamda çiğ süt fiyatına yüzde 8,51’lik bir artış yapılmış olması USK’nın ülke hayvancılığına vurduğu bir darbedir. Yıllardır yaptığımız tüm uyarılara, bilimsel ve çiftlik gerçeklerine göre açıkladığımız çiğ süt maliyetine rağmen hem USK hem de çiğ sütü işleyen sanayicilerimiz, dişi hayvan kesimlerinden kaynaklı kırmızı et fiyatlarındaki yükselişi göz ardı etmektedir. Halbuki süt ve et üretimi birbirine bağlı 2 üretim koludur.

Maliyetinin altında veya maliyet sınırında satış yapan üreticilerimiz hayvanlarını kestirerek üretimden çıkmaktadır. Bu durum herkesce algılanmış net bir durumdur. Çiğ sütü işleyen ve süt üreticisinin tek alıcısı konumunda olan sanayicilerin ise USK tarafından açıklanan tavsiye fiyatını da dikkate almayarak geriye dönük; Mart, Nisan ayları ve hatta Mayıs ayı için, kendi aralarında oluşturdukları fiyat düşürme politikası ile üretici fiyatını baskılama çabalarının olması ise oldukça üzücüdür.

Üreticilerimiz ise sanayicinin bu baskısı altında ezilmekte ve zararına satış yapmak yerine dişi hayvanlarını keserek üretimden çıkmaktadır. Bu durumda da kırmızı et fiyatlarının yükselmesi kaçınılmaz olmakta ve bu kısır döngüden çıkılamamaktadır” denildi.   TÜSEDAD, yaptığı açıklamada, “1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren, açıklanan çiğ süt tavsiye fiyatının altında alım yapmak isteyen ve bu konuda kartel oluşturmaya çalışan sanayicilerimiz olmayacağı inancıyla, üreticilerimiz tarafından böyle bir durum bildirildiğinde; Rekabet Kurumu ve Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na resmi şikâyette bulunacağımızı belirtiriz” ifadelerine yer verdi.


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.